Masal diyarları gibi bir rota: Alsace Şarap Yolu

Her yıl bir defa görmediğiniz bir yeri ziyaret edin” der Dalai Lama. Bu yaz uzun süredir aklımda olan ancak bir türlü seyahat planıma dahil edemediğim Alsace şarap yolu rotasını keşfetmek için yola çıktım. Mulhouse’den başlayıp Strasbourg’a uzanan yemyeşil üzüm bağları arasında ilerlerken gördüğüm manzaraların uzun süre hafızamdan çıkmayacağına emindim.

Alsace bölgesinin adını bu sıralar sıkça duyar olduk. Bilmeyenler için Alsace Fransa’nın şaraplarıyla ünlü bir bölgesi. Şişesi binlerce dolara satılan ünlü Fransız şaraplarının büyük bir kısmı burada üretiliyor. Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir, Riesling Alsace’ın meşhur şaraplarından sadece birkaçı. Yıllar boyunca geçimlerini şarapçılık ile sağlayan Alsace bölgesinin sakinleri turistlerden memnun. Turizm de onlar için ikinci büyük gelir kaynağı olmuş.

Alsace şarap yolu rotası yaklaşık 170 kilometre uzunluğunda, yol üzerinde sizi birbirinden renkli köy ve kasabalar bekliyor. Biz gezimize Colmar’dan başladık ve burayı merkez alarak civardaki Alsace köylerini gezdik. Köyler birbirine o kadar yakın ki eğer araba kiralarsanız günde dört köyü bile görebilirsiniz. Biz köyler ve civardaki Alsace şehirleri arası ulaşımda tren ve otobüs kullanmayı tercih ettik. Colmar’dan toplu ulaşımla da birçok yeri görebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

“Her yıl bir defa görmediğiniz bir yeri ziyaret edin” der Dalai Lama.
Alsace şarap yolu şehir ve köyleri

Alsace şarap yolu turu için en az dört gününüzü ayırmanızı öneririm. Çünkü irili ufaklı onlarca köy var. Araba ile gezecekseniz köylerin büyük bir kısmında park yerleri mevcut, bu konuda sıkıntı yaşamazsınız.

Selestat

Colmar’a en yakın Alsace köylerinden biri Selestat. Trenle sadece on dakikada ulaşabiliyorsunuz. Açıkçası diğer köylerin yanında etkileyici bir havası yok ancak burayı seçmemin nedeni Haut-Koenigsbourg şatosuna olan yakınlığı. Köyün tamamını bir saatte gezebilirsiniz.

Selestat tren istasyonunun önünden kalkan 500 numaralı otobüse binip Haut-Koenigsbourg şatosuna doğru yola çıkıyoruz. Kıvrımlı yollardan tepeye doğru ilerlerken manzara yine harika, yemyeşil ormanlar arasından geçiyoruz. Yarım saat sonra şatonun bulunduğu yere ulaştığımızda nefis Alsace manzarası bizi karşılıyor.

Ortaçağdan günümüze gelen şatonun içerisini gezmek isterseniz 9 euro ödüyorsunuz. İçine girmeseniz bile avluda gezmek yetiyor. Alsace’a kadar gelmişken burayı görmemek olmazdı doğrusu!

Eguisheim

Colmar’a yarım saat uzaklıkta en şirin köylerden biri Eguisheim. Üstelik tescilli güzellerden! 2013 yılında Fransa’nın en güzel köyü seçilmenin haklı gururu var üzerinde. Üçgen çatılı, rengarenk evlerin önleri çiçeklerle süslenmiş.

Eguisheim’de şarap tadımı yapabileceğiniz ve lezzetli Alsace atıştırmalıklarını deneyebileceğiniz birçok işletme de mevut. Köyün tamamını bir saatte gezebilirsiniz.

Riquewihr

Colmar tren garının önünden bindiğimiz 106 numaralı otobüsle önce Riquewihr’e sonra Ribeauville’e uğruyoruz. İki köy arasındaki mesafe otobüsle sadece iki dakika sürüyor. 6.40 euro verdiğimiz bilet hem gidişte hem de dönüşte geçerli. Colmar’dan yirmi dakikada geldiğimiz Riquewihr’de bizi uçsuz bucaksız bir üzüm bağı karşılıyor.

Riquewihr en beğendiğim ikinci köy oldu. Evler adeta şeker hamurundan yapılmış gibi! Sağlı sollu dükkanlardan alışveriş yapabilir, restoranlarda karnınızı doyurabilirsiniz.

Ribeauville

Riquewihr’den sonraki durağımız komşu köy Ribeauville. Evlerin yapısı burada da aynı, rengarenk panjurlu üçgen çatılı evler Alman mimarisinden izler taşıyor. Evlerin fotoğrafını çekmekten bir süre sonra yorulabilirsiniz benden söylemesi! Ribeauville Alsace şaraplarını en uygun fiyatlardan alabileceğiniz köylerden biri.

Mulhouse

Alsace’ta uygun fiyata konaklamak isterseniz rotanızı Mulhouse’e çevirin. Üstelik İsviçre’nin en ünlü şehirlerinden biri olan Basel’e arabayla/trenle sadece on beş dakikalık mesafede. Fırsat bu fırsat deyip Basel’i de aradan çıkartabilirsiniz. Mulhouse’den beklentiniz fazla yüksek olmasın, Hayvanat Bahçesi ve Otomobil Müzesi şehrin öne çıkan iki turistik yeri.

Strasbourg

Sadece Alsace’ın değil, Avrupa Birliği’nin de başkentlerinden biri sayılan Strasbourg Alsace şarap yolu rotasında mutlaka uğramanız gereken bir şehir. Kızıl rengiyle dikkatleri üzerine çeken Notre Dame Katedrali, en renkli fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz Petite France (Küçük Fransa), Avrupa Birliği Binaları ve tam karşısında gezmekten yorulduğunuzda soluklanabileceğiniz yemyeşil Orangerie Parkı ile Strasbourg bir güne sığdıramayacağınız güzelliklerle dolu.

Fotoğraflar yetmedi derseniz Youtube’taki “60 Saniyede Alsace Şarap Yolu Rotası” videomu izleyebilirsiniz.    

60 SANİYEDE ALSACE / ALSACE IN 60 SECONDS

 

İlginizi çekebilir: Son yılların parlayan yıldızı: Colmar

Birten Çankaya
2010 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli dergilerde editörlük yapmaya başladım. Yıllardır okumaya ve yazmaya dair yoğun bir ilgim vardı. ... Devam