Koreli ev kadınlarının sessiz vloglarından mutlu bir yaşama dair anekdotlar

Hepimiz Instagram veya YouTube’dan bize iyi geldiğini düşündüğümüz ve ilham aldığımız vlogları beğeniyle takip ediyoruz. Biz de bu yazımızda The New York Times’ın da radarına girmeyi başaran iki Koreli YouTuber’dan ve onların çektikleri keyifli ev vloglarından bahsedeceğiz.

Özellikle pandemi sebebiyle evlerimizde daha fazla zaman geçirirken hepimiz sosyal medyayı daha yakından takip etmeye başladık ve “Evde farklı neler yapabiliriz?” ya da “Acaba diğer insanlar neler yapıyor?” diye merak ederek kaliteli ‘vlog’lar keşfetmek için harekete geçtik. Hamimommy ve Haegreendal isimleriyle tanınan iki YouTuber, özellikle pandeminin etkilerinin daha yoğun yaşandığı süreçte evlerinden paylaştıkları videolar ile mutlu bir ev yaşantısına dair farklı bakış açıları yaratmalarıyla bizim de ilgimizi çekmeyi başardı.

Hamimommy ve Haegreendal, paylaştıkları videolarda ev işlerini kolaylaştırıcı ipuçlarından atıksız temizliğe, Kore’ye özgü lezzetli yemek tariflerinden evde kaliteli zaman geçirmek için neler yapabileceğimize birbirinden farklı ve keyifli konulara değiniyorlar. The New York Times’ın “Lessons From Homebody” başlıklı yazısına konuk olan iki başarılı YouTuber, sessiz vlogları ve evde ailecek keyifli anlar yaratabilmeleri ile de ünlü. Paylaşımlarını izlerken derin bir huzur bulacak ve evi dip köşe temizleme isteği duyacaksınız, bizden söylemesi. 😊 Gelin ikisinin de içeriklerine biraz daha yakından bakalım.

Minimalizm, düzen ve bolca kahve: Haegreendal

Güney Koreli bir anne, aynı zamanda freelance bir illüstratör olan 34 yaşındaki Kim Sang-mi, en huzurlu evlerden birine sahip. Ahşap mobilyaları, minimal mutfak eşyaları, doğal temizlik malzemeleri ve  daha birçok keyifli detaylar ile evinden, ailesiyle paylaştığı özel zamanlarından, kendiyle baş başa geçirdiği mutlu anlardan kesitler sunuyor. Videolarının girişinde paylaştığı hızlı ve kısa görüntüler ile içimizi ısıtan bir başlangıç yapıyor ve kaliteli bir kurguyla evinin her köşesini paylaşıyor. O kadar düzenli, o kadar mest edici görüntülerle içeriklerini hazırlıyor ki izlerken adeta gevşediğinizi hissediyorsunuz.

SUB) 일찍 일어나지 않아도, 당신의 좋은 오늘 Even though you didn't wake up early, today is good.

Pişirdiği lezzetli yemeklerin, farklı demleme teknikleri kullanarak hazırladığı kahvelerin ve çizim yaptığı keyifli anların yanı sıra temizliğe çok önem vermesi ile videolarında sıkça ev işlerini kolaylaştıracak ipuçlarını da gösteriyor. O kadar ince bir temizlik yapıyor ki, insan “Ben bugüne kadar hiç temizlik yapmamışım…” diye düşünmekten kendini alamıyor. Chopstickleri kullanarak pencere pervazlarının tozlarını alıyor, limon ve su kullanarak doğal temizleyicisini yapıyor ve tek başına da olsa kendine enfes bir ara öğün hazırlamayı atlamıyor. 

SUB) 청소하고 싶어지는 영상 브이로그

Evinin sadeliğine, pratik yemek hazırlıklarına, kendiyle kaldığı zamanları nasıl daha anlamlı hale getirdiğine, küçük değişiklikler yaparak nasıl büyük farklar yarattığına şaşıracak, sırayla tüm videolarını izlemek isteyeceksiniz. Ev yaşantısına, kendinizle baş başa kalmaya veya günlük hayatın minik ama eğlenceli detaylarına dair biraz daha pozitif bir yaklaşım geliştirmek istiyorsanız, Haegreendal’ın paylaşımlarına göz atmanızı öneririz.

Sürdürülebilirlik, atıksız yaşam ve rutinler: Hamimommy

Yemek pişirmeyi, temizlik yapmayı ve evini organize etmeyi seven 34 yaşındaki Sue Yun, YouTube’da Hamimommy ismi ile tanınan Güney Koreli bir anne. Plastik ürünlere karşı tercih ettiği alternatifleri, geri ve ileri dönüşüm için kendi evinde neler yaptığını, temizlik tüyolarını, yetiştirdiği bitkilerini, bahçeciliğe dair yararlandığı bilgileri ve çok daha fazlasını 1.5 milyona yakın takipçisi ile paylaşıyor.

