Sendromsuz pazartesiler için 9 öneri

Şahane haftalar!!! Rock Star gibi hissedeceğiniz bir hafta olması için önerilerimle geldim.

Düşünce şeklini değiştir!

Hafta sonu bitti diye düşünmektense potansiyellerle dolu yeni bir hafta başladı diye düşünebilirsin. ⁣

Plan yap!

Pazartesi sabahı ilk iş bu haftanın önceliklerini düşünmek için kendine zaman ayır. Mümkünse biraz erkenden işe gelip bu zamanı ayırabilirsin veya cuma günleri bu rutini uygulayabilirsin. Eline gelen ilk işle başlayarak haftanın senin üzerinde hakimiyet kurması yerine sen haftanı yönet! Yapman gerekenleri mümkünse takvimle. Ancak mutlaka bir esneklik de yarat. ⁣

Hedef koy!

Her Pazartesi, hafta için yeni bir hedef belirle. Bu haftanın hedefini yazarken, geçen haftanın hedefini ne kadar başarıyla tamamladığını da düşün. Eğer hedefini gerçekleştirirken sorunlar yaşadıysan, kendine “Neyi farklı yapabilirim?” diye sor. Bu hafta için hedeflerini yaz ve olmazsa olmaz üç tanesini işaretle. Böylece önceliklerin ortaya çıkar. ⁣

Kurbağayı ye!

Mark Twain’in meşhur bir sözü var. “Eğer işin kurbağa yemekse, sabah ilk olarak yapacağın en iyi şey kurbağayı yemektir. Eğer işin iki kurbağa yemekse, iyisi önce büyük olanı yemektir.” Bu yöntemle sabah sana en zor gelen, elinin bir türlü gitmediği işlere öncelik ver!

İyilik yap!

İyilik yaptığımız davranışlar beynin ödül işleme alanlarıyla bağlantılıdır. Güne başlarken, bir iş arkadaşınıza kahve getir, bir süredir görüşmediğin bir arkadaşına onu özlediğini yaz veya bir hayvan barınağına veya STK’ya küçük de olsa bir bağış yap. Haftaya daha pozitif başlayacaksın.

Engelsiz koş!

Her hafta yeni zorlukları da haliyle beraberinde getiriyor. Hangi sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi gerektiğini düşünmek için her hafta Pazartesi günü bir dakikanı ayır. Önceden yapabileceğin bir değişiklik veya çözüm varsa harekete geç!

Yeşillen!

2015’te yapılan bir araştırmada, yeşil alanların fotoğraflarına bakmanın dahi stresi azaltmaya yol açtığı ortaya çıkmış. Bilgisayarın arka planını yeşillendirmenin zamanı gelmiş, ben benimkini yaptım bile. Mümkünse ofise veya çalışma odana bitki de alabilirsin, onları sularken de mola vermiş olursun.

Işılda!

Pazartesiyi keyifli kılmak için kıyafetlerini kullanabilirsin. Ruh halini iyileştirmek için kendini içinde iyi hissettiğin bir kıyafet seç. Pandemi başlangıcından beri benim gibi evde çalışıyorsan ev kıyafetlerinden çıkmanın nasıl iyi geleceğini tahmin edemezsin.

Destek almaktan çekinme!

Her Rock Star’ın bir ekibi olur. Yardım istemekten çekinme. Arkadaşlarından yardım istemek, aranızdaki güveni artırır, ilişkinizin derinleşmesini sağlar. Yardım istemeyip her şeyi kendi başımıza yaptığımızda, bir başkasıyla bağ kurma fırsatını elimizden kaçırmış oluruz. Kendin yardım elini uzattığında, bu sayede derinleşen ilişkileri düşünsene…

Keyifli ve mutlu bir hafta dilerim. Güncel paylaşımlarım ve yeni günlük bilgiler için Instagram hesabıma bakabilirsiniz.

Bilimsel araştırma referansları: ⁣
PMID: 26694426 ⁣
PMID: 29702043⁣

İlginizi çekebilir: Tükenmişlik sendromu yaşıyor olabilir misiniz?

Deniz Alayat ICF Bütünsel Yaşam Koçu & IIN Sağlık Koçu
Ben Deniz, Bütünsel Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu’yum. 2016 yılının sonuna doğru bir anda kendimi çok halsiz hissetmeye başladım. Bir hafta önce günde 30 ... Devam