Beyin orgazmı olarak adlandırılan ASMR videolarının sağlığa etkisi var mı?

İnsanların saçlarını taraması, havluları katlaması ya da fısıldamasıyla ortaya çıkan sesleri kaydetmesi ve bu videoları YouTube’da yayınlamasıyla yeni bir fenomen doğdu: ASMR videoları. Açılımı “Autonomous Sensory Meridian Response” olan ASMR videoları, kimi izleyicilerin söylediklerine göre deride sıcak bir karıncalanma hissi yaşatıyor ve bir nevi ‘beyin orgazmı’ yaşatıyor.

YouTube’da bu videoları kaydeden kullanıcıları video boyunca izleyicisi için karmaşık senaryoları fısıltıyla anlatıyor. Kimi zaman insan sesinin yanında yumuşak ve basit seslerle video destekleniyor. Videoyu hazırlayan kişi kimi zaman kağıt hışırtısını kimi zamansa katlanan havluları da bu şovuna katarak videoda yer alan sesleri artırıyor ancak her zaman yumuşaklık ve monotonluk devam ediyor. Bu videolar sonrasında izleyicilerde oluşan his de “beyin karıncalanması” ya da “beyin orgazmı” olarak adlandırılıyor.

ASMR videolarının sağlığa etkisi var mı?

Beyin orgazmı olarak adlandırılan ASMR videolarının sağlığa etkisi var mı?

The University of Sheffield’in yaptığı araştırmaya göre bu videoyu izleyen kişilerin kalp atışlarında dakikada 3.14 atışlık bir düşüş olduğu gözlemlenmiş. Araştırma, bu videoların kalp atışını düşürmesini, farkındalık gibi egzersizlere benzeterek bu videoların yararlı olduğunu ortaya koymuş. Araştırmacılar bu videoların rahatlama ve sosyal bağ hissi gibi pozitif duyguları yukarı çıkardığını belirtiyor.

Dr. Giulia Poerio ise bu konuda daha fazla araştırmanın yapılmasını gerektiğini söylüyor ve ASMR videoları hakkında şu açıklamayı yapıyor: “İnsomnia, anksiyete ve depresyonu hafifletmesi için ASMR’ın potansiyel yararlarının kullanılması son derece ilginç ama klinik örnekleri de içeren birkaç araştırma daha yapılması gerekiyor. Ama bu araştırma da ASMR’ı anlamak ve meşru hale getirmek için gerçekten iyi bir adım.

Çocuk sağlığında ASMR videoları

ASMR araştırmacısı ve öğretim görevlisi Dr. Craig Richard, gerçek dünyadaki ASMR’ın çocukların sağlığı için her zaman faydalı olduğunu savunuyor ve durumu “Annem eskiden beni uyuturken ön koluma yavaşça dokunurdu. Ailelerin sevgiyle çocuklarına yumuşak dokunuşları, fısıldamaları ve önemseyen bakışları dünyanın pek çok yerinde kendini gösteren benzer bir davranış. Yumuşak dokunuşlar, önemseyen bakışlar, odaklanmak ve nazik fısıltılar hem önem veren ailelerin hem de ASMR tetikleyicilerinin ortak özellikleridir” şeklinde açıklıyor.

Geçirdiği otomobil kazası sonrası ASMR videolarıyla tanışan ve sonrasında kendi videolarını yapmaya başlayan Emma Smith’in örneğini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Sleep Time 💤 Tucking You In | ASMR | Massage, Facial, Humming

 

İlginizi çekebilir: Yumuşak ve monoton seslerle tetiklenen “beyinsel orgazm” nedir?

Kaynaklar:
BBC
Newsweek
Motherly

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!