SUB) 나를 변화시키는 하루 10분ㅣ아침 루틴, 청소 습관, 단순한 요리들ㅣDaily Routine 🧺

Temiz ve düzenli evinin her bir detayını, arka fonda seçtiği inanılmaz rahatlatıcı müzikler ile birleştiriyor. Hamimommy, günlük yaşamın içinden çoğu zaman oldukça sıradan değerlendirdiğimiz detayları yakalayarak yüzümüzü güldürmeyi başarıyor. Ayrıca videolarında sık sık Güney Kore’nin geri dönüşümü desteklemek için uyguladığı çalışmalara da yer veriyor. Bir paylaşımında boş süt kutularını biriktirerek toplama merkezine götürdüğünü ve karşılığında hükümetin bir adet tuvalet kağıdı verdiğini anlatıyor. 

SUB) 주방 대청소하고, 유행하는 레시피들 만들어 본 일상ㅣCleaning Kitchen & Cooking with SNS recipesㅣHamimommy Vlog

Hamimommy, aynı zamanda çevre dostu ürünleri tanıtıyor, bağışladığı eşyalarını paylaşıyor, işe yaramayan, fayda sağlamayan ya da etkisi geçmiş eşyaları çöpe atarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini gösteriyor. Tarihi geçmiş ilaçları, kullanılmış maskeleri, kırılmış bıçakları nasıl çevreye zarar vermeden elden çıkarabileceğimize dikkat çekiyor. Bu arada da o kadar güzel görünen tarifler veriyor ki, çoğu pirinçle yapılan ve pratik bir şekilde hızlıca hazırlanan lezzetleri kaçırmamak için izlerken not almak isteyebilirsiniz. 🙂

Bizim bu başarılı iki Youtuber’ın içeriklerini bu kadar beğenmemizin sebebine gelecek olursak, günlük yaşamın en sıradan hallerini bile keyif hale getirmeyi başaran mutlu yaşam anekdotları olduğunu söyleyebiliriz. Siz belki izlerken daha farklı detaylar yakalayabilirsiniz ama biz en sevdiğimiz mutluluk anektodlarını da sizinle paylaşmak istedik.

 • Ev işleri eğlenceli olabilir.
 • Kahve demlemek birçok farklı yöntemle denendiğinde daha çok keyif verebilir.
 • Ev bakımı ile zaman geçirmek rahatlatıcı bir etki yaratabilir.
 • Sevmeden yapılan işler bile ufak dokunuşlarla sevilir hale gelebilir.
 • Temizlik yaparken denenen farklı metotlar işimizi kolaylaştırabilir.
 • Tek başına zaman geçirmek çok daha keyifli olabilir.
 • En lezzetli yemekler çok fazla zaman ve emek harcamadan da hazırlanabilir.
 • Para harcamadan elde edilen mutluluklar çok daha kıymetli olabilir.
 • Evde geçirilen bir gün, keşfedilmeyi bekleyen onlarca küçük sürpriz barındırabilir.
 • Çevre bilinciyle bir şeyler yapmak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlayabilir.
 • Evde kaliteli zaman geçirmek, yaşam becerilerimizi geliştiren yaratıcı keşiflerde bulunmamızı sağlayabilir.
 • Doğanın seslerine kulak vermek önemlidir.
 • Az eşyalı ve düzenli bir ev, huzurlu bir zihni de beraberinde getirebilir.
 • Sürdürülebilir alışkanlıklar kazanmak için uzun zamanlara ihtiyaç olmayabilir.
 • Gıdaları doğru saklamak ve artan yemekleri değerlendirmek ev ekonomisine ve çevreye büyük katkı sağlayabilir.
 • Bazen durup sessizliği dinlemek, en büyük ihtiyacımız olabilir.
 • Küçük değişimler büyük farklar yaratabilir.

Sizin de yakından takip ettiğiniz, günlük yaşamınıza bir şeyler kattığını hissettiğiniz, küçük mutlulukları fark etmenizi sağlayan keyifli videoları ile takipçilerini mest etmeyi başaran YouTuber‘lar varsa, bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz. Yaşamın değerini, geçirdiğiniz her anın elinizdeki en kıymetli şey olduğu için takdir edilmeyi hak ettiğini unutmayın. Şimdiden keyifli izlemeler!

İlginizi çekebilir: İç mekan dekorasyonlarıyla ilham veren filmler ve diziler

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!