Tüm eşsiz lezzetlerin buluşma noktası: İtalyan Mutfağı

İtalyan yemeklerinin ününü bilmeyen yoktur. Üstelik sadece tek bir çeşidi değil, tatlısından kahvesine kadar birçok lezzet deyim yerindeyse; İtalya’da bir başkadır.

İtalya’da özellikle makarna, pizza, peynir, şarap, zeytinyağı ve kahve önde gelen lezzetler arasında bulunuyor. Üstelik, her biri dünyanın ya en iyisi ya da en eskisi konumunda. İşte İtalyan lezzetleri hakkında ilginç bilgiler:

  • Zeytin ağaçlarının çok yoğun görüldüğü ülkede günümüz itibariyle zeytinyağı; rengi, kokusu, tadı ve kalitesiyle dünyada bir numarada yer alıyor.
zeytin yağı
İtalyan zeytinlerinden üretilen zeytinyağı; rengi, kokusu, tadı ve kalitesiyle dünyada bir numarada yer almaktadır.
  • Şarap üretiminde ise dünyadaki en iyilerden birisi. Ülkenin her bölgesinde farklı şaraplar üretilmekte. Bu yüzden midir bilinmez, sadece özel günlerle kalmayıp, günlük bir alışkanlık haline getirmişler şarap içme olayını.
  • İtalya’da günümüzde 400’den fazla peynir çeşidi bulunuyor, hatta kimi peynirler yıllandırılıyor. Başlıca peynir türleri ise; parmesan, mozerella, fontina, pecorino toscano, ricotto, provolone ve gorgonzola.
  • İtalya, makarna konusunda tartışmaya gerek duyulmayacak kadar iddialı. En revaçta olan çeşitler; ravioli, tagliatelle, spagetti, penne, fettucine ve lazanya.
  • Napoli’de ortaya çıkmış pizza, ilk olarak 19.yy ortalarında domates sosu ve mozerella ile yenmeye başlanmıştır. Bu domates sosu; bir tutam tuz ve fesleğenle beraber hazırlanmakta. İtalyan bir arkadaşımız, bize hazırladığı her makarna ve pizzada kullanırdı bu sosu ve yemeğe inanılmaz lezzet katardı.
  • Tatlılarda yine meşhur bir tat üretmeyi başarmış İtalyanlar: Tiramisu! Kahve likörü, kedi dili bisküvi ve maskarpone peynirinden oluşan tatlı, günümüzde dünyanın her yerinde kültleşmiş tatlılardan biri olmayı başarmış durumda. Bir diğer ünlü tatlı ise kuru üzüm, portakal kabuğu ve konyak içeren kuru pasta “Panetone” imiş, ki  ben daha önce duymamıştım.
  • Kahve de İtalyan lezzetlerinden biri. Espresso’nun orijini olan İtalya’daki en meşhur marka Lavazza. O kadar ki, İstanbul’da bile adına kafeler açılıyor. Ve biz yine İtalyan bir arkadaşımız sayesinde, bu gerçek lezzeti tatma fırsatını bulduk.
espresso
Espresso’nun orijini olan İtalya olduğunu biliyor muydunuz?
  • Ve elbette dondurma. İtalyanların ilk kez dağlardan buz indirerek dondurma yaptıklarını biliyor muydunuz? Günümüzde ise envai çeşidi üretilmektedir. İtalya’daki en meşhur dondurma zincirlerinden biri ise Grom’dur.

İlgili yazı: İtalyan Mutfağı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey 

Slow Food

slow food

İtalyanlara göre, bir toplumun kimliğini yeme-içme alışkanlıkları belli edermiş ve yeme alışkanlığının; misafirperverlikleri ve alışkanlıklarını etkilediğini düşünürlermiş. Bu sebeple 1986 yılında Carlo Petrini tarafından ‘fast food’a karşı ‘slow food’ akımını başlatıldı ve bu uluslararası bir harekete dönüşen bu akım sayesinde geleneksel yemekler tekrar önem kazandı.  

Anlaşılacağı üzere, İtalyanlar yemek ve içmekten büyük keyif almaktalar ve yemek ile yemeğin hazırlanma sürecine son derece önem vermekteler. Aynı zamanda, İtalyanlar lezzetli yemek kadar kalabalık sofraları da çok seviyorlar, bu yüzden de tüm ailenin bir araya geldiği akşam yemekleri onlar için en önemli öğün. Benim şahit olduğum başka bir şey ise, yemeğe oturduklarında herkesin aynı anda başlamasına dikkat etmeleri. Eğer bir restorana gitmişseniz ve bir tek kişinin dahi yemeği henüz gelmemişse, yemeğe başlanması büyük kabalık onlar için, Türklerde olduğu gibi.

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam