Sağlıklı ve fit kadınların sahip olduğu 12 özellik

Sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmak için gösterdiğimiz çabalar, belki de bilinçaltından kaynaklanan seçimler olabilir. Zaman zaman yapılan küçük hatalara ve negatif düşüncelere rağmen, hayatı boyunca sağlıklı ve fit kalabilmeyi başaran kadınların bazı ortak özellikleri var. Bu özellikleri Uplifers olarak sizin için derledik:

1. Kahvaltı etmek

Fit kadınlar, günün en önemli öğünü olan kahvaltının sadece metabolizmalarını uyandırmakla kalmayıp aynı zamanda günlük hedeflerini gerçekleştirmek için gereken enerjiyi sağladığını biliyor. Kahvaltıyı atlamak onlar için bir seçenek değil. Üstelik onlar kahvaltılarını bol şekerli gevreklerle değil yumurta, yoğurt, taze meyve veya yeşil sebzelerin suyuyla yapıyor.

2. Protein ve sağlıklı yağ içeren atıştırmalıklar yemek

Sağlıklı ve fit kadınların sahip olduğu 12 özellik
Sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmak için gösterdiğimiz çabalar, bilinçaltından kaynaklanan seçimler olabilir.

Sağlıklı kadınlar, yemek yemekten korkmuyor; sadece neyi nasıl yemeleri gerektiğini iyi biliyor. Günde üç ana öğün ve üç ara öğün şeklinde beslenen bu kadınlar, sıkı diyetler yapmak yerine ne zaman acıkırlarsa o zaman yemek yiyorlar.

3. Uykuyu öncelikler arasına almak

Sağlıklı kadınlar, iyi uyumayan kişilerin gün içinde şekerli kurabiyeler veya tuzlu cipslere yönelmek veya kötü yaşam tercihleri yapmak gibi eğilimleri olduğunu biliyor. İyi bir gece uykusunun yenilenme, vücudu stresten arındırma, kasları onarma ve yeniden şarj etme için gerekli olduğunun farkındalar.

4. Kalori “içmemek”

Fit kadınlar genelde içecek olarak su tercih ediyorlar. Kafein tüketimini sınırlandırıp suyu limon, salatalık veya hindistan cevizi suyu ile tatlandırıyor veya yeşil çay, yeşil meyve suyu içiyorlar.

5. Yiyeceklerle pozitif bir ilişki kurmak

Sağlıklı kadınlar yiyeceklerin vücudun ihtiyacı olan yakıtlar olduğunu biliyor ve tercihlerini buna göre yapıyorlar. Yiyeceklere karşı duygusal bir bağ kurmuyorlar. Yiyecekleri, bedenlerini en iyi şekilde beslemek için kullanıyorlar.

6. Suçluluk duymadan yemek yemeye izin vermek

Araştırmalar, çikolatalı kek veya benzeri bir şey yediğinde suçluluk duyan kişilerin, beslenme alışkanlıklarını ve kilolarını kontrol etmede daha başarısız olduklarını gösteriyor. Sağlıklı kadınlar ise çikolata veya diğer tatlı atıştırmalıkları ikram gibi görüp, kendilerine sunulduğunda sınırlarını aşmadan tüketiyor.

7. Aktif bir yaşam sürmek için yaratıcı yöntemler geliştirmek

Sağlıklı kadınları merdiven çıkarken, tempolu yürüyüş yaparken veya alışveriş poşetleriyle biseps egzersizi yaparken görmeniz mümkün. Bu kadınlar, günlük işleri bile kalori yakma ve kasları ısındırma fırsatına çeviriyor.

Sağlıklı ve fit kadınların sahip olduğu 12 özellik
Sağlıklı kadınlar günlük işleri bile kalori yakma ve kasları ısındırma fırsatına çeviriyor.

8. Yüksek sesle ve sık sık gülmek

Gülmek; kilo almanıza ve sağlıksız alışkanlıklar edinmenize neden olan stresi azaltır. Stresli olduğunuz zaman vücudunuz glikoz açığa çıkarır, glikoz ise insülin salgılamanıza neden olur ve glikozu yağa çevirir.

9. Çok sık tartılmamak

Fit kadınlar, sağlıklı hissetmenin ve iyi görünmenin ne demek olduğunu biliyor. Bunun için tartıya veya beden ölçülerine ihtiyaç duymuyorlar.

10. Kendini başkalarıyla kıyaslamamak

Aynı vücut-kitle indeksinde olan kadınlar, tamamen farklı vücut ölçülerine sahip olabiliyor. Bu yüzden sağlıklı kadınlar kendilerini başkalarıyla kıyaslamayı çoktan bırakmış.

11. Egzersizin sadece spor salonuyla kısıtlı olmadığını bilmek

Arkadaşlarla macera peşinde koşmak, yüzmek, alışveriş merkezinde tempolu yürüyüş yapmak, bahçeyle uğraşmak ve yoga yapmak da fit ve zinde kalmanızı sağlıyor.

12. Dengeye inanmak

Fit kadınlar sıkı diyetlerin, sıkı egzersizin ve sert bir program yapmanın sürdürülebilir olmadığının farkında. Onlar sağlıklı yaşamı bir alışkanlık haline getirmeyi biliyor.

Kaynak:

MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!