Yalnız vakit geçirme sorunsalı: keyif mi bekleme mi?

Birçok insan, tek başına vakit geçirmenin tadını bilir. Özellikle belli bir olgunluğa eriştikten sonra hayatını paylaştığı biri de olsa tek başına vakit geçirmenin keyfi ayrıdır. Ancak tek başına geçirilen bu vakti evlenmek, çocuk sahibi olmak veya aradığınız arkadaşı bulmak için bir bekleme süresi olarak görüyorsanız, ömrünüzün o değerli yıllarını boşa harcıyorsunuz demektir.

ABD’li blog yazarı Starre Vartan da Mother Nature Network için kaleme aldığı “Neden tek başıma vakit geçirmeyi seviyorum” başlıklı yazısında, bu konuyu ele alıyor. Uplifers olarak Vartan’ın makalesini sizin için özetledik:

Yalnız vakit geçirme sorunsalı: keyif mi bekleme mi?
Tek başına seyahat etmek yeni insanlarla tanışmanın en iyi yollarından biridir.

Uzun süreli iki ilişkim oldu. İlki yedi yıl sürdü, ikincisi ise beşinci yılında hala devam ediyor. Şunu itiraf etmeliyim ki, iki ilişki arasında bekar olduğum dönem, benim için çok daha kolay geçen günlerdi. Yeniden bir ilişkiye girmiş olsam bile, bazı şeyleri hala tek başıma yapmayı seviyorum. Tek başıma kahve içmek veya kitap raflarına dalmak, sinemaya gitmek hatta tek başıma seyahat etmek bunlardan bazıları.

Tek başına yemek yemenin keyfi

Tek başına vakit geçirmeyi sevmeyen insanlara tavsiyeler veren bu kadın kim diye düşünebilirsiniz. Ben, bu konuda gerçek bir uzman olduğumu söyleyebilirim. Tek başıma akşam yemeği yemekten veya bir mekana gidip tek başıma bir şeyler içmekten, ormanda yalnız yürüyüş yapmaktan kesinlikle hiçbir rahatsızlık duymam. Üstelik bunun günümüzde son derece önemli olduğunu düşüüyorum. Küçük ailelerde büyüyüp daha sonra evlenen ve çalışan insanlar için tek başına vakit geçirmek önemli bir konu.

Yalnız vakit geçirme sorunsalı: keyif mi bekleme mi?
Sinemaya tek başına gitmenin keyifli bir aktivite olduğu görüşünde.

Geçtiğimiz akşam dışarı çıkıp hayatımın en güzel akşam yemeklerinden birini yedikten sonra etrafıma bakıp düşünmeye başladım. Restoranda yalnız başına yemek yiyen tek kadın bendim. Bununla birlikte erkekler tek başına dışarı çıktığında, evde kalan kadınların ekmeğin üstüne fıstık ezmesi sürüp, yalnızlığın tadını nasıl da çıkardığını düşündüm. Peki erkekler de aynı şekilde evde oturmaktan keyif alıyorlar mı?

Cinsiyetinize bakmaksızın eğer yalnız başınıza yemek yemekte rahatsız oluyorsanız, aslında birçok şeyi kaçırıyorsunuz demektir. Neden mi? Yanıtı oldukça basit; çünkü yalnız başına yemek yemek başkalarıyla yemek yemekten çok daha keyifli olabilir. Öncelikle, tam olarak istediğiniz şeyi sipariş edebilirsiniz, karşınızdaki kişiye değil yediğiniz şeye konsantre olabilirsiniz. Ayrıca rastgele önünden geçerken ilginizi çeken bir yeri deneme şansınız daha yüksek olur.

Yalnızlıktan korkup daha fazla yalnızlaşmak

Üstelik bunu söyleyen sadece ben de değilim. School of Business’tan pazarlama profesörü Rebecca Ratner “İnsanlar, sadece yalnız oldukları için bazı şeyleri yapmamaya karar veriyorlar. Oysa yalnızken dışarı çıksalar ve bir şeyler yapsalar çok daha mutlu olacaklar” diyor. Rather ve Prof. Rebecca Hamilton, Journal of Consumer Research dergisinde yalnız yapılan aktivitelerle ilgili beş farklı bilimsel çalışmayı bir araya getirmişti. Araştırmacılara göre tek başına eğlenen kişiler, kendilerini izleyen kişilerin asla onlara eşlik etmeyeceğini düşünüyor. Bu da birçok kişiyi, tek başına eğlenmekten uzaklaşmaya itiyor. Araştırmacıların bu teoriyi test etmek için öğrenciler üzerinde yaptığı soru-cevap çalışması da aynı sonucu destekliyor.

Yalnız vakit geçirme sorunsalı: keyif mi bekleme mi?
Tek başına olmak, sizi dış dünyaya, yeni insanlara daha açık hale getirir.

Oysa bilenler bilir, tek başına seyahat etmek yeni insanlarla tanışmanın en iyi yollarından biridir. Bir arkadaşınız veya sevgilinizle dışarı çıktığınızda bir balonun içinde olduğunuzu düşünün, kendi başınıza kaldığınızda bu balon patlıyor ve dış dünyaya, yeni insanlara daha açık hale geliyorsunuz. Bunun ne kadar eğlenceli olduğunu keşfetmelisiniz.

Başka insanların tek başınıza yaptığınız aktivitelerle ilgili ne düşünecekleri konusunda endişeleniyorsanız, bu yaptığınızdan daha az keyif alırsınız. Eğer çok zorlanıyorsanız, ilk başlarda yanınıza bir kitap veya dergi alın ama okumayın. Etrafınıza bakın, yemeğinizin tadını çıkarın, başkalarını izleyip, anılarınızı düşünmenin tadını çıkarın. Kendinizi keşfedin.

Kaynak:
Mother Nature Network

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!