Sizin sevgi diliniz hangisi: 5 farklı sevgi dili ile iletişiminizi iyileştirin

Sevgi dilinizi biliyor musunuz? Peki ya partnerinizinkini? İletişim hatalarını ortadan kaldırabilmek, sevginizi doğru ifade edebilmek ve partnerinizle ortak bir sevgi dili geliştirebilmek mümkün! Partnerlerimizi ne kadar seversek sevelim, bazen bunu ifade ederken dilimiz tutuluyormuş veya sinyalleri yanlış okuyormuşuz gibi hissedebiliriz. İletişimin sağlıklı ve kalıcı bir ilişkinin anahtarı olduğunu biliyor olabiliriz ancak partnerinizle doğru şekilde iletişim kuruyor musunuz? 1990’larda yazar ve danışman Gary Chapman tarafından geliştirilen beş sevgi dili, insanların sevgiyi ifade etmek ve sevgiyi almaktan hoşlandıkları farklı yolları açıklayan bir yöntemdir. Beş sevgi dili şunları içerir:

  • Paylaşım davranışları
  • Fiziksel temas
  • Kaliteli zaman
  • Hediye vermek / jestler
  • Onaylama / takdir

Peki, partnerinizin sevgi dilini öğrenmek iletişim kurmanıza gerçekten yardımcı olabilir mi? Psikoterapist Beverley Blackman bu konudaki yaklaşımı dikkat çekici:

“Birbirinizin sevgi dillerini öğrenmek (genellikle öne çıkan iki tercihimiz vardır) partnerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Bir ilişkinin ilk günlerinde, bir kişi ilişkinin doğru yönde ilerlediğini doğrulamak için belirli bir davranış arıyor olabilir. Her iki partner de kendilerinin ve partnerlerinin sevgi dillerinin farkındaysa bu onlara kendilerini daha iyi anlama fırsatı verir. Herkes farklı olduğundan ve sevgiyi ifade etmek için kendi yollarına sahip olduğundan, tüm sevgi dilleri önemlidir. Bir ilişkiyi dengeli, saygılı ve canlı tutan şey, küçük bağ kurma eylemleridir.”

Özünde; sevgi dilimiz, yakın olduğumuz kişiler hakkında hissettiklerimizi paylaşmayı tercih ettiğimiz yoldur. Kendi sevgi diliniz ve partnerinizin sevgisini göstermeyi tercih etme şekli hakkında daha fazla şey öğrenerek, birçok yanlış iletişim hatasından ve yanlış anlamalardan kaçınmaya başlayabilirsiniz.

1. Paylaşım davranışları

Hayatınız şimdikinden daha kolay olsa daha keyifli hissetmez miydiniz? Hayatı keyifli kılan şeylerin başında çevremizdeki insanlarla sağlıklı iletişim kurmak ve sevgiyi paylaşmak geliyor. Sevgi diliniz paylaşımcı ise, partnerinizle birbirinizin hayatınızı kolaylaştırmak kadar değer verdiğiniz hiçbir şey yoktur. İster size kahvaltı hazırlamak, ister hasta olduğunuzda size bakmak veya kendinizi bitkin veya moraliniz bozuk hissettiğinizde evde fazladan bir veya iki iş yapmak olsun, eylemlerin kelimelerden daha yüksek sesle konuştuğuna kesinlikle inanırsınız.

2. Fiziksel temas

Yakınlaşmaktan daha yakın hissetmenin daha iyi bir yolu var mı? Sevgi dili fiziksel dokunuşlar olan kişiler, sevginin fiziksel belirtilerini paylaşırken sevildiklerini en çok hissedenlerdir. Bu, el ele tutuşmaktan kucaklaşmaya, öpüşmeye ve seks yapmaya kadar her şeyi içerir. Fiziksel dokunuşu paylaşmak, yalnızca onaylayıcı değil, aynı zamanda güçlü bir duygusal bağın yanı sıra sıcaklık ve rahatlık hissi yaratan bir yakınlık duygusu yaratabilir.

