Yalnızlık hissinden kurtulmanın yolları

Hız kesmeyen teknolojik gelişmeler ve iletişim kanallarındaki artışın insan psikolojisi üzerinde olumlu bir etki bıraktığını söylemek çok zor. Çünkü günümüz insanı, kendini hiç olmadığı kadar yalnız hissediyor. Fakat yalnızlıkla baş etmek sandığınız kadar zor değil. Yalnızlık hissinden kurtulmanın yollarını Uplifers olarak sizler için derledik. İşte yalnızlıktan kurtulmak için öneriler:

1. Bedeninizi dinleyin

Yalnızlığın en büyük nedenlerinden biri; içe kapanık olan ve sözlü iletişime fazla önem vermeyen insanların, bu durumu kabul etmemesidir. Onlar için anlamlı olan düşünceler zihinlerinden ziyade bedenlerinden gelir. Dolayısıyla kelime değil, duygu olarak ortaya çıkarlar.

Başkalarıyla sohbet ederken, kendinize şunu sorun: ‘Şu anda bedenim neler hissediyor?’ Cevabı bekleyin, duyguların kelimelere dönüşmesine izin verin ve bu düşünceleri diğerleriyle paylaşın. Bu sayede başkalarıyla girdiğiniz diyaloglarda kendi varlığınızı daha fazla hissedeceksiniz. Nihayetinde bu bir alışkanlığa dönüşecek.

Hislerinizin, yüzeye çıkabilmek için zamana ihtiyacı vardır. O yüzden bunu aceleye getirmeyin. Sizin için anlamlı olan şeyleri paylaşmaya başladığınızda, karşınızdaki insanlar sizi daha ilgi çekici bulacak ve kendi düşüncelerini de paylaşmak isteyeceklerdir.

2. Konuşmanız için size zaman tanıyacak insanlar bulun

Kelimelerine henüz kavuşmuş olan düşünce, incelik ister. Eğer konuştuğunuz insan her sessizliği doldurmak için acele ediyorsa, düşüncelerinizi kelimelere dökmeniz için kendinize zaman tanımanız imkansızlaşır. Bu sürecin farkında olabilecek bir sürü insan var. Vücut dilinizi okuyabilir ve size söyleyeceklerinizi hazırlayabilmeniz için ihtiyacınız olan zamanı verirler. Eğer siz de aynısını onlar için yaparsanız, bunu takdirle karşılayacaklardır.

3. Her gün, sizi tanıyan insanlarla birlikte olun

Sizi tanıyan ve önemseyen insanların etrafında olmanızı sağlayacak günlük bir ritim tutturmaya çalışın. Bunlar dostlarınız, oda arkadaşlarınız, sınıf ya da iş arkadaşlarınız olabilir.

Eğer çalışıyorsanız, işlerin içinde boğularak kendinizi izole etmeyin. Beraber çalıştığınız insanlarla iş dışındaki konulardan konuşmak için zaman yaratın ve özgün olmaya özen gösterin.

4. Sırlarınızı doğru insanla paylaşın

Eğer sırlarınız var ama konuşacak kimseniz yoksa, utanmak ve yalnız hissetmek kolaylaşır. Bunun nedeni belki kendinizi güvende hissetmemeniz ya da geçmişte yaşadığınız bir olaydır. Sizi dinleyebilmeyi ve sırlarınızla birlikte kabul etmeyi başarabilecek birini bulun. Bu insanı hayatınızın bir parçası haline getirin. Ne kadar büyük bir fark yarattığını göreceksiniz.

Bazen yalnızlıktan kurtulmanın yolu yoktur. Ne kadar acı verirse versin, yalnız hissettiğinizde bunu kabul edin, bu duygudan utanmayın ve zamanın birçok şeyi değiştireceğine inanın.

İlginizi çekebilir: Yalnızlık kader değildir: Yalnızlıktan kurtulmanız için 5 öneri

Kaynak: Will’s blog 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!