İtalyan mutfağı hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Dünyanın neresine giderseniz gidin karşınıza mutlaka bir İtalyan restoranı çıkar ve bence dünyanın en lezzetli yemekleri de İtalyan mutfağından çıkar. İtalya’ya bir kere gitmek yetmez; çünkü her bölge farklı bir yemekle ünlüdür. Bolonez soslu makarnayı tatmak için Bolonya’ya, etin alasını yemek için Floransa’ya, pizzanın hasını yemek için Napoli’ye, deniz ürünlerinin dibini görmek için Capri Adası’na gitmeniz gerekir. Bu yüzdendir ki, tüm seyahatseverler yılda bir kere İtalya yapmak isterler. İtalyan mutfağı hakkında bilgileri daha detaylı bir şekilde öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin…

Doymak değil keyif için yemek yiyorlar

İtalyanlar, doymak için değil keyif için yemek yiyorlar. Bundan olsa gerek, fesleğenini kendi yetiştiriyor, mozarrella peynirini kendi yapıyor, makarnasını evde kendi açıyor. Donuk malzeme kullanımının ayıp olarak görüldüğü İtalyan mutfağı yemeklerinin dünyaya nam salması da taze malzeme kullanımından geliyor.

İlgili yazı: Yemek için çıldırdığını söyle, sana ihtiyacın olanı söyleyeyim!

Yemek yemenin kuralı olur mu demeyin, İtalyan mutfağının yıkılmaz kuralları var

1. Mesela; akşam yemeği yemek üzere bir restorana gittiniz. Menüyü aldınız ve ana yemek kısmından bir seçim yapıp sipariş vereceksiniz. Üzgünüm, ama garson buna izin vermeyecektir. Çünkü İtalyan mutfağında akşam yemeğinin sipariş sırası var. Önce appetizer, yani başlangıç siparişi vermeniz gerekiyor. Sonra sırasıyla; makarna, et veya balık, salata, peynir çeşitleri, meyve, tatlı, kahve ve son olarak mide rahatlatıcı grappa.

italyan mutfağından pizza
Pizzanın yanında sadece su ve şarap siparişi verebilirsiniz

2. Makarna ile ekmek yiyenimiz elbet vardır. Eğer yolunuz bir gün İtalya’ya düşerse makarna ile ekmek yemenin İtalyanlar tarafından uygun görülmediğini bilmeniz gerekiyor. İlla ekmek ile yiyeceğim derseniz birazcık sabredin ve tabağın sonundaki sosu temizlemek için kullanın. Çünkü bu bir iltifattır ve makarnanın sosunun çok lezzetli olduğu anlamına gelir. İtalyanlar buna “scarpetta” der.

3. Diyelim pizza siparişi verdiniz. İçecek olarak ise soda, kola vs siparişi vermek istiyorsunuz. Bunu sakın yapmayın! Zira İtalya’da pizzanın yanına sadece iki şey sipariş verebilirsiniz: Su ve şarap.

4. İtalyan mutfağının en katı kurallarından bir diğeri ise yalnız yemek yemektir. Çünkü yemek asla yalnız yenmemelidir. Karşınızda mutlaka size eşlik edecek biri olmalıdır. Ne yani yalnız yemek de mi yiyemeyeceğiz dediğinizi duyar gibiyim.

5. İster bir restoranda, ister İtalyan arkadaşınızın evinde kısacası nerede yemek yerseniz yiyin tabağınızda yemek bırakmayın. Zira bu davranış İtalyanlar için kabul edilebilir bir davranış değil. Verdiği mesaj ise çok açık: Yemeği beğenmedim.

6. Spagettinin kaşığa sarılarak yenmeyeceğini biliyor muydunuz? Evet, İtalyanlar, İtalyan mutfağı yemeklerinin en popülerlerinden olan spagettiyi kırmadan yaparlar ve spagettiyi kaşığa sararak yemek ayıptır.

7. Makarna yeme ile ilgili diğer kural ise; makarna yerken asla ve asla bıçak kullanılmaması gerektiğidir. Zira bunun anlamı ise şudur; makarna o kadar kötü pişmiş ki ancak bıçakla kesebiliyorum!

espresso
Yemekten sonra kahve olarak espresso içmelisiniz

8. Yemekten sonra cappuccino içilmez. Eğer garson yemeğinizin üzerine kahve içip içmediğinizi soruyorsa kahveden kastı espressodur. Cappuccino sadece sabah kahvaltısında içilir.

9. Ana yemeğin yanında asla kahve siparişi vermeyin.

10. Bolonez soslu makarna yoktur, Ragu alla bolognese vardır, dolayısıyla menüde bolonez soslu makarna aramayın.

İtalyan mutfağı bunun gibi birçok kuralla dolu. Kurallardan şikayet etmek yerine her İtalya seyahatimde İtalyanlar gibi doymak için değil, zevk için yemek yemeyi seçiyorum. En nihayetinde adamlar bu işi iyi biliyor.

Öznur Demirhan
Bu hayatta en çok heyecan duyarak yaptığım şey seyahat etmek, beni en çok motive eden şey yeni yerler görmek, olmaktan en mutluluk duyduğum yerler ... Devam