Sıra dışı çalışanların farkını ortaya çıkaran 10 özellik

Günümüzde artık her alanda olduğu gibi iş hayatında da aranılan kişinin özellikleri değişim gösteriyor. Liderler tarafından sıra dışı bir çalışan olarak görülmek istiyorsanız artık iş hayatındaki deneyiminiz, performansınız gibi özellikler kesinlikle yeterli değil. 500 kişi üzerinde yapılan uluslararası bir araştırmaya göre liderlerin %78’i artık çalışanlarının kişiliğine göre sıra dışı olup olmadığına karar veriyor. Bu noktada sıra dışılığı kişinin IQ’sundan ayırmak önemli. Sıra dışı bir çalışan olmak için kimi zaman doğuştan kimi zaman da sonradan öğrenilen duygusal zeka özelliklerini harekete geçirmek gerekiyor. Uplifers olarak sıra dışı çalışanları kolayca ayırt etmenizi sağlayacak 10 özelliği sizin için derledik. Bu özelliklerin hepsine sahip olmak, iş yaşamında başarı basamaklarını daha kolay ve hızlı çıkmanıza yardımcı olacaktır.

1. Mükafatı erteleme özelliğine sahiptirler

Sıra dışı çalışanların sözlüğünde “Bu benim iş tanımımında değil” cümlesini duyamazsanız. Onlar için önemli olan sınırlarını aşmak, şirketi ileriye taşımaktır. Bunun sonucunda mükafatlandırılacaklarını bilseler de önemli olan kendi iş sınırlarını aşarak hep daha iyisini yaratmaktır.

2. Sorunlarla baş edebilirler

Her ne kadar sorun yaratmaktan hoşlanmasalar da, sorunlarla yüzleşmekten asla korkmazlar. Kendilerine sorun çıkarılsa dahi sakinlikle ve mantık çerçevesinde hareket ederler ve asla karşı tarafa sorun çıkarmayı düşünmezler.

3. Sıra dışı kişiler odaklanırlar

Pilotluk eğitimi alan öğrenciler için temel kural şudur: “Her ne olursa olsun, uçağı uçurmaya devam et.” Eastern Hava Yolları 401 numaralı uçağında yaşanan olaydan örnek verirsek, uçakta iniş takımları zamanından önce çalışmıştır ve uçak irtifa kaybedene kadar bu problem fark edilememiştir. Tam da bu noktada sıra dışı çalışan uçaktaki öfkeli yolcularla veya merkezle kavgaya tutuşmamış sadece uçağı kullanmaya odaklanmıştır. Buradan çıkarılacak sonuç her ne olursa olsun sadece yaptığımız işe odaklanmamız gerektiğidir.

4)Sağduyulu bir şekilde cesurdurlar

Hep doğru zamanda doğru şeyi söylerler. Kimsenin konuşmadığı zamanlar bile şirketin iyiliği için doğru olanı söylemekten çekinmezler. En önemlisi de konuşmadan önce mutlaka düşünürler ve sonra konuşurlar ki bu sayede gülünç duruma düşmekten kurtulurlar.

5)Egolarını kontrol altında tutarlar

Sıra dışı çalışanların farkını ortaya çıkaran 10 özellik
Sıra dışı insanlar için başarının anahtarı egolarını kontrol altında tutabilmektir

Sıra dışı çalışanların da egoları vardır; ancak onlar egolarını kontrol altında tutabilen insanlardır. Gerektiği yerde takım uyumunu gözeterek başkalarının yerine yapılan hatanın sorumluluğunu üstlenirler ve bunu çözmek için çaba sarfederler.

6. Asla tatmin olmazlar

Sıra dışı çalışanlar için asla mükemmel yoktur. Onlar her zaman içlerinde yapılan işin daha iyi, daha mükemmel olabileceğine dair bir inanç taşırlar. Bu sebepten kişisel gelişimlerine sürekli önem verirler. Her şeyin her an geliştiği dünyamızda bu tutum sizi hep ileriye taşıyacaktır.

7. Şirketteki sorunların çözülebileceğine inanırlar

Her şirketin inişleri ve çıkışları olabilmektedir. Şirketi iniş dönemlerine girildiği zamanda bile bu kişiler şirketin bu durumu düzelteceğine ve işlerin tekrar rayına gireceğine dair inançlarını asla kaybetmezler. İşlerin tekrar düzelmesi için de sorumluluk almaktan çekinmezler.

8. Sorumlu kişilerdir

Şirkette kendi sorumluluğunda bir iş yapılması gerektiği gibi yapılmamışsa bunu kimsenin görmemesini ummak yerine yöneticilerine hesap vermekten çekinmez ve hatalarından mutlaka ders çıkarır.

9. Pazarlanabilirler

Sıra dışı çalışanların farkını ortaya çıkaran 10 özellik
Şirket tarafından pazarlanabilme; yöneticiler tarafından sevilme ve her yerde şirketini temsil etme güvenini yakalamaktır

Bu kişiler şirket tarafından her zaman pazarlanabilirler. Bu noktada pazarlanabilme şirket tarafından sevilen kişi olmak, sunumlar ve şirketin tanıtılması için müşteriye gönderilmesi demektir. Liderlik ruhuna sahip bu kişiler her yerde şirketlerini en iyi şekilde tanıtırlar.

10. Problem yaratan kişileri nötrleyebilirler

Sıra dışı çalışanlar kendilerine problem çıkaran kişiler karşısında bile sinirlerini kontrol edebilir ve bu kişilerle orta noktada buluşabilme kabiliyetine sahiptirler. Bu tutumları problem yaratan kişi nedeniyle işler zor duruma girdiğinde dahi şirketin aşağıya çekilmesine engel olur.

Sonuç olarak sıra dışı kişiler artık ne okuduğu okullarla ne de iş deneyimleriyle farkını ortaya koymaktadır. Yukarıda saydığımız özelliklere sahip olmak hiç şüphesiz sizi diğerlerinden ayırarak başarıya ulaştıracaktır.

Kaynak:

entrepreneur.com

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Sadece başarılı insanların bildiği 20 önemli sır

İşinizde başarılı olmanın yolu, kendinizi tanımaktan geçiyor

Üretkenliğinizi arttırmanın olağan dışı yöntemleri

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!