3. Kaliteli zaman

Keyifli zaman geçirmekten daha büyük bir keyif yoktur. Eğer kaliteli zaman sizin sevgi dilinizse, partneriniz sizinle vakit geçirmek istediğinde takdir edildiğinizi en çok hissedersiniz. Aktif dinleme, göz teması ve partnerinizin size tüm dikkatini vermesi (sosyal medya veya diğer kesintiler olmadan) önemlidir. Anlamlı ve kaliteli zamanın anahtarı, onu partnerinizle aktif olarak geçirmektir. Partnerinizle birlikteyken sohbetlere doyamıyor, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyor, birbirinizden başka bir şeyle ilgilenmeyip sadece birbirinize konsantre olarak zaman geçiriyorsanız, sevgi diliniz budur.

4. Hediye vermek / jestler

Birinin sevgisini satın alamazsınız ama hediyeler, nasıl hissettiğinizin görsel, somut bir sembolü olabilir. Hediye almanın sevgi dili, büyük harcamalarla ilgili değildir; her hediyenin arkasındaki düşünceyle ilgili manevi bir değer içerir.

Verilen hediye, hediye alan kişinin bir bağ hissedeceği bir şey olduğunda, hediye vermek fiziksel ve anlamlı bir süreç olabilir. Anahtar, hediye verenle değil, tamamen hediye alanla ilgili bir şey olduğundan emin olmaktır. Plansız gerçekleşen ve tamamen içten gelen, bazen bir kağıda bir not, bazen bir meyve dilimini paylaşmak bazen de yürüyüş yaparken ansızın bir dükkana girip hediye almak gibi. Bu bazen maddi değeri yüksek bazen düşük olabilir ancak genellikle manevi bağı güçlendirdiğinden aralıklı olarak tekrarlanan davranışlardır.

5. Onaylama / takdir

Kelimeler düşündüğünüzden daha güçlüdür. Onay sözleri tercih ettiğiniz sevgi diliyse, sözlü onaylara tüm diğerlerinin üzerinde değer veriyorsunuz demektir. Bu iltifat, teşvik veya takdir sözleri şeklinde olabilir. “Seni seviyorum“u sık sık duymayı tercih ediyorsanız, iltifatlar ve övgüler ağırlıkta söylemleriniz ise, onaylamalarınızı kısa cümlelerle değil yorum katarak ve partnerinizi yücelterek yapıyorsanız, sevgi diliniz budur.

Aşk dilini öğrenmek

Çiftlerin farklı aşk dillerine sahip olması alışılmadık bir durum olmasa da, sizinkinin ne olduğunu öğrenmek birbirinizi daha iyi anlamanın değerli bir yolu olabilir. Beverley’nin açıkladığı gibi, “Partnerinizin zihninin ve kalbinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Bu şekilde, kendi yöntemleriyle şefkat gösterdiklerini anlarsınız. Bu anlayış olmadan, kendinizi rahatsız veya güvensiz hissedebilirsiniz. İletişim, her ilişkinin temel taşıdır ve gözlem yapmak her zaman işe yarar.”

Araştırlamalar gösteriyor ki, mutlu ve sağlıklı devam eden ilişkilerin temelinde ortak sevgi dili ve iletişim yatıyor. Sevgi dili ilk olarak kişinin kendi ailesinde öğrenilen bir olgu olduğuna göre partnerinizin sevgi dilini öğrenirken aile içindeki iletişim dilini gözlemlemeniz çok aydınlatıcı olabilir. Herkesin sevgi dili birbirinden farklı olduğuna göre ilişkinize yeni bir sevgi dili oluşturabilir ve “geçinmeye niyetiniz var ise” bunu başarabilirsiniz.

Sevgiyle ve neşeyle kalın..

İlginizi çekebilir: İş yerinde mindfulness: Anda kalarak zihninizi odaklayın

Görkem Bakkaloğlu Profesyonel Koç, Eğitmen
Yüksek lisans eğitimi İnsan Kaynakları Yönetimi olup, 10 yıllık kurumsal iş hayatında uluslararası şirketlerde eğitim ve gelişim, strateji ve performans yönetimi, yetenek ve kariyer ... Devam