Vahşi doğada hayatta kalma programları ve YouTube kanalları

Kendinizi doğanın kollarına bıraktığınızda nasıl hissediyorsunuz? Ağaçları kucaklamak, çimenlerde yuvarlanmak, dağ tepe yürümek, toprakla uğraşmak sizin için tarifsiz mutluluk kaynakları mı? Ya da kamp yapmayı, ağaç dallarından ateş yakmayı, doğal malzemelerden bir şeyler inşa etmeyi çok mu seviyorsunuz? Hepsine cevabınız evetse, yazımızdaki harika keşiflerimizi çok seveceksiniz!

Doğanın sunduklarından harika bir şekilde faydalanmanın yollarını paylaşan, vahşi doğada hayatta kalma becerilerini geliştirmenin inceliklerini sunan, harika doğa manzaralarını ve seslerini buluşturan ilham veren doğal yaşam YouTube kanallarını keşfetmeye hazırsanız, işte bayılarak takip edeceğiniz kanallar:

Primitive Technology

Primitive Technology: Improved Multi-Blade Blower

Kendinizi yalnızca doğanın seslerine bırakmaya ve modern dünyadan biraz kopmaya ne dersiniz? Evinizde, arabanızda ya da alet çantanızda bulunan hiçbir ekipman olmadan, herhangi bir yapı malzemesi kullanmadan, yalnızca ilkel teknoloji ile yani doğal materyaller ve bilek gücünüzle doğada harikalar yaratabileceğinizi biliyor muydunuz?

YouTube’un en popüler kanallarından biri olan Primitive Technology, bizi çok eski zamanlara götürüyor ve bambaşka bir zanaatın püf noktalarını paylaşıyor. Biraz toprak, biraz ağaç dalı ve biraz su ile yaşam alanları veya farklı aletler inşa etmenin mümkün olduğunu gösteren kanal, ilkel yönümüzle yeniden bağlantı kurmamızı ve doğadan öğrenebileceğimiz daha çok şey olduğunu gözler önüne seriyor. Pratik adımlar, basit talimatlar ve doğada bulunan malzemelerle mızraktan sığınağa, sobadan fırına farklı yapıları inşa etmek ve doğanın içerisinde hiçbir ekstra materyale ihtiyaç duymadan hayatta kalmak için adeta bir rehber arıyorsanız Primitive Technology’i hemen takip etmeye başlayabilirsiniz.

Primitive Survival Life

Girl Living Off Grid Built The Most Secret Underground Tunnel Shelter In 2022

Çocukken siz de Amerikan filmlerindeki ağaç evlere özenir miydiniz? Cevabınız evetse, çocukluk hayalinizi gerçekleştirmek için hala geç kalmış sayılmazsınız. 1 milyondan fazla takipçisi olan YouTube kanalı Primitive Survival Life, doğada kendinize harika yaşam alanları yaratmanız için ihtiyacınız olan hayal gücü ve pratikliği sunuyor.

Bu kez Primitive Technology’in aksine her şey el yordamıyla yapılmıyor; ancak çok bir ekipmana da ihtiyacınız yok. Bir kürek bir kazma işte karşınızda çocukluk hayallerinizi süsleyen ağaç ev! Ya da bambu bir dinlenme alanı, ahşap bir teras veya yer altında gizli ama konforlu bir sığınak. İster bahçenize havuz yapın ister bir gün kendi evinizi inşa etmenin hayaliyle videoları izleyin; kesinlikle doğaya kaçma ve toprakla, ağaçlarla iç içe olmayı isteyeceksiniz. Üstelik kuş cıvıltıları, şelalelerin şırıl şırıl sesi ve çıtırdayan yapraklar da bu YouTube kanalındaki paylaşımlarda size eşlik edecek.

