Üretkenliğinizi artırmanın olağan dışı yöntemleri

Hızla akan ve rekabete dayalı olan yaşamlarımızda üretken olmak büyük önem taşıyor. İnsanlara üretkenlikle ilgili tavsiyelerde bulunması amacıyla kurulan sitelerin ve akıllı telefon uygulamalarının da hızla arttığını gözlemliyoruz. Cep telefonunuzun sesini kısma, sosyal medya bildirimlerini kapatma ve geceleri güzel bir uyku çekme üretkenlik için genelde tavsiye ediliyor.

Üretkenliğinizi artırmanın olağan dışı yöntemleri
Üretkenlik, son zamanlarda herkes tarafında çok önemsenen konular arasında yer alıyor

Ancak bunların dışında başka yöntemler de bulunuyor ve bu yöntemler diğerlerine göre biraz daha enteresan olarak göze çarpıyor. Uplifers olarak üretkenliği artırmanın olağan dışı yöntemlerini sizler için derledik.

İşinize sevimlilik katın

Hiroshima Üniversitesi’nde yürütülen “The Power of Kawaii” isimli araştırma, odaklanma problemi yaşayan insanların potansiyellerini nasıl ortaya çıkarabileceklerine dair bulgular barındırıyor. Bu araştırmada, katılımcıların beceriklilik gerektiren bir oyunu tamamlamaları isteniyor. Onlar oyunu tamamlamaya çalışırken, katılımcılara bazı sevimli objeler gösteriliyor. Bunlar arasında, köpek yavruları, kedi yavruları ve iştah açıcı yemekler bulunuyor. Çalışmanın amacı bu sevimli öğelerin insanların performansı üzerinde bir etkisi olup olmadığını görebilmek. Neticede katılımcıların, sevimli resimler gösterildikten sonra, görevlerini daha başarılı bir şekilde tamamladıkları gözlemleniyor. Özellikle kedi ve köpek yavrusu göre katılımcılar çok başarılı oluyor.

Bu sonuçlara göre, araştırmacılar, sevimliliğin insanların pozitif duygularını geliştirdiğini ve bununda davranışsal dikkat gerektiren performansları artırdığını tespit ediyorlar. Ofis işlerini yapmak ve araba kullanmak davranışsal performans olarak nitelenen işler arasında yer alıyor.

Arada bir sakız çiğneyin

Üretkenliğinizi artırmanın olağan dışı yöntemleri
Sakız çiğnemek, üretkenliğinizi artırabilir

2011 yılında Journal Appetite’da yayınlanan bir makaleye göre, sakız çiğnemek bir işle uğraşırken insana 15 ile 20 dakika arasında ciddi bir konsantrasyon sağlayabilir. Ancak bunun olabilmesi için sakızı 5 dakika çiğneyip, işe başlamadan tükürmeniz gerekiyor.

Nefes alış verilerinizi düzenleyin

Herkesin iki tane burun deliği var ancak bunlardan dengeli bir şekilde nefes alış verişi yapamıyoruz. Yaratıcılığı, odaklanmayı ve üretkenliği artırabilmek için dengeli bir şekilde nefes almak çok önemlidir. Bunu yapabilmek için pranayama isimli yoga hareketini uygulayabilirsiniz.

Güneş ışığından faydalanın

Akşama kadar ofiste tıkanıp kalmak son derece sağlıksız olabilir. Sağlıksız olmanın yanında, yaratıcılığınızı ve üretkenliğinizi de olumsuz yönde etkiler. Güneş ılığından maksimum seviyede faydalanabilirseniz bu sizin için daha iyi olur. Güneş ışığı serotonin hormonu salgılamanıza yardımcı olur. Bu hormon, zihninizi geliştirir ve odaklanmanıza yardımcı olur.

Enerjinizi artıracak kokuları koklayın

Biberiye, limon, reyhan, nane ve adaçayı enerjiyi artırıcı ve odaklanmayı sağlayıcı olarak bilinen bitkiler arasında yer alıyor.

Bu bitkilerin kokularına yaşam alanlarınızda yer verebilirsiniz. Örneğin; bu kokuların olduğu mumları kullanabilirsiniz ya da bu bitkileri suyla karıştırıp bir kap içinde evinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Böylelikle daha üretken olmanız adına bir adım daha atmış olursunuz.

Kendinize masaj yapın

Duygusal özgürlük tekniği (Emotional Freedom Technique) adında, parmakla akupunktur diye özetleyebileceğimiz bir yöntem bulunuyor. Bu yöntemle, elinizin dışına, başınıza, kaşlarınıza ve kol bileğinize hafifçe dokunarak masaj uygulayabilir ve bu sayede stresten, depresyondan kurtulabilirsiniz.

Bu masaj sayesinde hem psikolojik problemlerin sizin enerjinizi almasına müsaade etmemiş olursunuz hem de daha çok konsantre olup, daha verimli bir hayat yaşayabilirsiniz.

Kaynak:
Mint Life

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Üretkenlik kaybından kaynaklanan kötü alışkanlıkların 6 nedeni

Üretkenlik formülü: “Dinlen, planla, harekete geç”

Startup’larda çalışanların motivasyonunu ve üretkenliğini artırmanın 4 yolu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!