Sadece yalnız başına vakit geçirmekten hoşlananların anlayabileceği 22 şey

Tek başınıza vakit geçirmekten hoşlanıyor musunuz? Durmadan birileriyle buluşmak, sürekli dışarı çıkmak pek size göre değil mi? O zaman siz de bir “mutlu yalnız”sınız ve bu listedekiler size çok tanıdık gelecek.

1. Hiçbir planınızın, hiçbir sorumluluğunuzun olmadığı;herhangi bir yerde bulunmak zorunda olmadığınız bir hafta sonu sizin için “gelmiş geçmiş en iyi hafta sonları” listesinde üst sıralarda yer alır.

2. İnsanlar tek başlarına restoranda yemek yiyemediklerini söylediklerinde siz “Nasıl yani?” dersiniz. Bu hayattaki en basit zevklerden biridir. Yemek? Güzel. Bir kitap? Güzel. Kimseyle diyalog kurmamak? Harika.

23 metinici2

3. İyi bir albüm, kitap ya da televizyon programı, herhangi bir parti, kulüp ya da bar kalabağından çok daha fazla dikkatinizi çeker.

4. Ağaçların arasında uzak bir kulübede, sadece belli bir süre var olmak, düşünebileceğiniz en harika tatil planıdır.

5. Uzun, tek başınıza bir yolculuk planlamaktan daha heyecan verici bir şey yoktur; çünkü böylelikle düşüncelerinizle baş başa kalabilir, müziğinizi dinleyebilir, saatlerce sesli kitaplarınız kulağınızda çalarken hayallere dalabilirsiniz. Bundan daha güzel ne olabilir?

23 metinici

6. Bazen arkadaşlarınız sizinle bir plan yapmak ister ve sizin reddetmek için hiçbir mazeretiniz yoktur; o gün boyunca yalnız kalmak istediğiniz gerçeği dışında tabii (Sizin planınız hiçbir planınızın olmaması, insanlar bunu anlamalılar değil mi?)

7. Potansiyel bir sevgilinin en kötü özelliği “bağlı” olmasıdır. Siz kendi alanınıza, nefes almaya duyduğunuz kadar ihtiyaç duyarsınız. Sürekli etrafınızda olan bir sevgili mi? Anlaşmayı bozar.

8. Bağlanmış olsanız bile, aklınızı koruyabilmek (ve ilişkinizi sağlıklı ve mutlu yürütebilmek) için kendinize yalnız geçirebileceğiniz saatler ayarlarsınız.

9. Eninde sonunda evlenmeyi düşüneceğiniz biri olursa, bu insan da yalnız zaman geçirmeyi seven biri olur; aksi halde bu ilişki uzun sürmez.

10. Tanıyan biri sizi tanımlasa, sizle empati kurarak kullanacağı sözcüklerden biri mutlaka “bağımsız” olur.

11. Sezgileriniz yerindedir; çünkü aşırı derecede çok yalnız zaman geçiriyorsunuz ve sezgileriniz gelişiyor.

12. Çevrenizdeki insanlar bekar olmaktan nefret ederken siz bekarlığın, yalnızlığınızın tadını çıkarmak anlamına geldiğini düşünüyorsunuz. Özellikle de yalnız yaşıyorsanız bekarlığı seviyorsunuz çünkü etrafta kimse yokken, yapmayı sevdiğiniz küçük şeyleri yapabilmek için daha çok zamanınız oluyor.

23 metinici3

13. Her zaman bir proje üzerinde çalışırsınız –özellikle de sanatsal bir proje- ve eğer son birkaç gündür projenizle ilgili bir şey yapmadıysanız tedirgin olmaya başlarsınız.

14. İnsanlarla takıldığınız zamanlarda, hepsini tek tek ya da küçük gruplar içinde görmeyi tercih ediyorsunuz. Sohbet ne kadar samimi ve derinse sizin için o kadar iyi.

15. Gözlemcisiniz: insan davranışlarını izliyor ve inceliyorsunuz; ve ilginç biçimde, epeyce sevilen birisiniz ki aslında bu durum, kendi başınıza ne kadar zaman geçirmek istediğinizi düşününce bir sorun olabilir.

16. Hiçbir şey, kendinizle geçirdiğiniz bir tam günden daha çok size kendinizi  “siz” olarak hissettiremez.

17. Soğuk ve yağışlı havaları sevmeye eğilimlisiniz; çünkü bu havalar size evinizde kalmak, okumak, ateşin başında oturmak, düşünmek, istediğiniz yerde kıvrılıp yatmak ve günlüğünüzü yazmak için harika bir bahane sunuyor.

23 metinici5

18. Eğer hayatınızdaki büyük sorularla ilgili düşünmüyorsanız muhtemelen öldünüz.

19. Zamanınızı yalnız geçirmeye öncelik verdiğiniz için başka insanlarla birlikteyken varlığınız daha çok hissediliyor ve daha dikkatli davranıyorsunuz çünkü kendi başınızayken bir şey kaçırdığınıza inanmıyorsunuz.

20. Tek başınızayken gezintiye çıkmayı ya da sahilde yürüyüş yapmayı  daha çok seviyorsunuz. Bu tabii ki başka insanlar varken yapmayı sevmediğiniz anlamına gelmiyor, ancak yalnızken bu gezintiler sizin için daha çekici hale geliyor.

21. “Mükemmel zaman” anlayışınızı, bilmediğiniz bir yere (bu yer 15 kilometre uzaklıkta bile olsa) tek başınıza seyahat etmek olarak tanımlayabilirsiniz. Her zaman tek başınıza geçireceğiniz bir macerayı planlıyor, yaşıyor ya da bu maceradan dönüyorsunuz. Dünyayı, başkalarının fikirlerine başvurmadan kendi gözlerinizle deneyimlemek sizin için yalnızca bir tutku değil, aynı zamanda temel bir ihtiyaç.

23 metinici4

22. Hiçbir şey, birinin sizle ilgili planı son anda iptal etmesi ve bir anda sürpriz biçimde kendi başınıza kalmanızın yarattığı hisle kıyaslanamaz. “Ne güzel, kendimle geçireceğim daha çok zaman!” diye düşünürsünüz ve o an gerçekten de erişilmez bir mutluluk hissiyle dolarsınız.

Her ne kadar toplumsal bazı normlar bize yalnızlığın kaçınılması gereken bir durum olduğunu söyleseler de, kendinizle geçireceğiniz kaliteli zamanın sizi herhangi bir yerde, kendinizi zorlayarak “sosyalleşmek”ten daha mutlu etmesi gayet olağan bir durumdur. Yalnızlığın keyfini çıkarın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!