Toskana’da şarapları ve dondurmasıyla ünlü bir adres: San Gimignano

Dar sokakları, yüzyıllar öncesinden kalma evleri, nefes kesen manzarasıyla San Gimignano’yu Toskana kasabalarından ayıran bir özelliği var: Devasa Ortaçağ kuleleri! Günümüze kadar sadece 14 tanesi gelebilmiş ama yüzyıllar önce kulelerin sayısı 70’i geçiyormuş. Bu nedenle kasaba Ortaçağ’ın Manhattan’ı olarak ünlenmiş. Bologna gibi San Gimignano’da da kuleler bir zamanlar şehri savunma amaçlı kullanılsa da aslında birer zenginlik sembolü. Şehrin varlıklı aileleri tarafından güçlerini göstermek amacıyla inşa edilen kuleler ne kadar yüksekse aile o denli zengin sayılıyormuş.

San Gimignano’yu Toskana kasabalarından ayıran bir özelliği var: Devasa Ortaçağ kuleleri!
San Gimignano’ya nasıl gidilir?

San Gimignano’ya en kolay ulaşım yolu Floransa ve Siena’dan. Floransa Santa Maria Novella tren istasyonundan bir aktarma ile kasabaya ulaşmanız mümkün. Çünkü Floransa’dan trenle San Gimignano’ya direkt ulaşım bulunmuyor. Tren sizi Poggibonsi kasabasında bırakıyor. Tren istasyonunun önünden kalkan 130 numaralı otobüse binip yarım saatte San Gimignano’ya gidebilirsiniz. San Gimignano küçük bir kasaba, gününüzü iyi planlarsanız yarım günde burayı bitirebilir, kalan zamanınızı Siena’da değerlendirebilirsiniz. Poggibonsi’den kalkarak San Gimignano’ya gelen 130 numaralı otobüs sizi yarım saatte Siena’ya götürüyor.

San Gimignano araç trafiğine kapalı olduğu için çok rahat gezebiliyorsunuz. Eğer arabayla geldiyseniz kasabanın girişinde geniş bir otopark da mevcut. Sağlı sollu dükkanlar girer girmez dikkatinizi çekiyor. Deri çanta, ayakkabı, eldiven satan mağazaların yanı sıra şarküteri ürünleriyle birlikte lokal şarap dükkanlarını da sıkça göreceksiniz. Buraya gelmişken nefis Toskana şaraplarını deneyebilir, San Gimignano’ya özgü Vernaccia beyaz şarabını satın alabilirsiniz. Şarap kültürüne önem veriyorsanız kasabadaki şarap müzesini de gezebilirsiniz. Museo del Vino’ya giriş ücretsiz, küçük bir ücret ödeyerek şarap tadımı yapabilirsiniz.

Sağlı sollu dükkanlar girer girmez dikkatinizi çekiyor.

San Gimignano’nun nefes kesen Toskana manzarasına bir de tepeden bakayım derseniz Torre Grossa’ya çıkabilirsiniz. 1298 yılından günümüze gelen kule tam 58 metre uzunluğunda. Kuleye çıkmak isterseniz 6 euro ödüyorsunuz ama manzara için değer! Piazza Della Cisterna ise kasabanın en canlı meydanlarından biri. Kahve molası için uğrayabilir, lezzetli Toskana pizzalarının tadına bakabilirsiniz. Meydandaki meşhur kuyuya para atıp dilek dilemeyi ise sakın unutmayın.

Meydandaki meşhur kuyuya para atıp dilek dilemeyi ise sakın unutmayın.
Dünyanın en lezzetli dondurmasını denemeye ne dersiniz?

San Gimignano şarapları kadar dondurmasıyla da ünlü. Bu nedenle sokaklarda dolaşan herkesin ellerinde külah görebilirsiniz. İki yıl üst üste dünyanın en iyi dondurması unvanını kazanan Gelateria Dondoli’nin önündeki kuyruk bir an olsun eksilmiyor. Kuyruğa aldırmayın ve sıraya girin, onlarca çeşit dondurma arasında seçim yapmakta zorlananlar için ufak bir tavsiye: Limoncello ve çilekliyi mutlaka deneyin. Belki dönüşte bir külah daha almak isteyebilirsiniz! Tarihi surları, kuleleri, otantik dükkanları ve bozulmamış yapısıyla San Gimignano İtalya’nın görülmesi gereken kasabalarından biri. Floransa’ya yolunuz düştüğünde yarım gününüzü bu Toskana güzeline mutlaka ayırın!

Seyahatlerime dair daha fazla fotoğraf ve video için Instagram ve YouTube hesaplarıma göz atabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Masal diyarları gibi bir rota: Alsace Şarap Yolu

Birten Çankaya
2010 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli dergilerde editörlük yapmaya başladım. Yıllardır okumaya ve yazmaya dair yoğun bir ilgim vardı. ... Devam