Bear Grylls – Ultimate Survival

Peri Bacalarında Ölümcül Engerek

National Geographic, Discovery Channel ya da DMAX gibi televizyon kanallarını izlemeyi seviyorsanız Bear Grylls’in olduğu başta Ultimate Survival olmak üzere birçok vahşi yaşam programına denk gelmiş olabilirsiniz. Eğer henüz tanımıyorsanız da hemen söyleyelim Bear Grylls, ünlü bir hayatta kalma ustası! Evet, doğada yaşamak için gerekli hayat becerilerini paylaşan, ıssız adalardan sıcak çöllere, yüksek dağlardan yalnız kalmış tepelere dünyada gezilmedik yer bırakmayan Grylls’in DMAX’in YouTube kanalında birçok özel bölümü bulunuyor.

Doğada karşılaştığı hiçbir şey onu yıldırmıyor; yalnızca cebinde taşıdığı bir küçük bıçakla çetin şartlarda her zaman hayatta kalmanın bir yolunu buluyor. Volkanik yağmur ormanlarından karlı zirvelere adeta meydan okuyan maceralarıyla doğada her zorluğun üstesinden geliyor. Bedenin ve zihnin sınırlarını zorlayan, ilham verici doğa deneyimleri için Bear Grylls’in söylemlerine kulak vermek şart. Dilerseniz televizyon programlarından takip edebilir dilerseniz YouTube’daki videolarına göz atabilirsiniz.

Bushcraft Tools

WHAT SHOULD I DO? I'm Building A Bushcraft & Survival Shelter with the HELP of your suggestions

Belki hiçbir zaman tropik bir adada ya da ıssız bir ormanda tek başınıza kalacağınızı düşünmüyor olabilirsiniz, ancak doğada yaşamanın inceliklerini ve zorluklarla mücadele etmenin püf noktalarını öğrenmekten zarar gelmez değil mi? Hele ki eşsiz doğa manzaraları ve sesleri eşliğinde… YouTube’un sevilen doğada yaşam kanallarından bir diğeri olan Bushcraft Tools, adından da anlaşılacağı üzere vahşi hayatta yaşam yeteneklerini geliştirmek üzerine paylaşımlar yapıyor.

Ormancılık deneyimleri, acil yaşam barınakları, doğal malzemelerden yatak, ısınmak için odun sobası ve çok daha fazlasını sunan Bushcraft Tools ekibi, tam anlamıyla vahşi yaşam rehberi. Yeni beceriler kazanırken doğanın sizi çağıran sesine de kulak vermek ve huzurlu, keyifli dakikalar geçirmek isterseniz size şimdiden iyi seyirler.

Mr. Heang Update

Spend 278 Days To Build A Dream Water Park – Full Video

En özelini sona sakladık 😊 Son önerimiz biraz aklınızın ve hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak türden… Neden mi? Çünkü doğa ile modernizmin, ilkellik ile lüksün birleşimini inanılmaz bir şekilde sunan, 7 milyondan fazla takipçisi olan YouTube kanalı Mr. Heang Update ile doğada öyle güzel yapıların inşa edilişine tanık oluyoruz ki insanın en yakın boş bir arsaya ya da ıssız bir ormana kaçası geliyor.

İki arkadaş doğanın sunduğu tüm imkanlardan en verimli şekilde faydalanıyor ve kocaman yapılar inşa ediyorlar. Ağaç kovuklarından borular yaparak şelale suyunu toprakla birleştiriyor, topraktan merdivenler, çimenlerden çatılar yapıyorlar ve mükemmel bir doğa mimarisi yaratıyorlar.

Eğer doğaya kaçacak fırsatı her seferinde bulamıyorsanız, yeni beceriler kazanmanın yanı sıra doğanın iyileştirici gücünden de faydalanmak için kendinizi doğayla iç içe hissedeceğiniz bu kanallara bırakabilirsiniz. Siz de sıra dışı doğa deneyimlerini paylaşan videolara bayılıyorsanız bizimle yorumlarda en sevdiğiniz doğal yaşamı konu alan YouTube kanallarını paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir: Temizlik yapma motivasyonunuzu artıracak en iyi YouTube kanalları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!