Seks sırasında kadınların beyninde neler oluyor?

Seks konusu açıldığında, özellikle kadınlar için her şeyin beyinde başladığı söylenir. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, her şey beyinde başladığı gibi yine beyinde bitiyor.

New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bazı görüntüleme makineleri kullanarak orgazm sırasında kadınların beyinleri üzerine yaptıkları çalışmada vücutta cinsel heyecanın kaynağı olan yere göre beynin farklı bölgelerinin aktif hale geldiğini tespit etti. Buna göre cinsel ilişki sırasında kadınların beynindeki 30 farklı bölge aktif hale geliyor. Bunlar arasında beynin duygu, dokunma, keyif, tatmin ve hafıza merkezleri de yer alıyor.

orgazm 1
Orgazmdan hemen sonra beynin korteks bölümü aktif hale geliyor.

Beynin farklı bölümleri sırasıyla aktif hale geliyor

Buna göre orgazmdan iki dakika önce beynin ödülle ilgili merkezi aktif hale geliyor (bu bölüm aynı zamanda yeme-içme gibi eylemler sırasında da tetikleniyor). Orgazmdan hemen sonra ise beynin başka bölümleri aktif hale geliyor. Bunlardan biri de vücuda dokunulduğunda alınan mesajları algılayan korteks bölümü. Beynin en son aktif hale gelen bölümü ise hipotalamus, yani sıcaklık, açlık, susuzluk ve yorgunluk gibi olguların kontrol merkezi.

Acı hissi bloke oluyor

Araştırmacılar ayrıca cinsel uyarılmanın kadınların sinir sistemini uyuşturarak acı hissini bloke ettiğini ve geriye sadece zevk hissinin kaldığını tespit etti.

kadın 1
Seks sırasında kadın vücudu oksitosin hormonunu fazlasıyla üretiyor.

Geçmişte yapılmış başka araştırmalar, kadın ve erkek beyni arasında kimyasal farklılıklar bulunduğunu, bunun da sekse karşı tutumlarında farklılıklar oluşturduğunu ortaya koymuştu. Spire Liverpool Hastanesi araştırmacıları seks sırasında kadınların vücudunun, duygusal olarak partnerine daha fazla bağlanmasına neden olan oksitosin hormonunun fazlasıyla ürettiğini tespit etmişti. Üstelik kadın vücudunun bu hormunu üretme miktarı, ilişkinin tek gecelik veya uzun süreli olmasına göre değişmiyor. Erkeklerde ise orgazm sinir sistemini daha fazla dopamin hormonu üretmesi için uyarıyor. Dopamin ise zevk hormonu olarak biliniyor. Bu da kadınların, seksten sonra neden daha fazla aşık olma eğilimi taşıdığını açıklıyor.

Kaynak:
Learning Mind

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!