Temizlik, düzen ve rutinlerin yarattığı rahatlatıcı, duyusal çekicilik: ASMR videoları

Sürahiye su doldururken çıkan ‘glug glug’ sesinin, kahve paketi açmanın hışırtılı sesinin ya da şekerleri kavanoza dökerken oluşan şıngırtılı sesin sizi iyi hissettirdiğini hiç fark ettiniz mi? Beyin orgazmı olarak nitelendirilen ASMR videoları (Autonomous sensory meridian response) son zamanlarda sosyal medyada sıkça karşımıza çıkıyor.

Özellikle mutfak, banyo gibi yaşam alanlarındaki eşyaları, rafları düzenlemek, kavanozları doldurmak, mutfak alışverişini buzdolabına yerleştirmek, çekmecelerin içine çeki düzen vermek, lavaboları ovmak gibi hem temizlik ve düzenin verdiği huzur dolu hissi hem de tüm bunların çıkardığı rahatlatıcı sesleri bir araya getiren #asmr #refill #restock etiketleriyle paylaşılan videolar, milyonlarca kişi tarafından görüntüleniyor ve sosyal medya kullanıcılarını adeta büyülüyor.

Geçtiğimiz hafta en iyi temizlik videolarını yayınlayan YouTube kanallarını siz Uplifers okuyucuları ile paylaşmıştık; bu yazımızda ise en iyi düzen videolarını çeken hesapları sizlerle buluşturacağız. Hepsinin bağımlısı olabilirsiniz, bizden söylemesi!

Kellie Atkinson, TikTok ve Instagram’da paylaştığı düzen videolarıyla izleyenleri inanılmaz bir şekilde rahatlığa kavuştururken hemen en yakındaki mutfak dolabına ya da çekmeceye koşarak düzenleme isteği de uyandırıyor. Buzdolabına ayrı ayrı tüm yiyeceklerin gruplanarak yerleştirilmesinden çocuklarının boya kalemlerini, defterlerini renklerine göre sınıflandırmasına; kavanozları kahve, şeker, damla çikolata, pudra şekeri vb. keyifli sesler çıkaran malzemelerle doldurmasından yiyecekleri özel saklama kaplarında düzenlemesine ilham verici içeriklerine mutlaka göz atmalısınız.

https://www.tiktok.com/@kellie_atkinson/video/7092058556576402731?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7111310468551198209

Bir parmak şıklatmasıyla tertemiz bir ev, düzenli odalar, parlayan bir banyo, ışıl ışıl bir mutfak, yerli yerine yerleşmiş market alışverişleri; gerçekten harika olmaz mıydı? Henüz keşfetmediyseniz Catherine Benson ile tanışın; o düzen ve temizlik takıntılı bir ev hanımı. Her şeyin birbirine girdiği dağınık çocuk odalarından, karışmış mutfak tezgahına tüm temizlik ve düzen işlerini dakikalar içinde hallediyor. Hızlandırılmış temizlik videolarını ve zaman kazandıran düzen tüyolarını paylaştığı hesaplarında aynı zaman bakım rutinlerini de yer veriyor ve tatmin edici bir günün bambaşka bir halini gösteriyor.

https://www.tiktok.com/@_catben_/video/7132525787999178030?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7111310468551198209

Temizlik, düzen ve rutinler konusunda uzman olan bir başka isim ise Kaeli Mae. Lezzetli ve pratik içecek tariflerini ASMR ile buluşturmasının yanı sıra, çalışma masası, komodinler, televizyon sehpası gibi küçük alanları da düzenleyerek evinde nasıl huzur dolu anlar yaratabildiğini gösteriyor. Banyodaki kişisel bakım ürünlerini nasıl sakladığını, mutfak lavabolarını saniyeler içinde nasıl parlattığını ve tüm eve düzen getirecek sihirli yardımcılarını videoları aracılığıyla milyonlarca kişiye ulaştırıyor.

https://www.tiktok.com/@kaelimaee/video/7070974226710170922?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7111310468551198209

Bu üç harika kadının ilham verici içeriklerine bir kez düştünüz mü saatlerce çıkmakta zorlanabilirsiniz 😊 Her birinin kendine has tarzı, huzur veren evleri, rahatlatıcı sesleri ve işe yarar tüyolarıyla siz de hem evinize daha fazla düzen getirebilir hem de kendinize rahatlamak için zaman ayırdığınızda eğlenceli videolarla keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Koreli ev kadınlarının sessiz vloglarından mutlu bir yaşama dair anekdotlar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!