Sonsuz takdir beklentisi: Mükemmel olmaya çalışmak

Hepimizin çevresinde vardır her şeyin en mükemmeline sahip olmak isteyen insanlar. Bu tip insanları tanımak hiç de zor değildir aslında. Onlar ellerinden gelenin en iyisini ne pahasına olursa olsun yapmak isterler. Peki bir insan neden her şeyin en iyisini yapmak veya her şeyin en iyisine sahip olmak ister? Sırf kendisini tatmin etmek adına mı? Maalesef ki bu sorunun cevabı çoğu zaman “hayır”dır.

Mükemmel olmak için üstün çaba sarf eden insanların çoğu bunu diğer insanların onları takdir etmesi için yapmaktadır. Bir takdir ile kendilerini göklere çıkmış gibi hisseden bu insanlar başarılarının bile keyfine varamayabilirler. Onlar için önemli olan çoğu zaman diğer insanların yorumlarıdır ve kendilerine bu yorumlara göre değer biçebilirler. Bu nedenle de önemli başarılara imza atmalarına rağmen kendilerini olmuş hissedemeyebilirler. Mükemmellik çıtalarını her geçen gün daha da yukarı taşıyarak hayatı kendilerine zorlaştırabilirler. Gittikçe daha da iyisini yapmak ve daha da iyisine sahip olmak isteyen insanların hayatını bir süre sonra mükemmeliyetçilik teslim alabilir. Her geçen gün en ufak bir iş için bile daha çok efor harcarlar ve ne yazık ki yaptıkları işten zevk almaları ve tatmin olmaları gittikçe zorlaşabilir.

Mükemmel olmak için üstün çaba sarf eden insanların çoğu bunu diğer insanların onları takdir etmesi için yapmaktadır.

Mükemmeliyetçilik adeta bir örümcek ağı gibi kişinin tüm yaşam alanlarını sarabilir. Bir kişi sadece mükemmel bir okul hayatı isterken ileride bu iş hayatı için geçerli olabilir. Mükemmel bir iş hayatına sahip olduktan sonra aynı durumu sosyal hayat ve aile hayatı için de arzulayabilir. Bu durumu taşıyabildiği kadar ileriye taşıyıp mükemmel vücuda sahip olmak, mükemmel kişilik özelliklerine sahip olmak gibi kendini sürekli baskı altına alacak durumlar yaratabilir. Örneğin kusursuz bir vücuda sahip olmak isteyen bir mükemmeliyetçi haftanın her günü düzenli bir şekilde spor yapıp yediklerine ve içtiklerine fazlasıyla özen gösterebilir. Kişi, mükemmel olmak adına kendini başka yaşam alanlarında kısıtlamak zorunda kalabilir. Mesela kusursuz bir vücut için kişi sosyal hayatına ruhuna iyi gelecek kadar zaman ayıramayabilir.

Kişi, mükemmel olmak adına kendini başka yaşam alanlarında kısıtlamak zorunda kalabilir.

Hayatın her alanında olduğu gibi mükemmeliyetçiliğinde bir dengeye oturtulması tavsiye edilmektedir. Kişi yapabildikleri için çaba sarf edip en iyisini yapmak için özen gösterebilir ancak bu durum hiçbir zaman kişinin hayatındaki diğer alanları etkilememelidir. Mükemmel olmak adına kendi hayatınızdan çalmamanızı ve bir işi yaparken diğerlerini değil sizi tatmin edecek seviyeye ulaşmak için yapmanızı tavsiye edebilirim. 

İlginizi çekebilir: Yaşadığınız her anın tadını çıkarmanın sırrı: Büyük resme odaklanmak

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Bilge Aydogan Pilates Eğitmeni
Fiziksel ve kişisel gelişime olan merakım beni koçluk ve pilates ile buluşturdu. Kadir Has Üniversitesi'nde Profesyonel Koçluk ve NLP Koçluğu eğitimlerini tamamladıktan sonra Studio ... Devam