İç mekan dekorasyonlarıyla ilham veren filmler ve diziler

Dekorasyonla ilgileniyorsanız ancak gördüğünüz bir objenin, dekorasyon fikrinin nasıl görüneceğini gözünüzde canlandırmakta zorlanıyorsanız filmler, diziler size çok yardımcı olabilir. Bazı film ve dizilerde dekorasyon ve set tasarımı bazen filmin başarısının en önemli unsuru olabiliyor. Bir karakterin evi, iş yeri, olayların geçtiği mekan, kullanılan eşyalar yaratıcılığınızı harekete geçirebiliyor. İşte dekorasyon konusunda size ilham vereceğine inandığımız filmler ve diziler:

1. Tiffany’de Kahvaltı

Audrey Hepburn’un tam anlamıyla starlaştığı film, karakterleri bohem bir tarzda ortaya çıkarıyor. Zeminlere zebra desenleri yerleştirmek, kanepelerin üzerine atılan yastıklar, farklı boyutlarda masalar ve sehpalar, kostümler, mücevherler filmin ön plana çıkan unsurları. Bir odayı ikiye ayırmak için paravan kullanmak veya sabah sütünüzü şampanya kadehlerinde yudumlamak Tiffany’de Kahvaltı’dan çıkarabileceğiniz ufak tüyolardan birkaçı.

2. Bridget Jones’un Günlüğü

Tüm dünyada büyük ses getiren Bridfet Jones’un Günlüğü de kendine has dekorasyon tarzıyla akıllarda yer etmiş filmlerden biri. Mutfak lavabonuzun üzerine ayna yerleştirmek veya salonunuza biraz daha gizemli bir hava katmak için Victorian tarzı lambader iyi fikir olabilir.

3. Sex and The City

Hem filmi hem dizisi yapılan, yıllar sonra yeniden izleyiciyle buluşan Sex and The City’de de dekorasyonla ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Rahat deri kanepeler, büyük fotoğraf çerçeveleriyle New York tarzı bir şıklık arıyorsanız biraz daha dikkatli izleyebilirsiniz.

4. Beni Adınla Çağır (Call Me By Your Name)

2017 yapımı Beni Adınla Çağır filmi yumuşak, romantik ve minimalist bir dekorasyon tarzını yansıtıyor. Yerden tavana kadar uzanan kitaplıklar, altın rengi çerçeveli aynalar, yatak başına perde asma fikri Beni Adınla Çağır’dan alınabilecek fikirler arasında.

5. Suyun Sesi (The Shape of Water)

Eliza’nin retro-bohem tarzını yanıstan Suyun Sesi filmi, bu tarzı sevenler için tam bir ilham kaynağı. Özellikle duvarlara işlevsellik katan bu tarzı görmek istiyorsanız ilginizi çekebilir.


Kaynak: Vanity Fair

6. Otomatik Portakal

Stanley Kubrick’in karşıtlıkları bir arada sunan kült filmi Otomatik Portakal, özellikle pop-art sevenler için tam bir kaynak. Altın rengi detaylar, pembeler, desenler filmin her karesinde göze çarpıyor.


Kaynak: Vogue

7. The Great Gatsby

Yönetmen Baz Luhrmann’ın filmlerinin her biri ihtişamın ve gösterişin örneklerini barındırır. Bunun en önemli örneği de The Great Gatsby. Geometrik desenlelr, elegant çizgiler, altın rengi ve beyaz detaylar, açık pembeler filmin romantik ve gösterişli tarzını yansıtıyor. Filmde dekorasyona dair pek çok ipucu yer alıyor.


Kaynak: Kiku Musings

8. Parazit

Dekorasyon denilince illa eski filmleri izlemek zorunda değilsiniz. Güney Kore yapımı olan ve 4 dalda Oscar alarak büyük bir başarıya imza atan Parazit’te Park Ailesinin modern ve minimalist evine konuk oluyoruz. Tavana kadar yükselen camlar, salondaki detaylar, mobilyalar dekorasyonda modernizmi sevenler için pek çok detay barındırıyor.

İlginizi çekebilir: Duvar kağıdı kullanarak uygulayabileceğiniz en şık dekorasyon fikirleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!