Yaza daha fit girmek için edinmeniz gereken 5 alışkanlık

Eminiz sizin de hayatınızda düzenli olarak spor yapabilen ve hayatının çoğunu sağlıklı beslenerek geçiren, ya da hiçbir suçluluk duymaksızın ve kaç kalori olduğunu düşünmeden tatlı yiyebilen insanlar olmuştur.

Bu kişilerin sürekli fit kalabilmesinin sırrı doğuştan var olan genetik özellikleri gibi görülse de, aslında uzun yıllardır sürdürülen bazı alışkanlıklar ve yaşam tarzıyla ilişkilidir. İlkbahar biraz geç gelmiş olsa da, havalar artık ısınmaya başlıyor. Peki vücudunuz cıvıl cıvıl renkteki elbiselerinize, eteklerinize ve şortlarınıza hazır mı? Nisan ayının ortasında olmamız, fit olmak için geç kaldığınız anlamına gelmiyor. Aşağıda sunacağımız öneriler, yalnızca yaz süresince değil, hayatınızın geri kalanında daha fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olacak.

1) Diyet yapmak yerine sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirin

fit_olmak1

Fit olan kişilerin “Diyet yapıyorum.” dedikleri ya da yedikleri yiyeceklerin kalorilerini saydıkları çok nadir görülür. Çünkü bu bireyler, aslında birçok kişinin diyet olarak adlandırdığı sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirebilmiş olan kişilerdir.

Sağlıklı beslenmenin ve fit kalabilmenin yolu, ne yiyeceğinize önceden karar vermenizle değil, vücudunuzdan gelen sinyallere kulak vermenizle mümkündür.

Sizi ne iyi hissettiriyor? Yediğiniz hangi yiyecek tüm gün ağırlık yapıyor ve yorgun hissetmenize neden oluyor? Eğer kendinize bu ve  bunun gibi soruları sorup, vücudunuzun sinyallerine göre hareket ederseniz hiçbir diyete ihtiyaç duymaksızın sağlıklı ve fit kalabilmeniz mümkün olacaktır.

2) Sağlıklı beslenmeyi zevkli hale getirin

fitolmak_kellogs

Vücudundaki yağ oranı %5 olan, bir parça bile olsa çikolata yemeyi reddeden ve bu şekilde mutlu olan bireyler olabilir; ancak çoğumuz ruh sağlığımızı koruyabilmek adına küçük kaçamaklara ihtiyaç duyarız. Tabii lezzetinin yanında, mümkün olduğunca az kalorili ve sağlıklı kaçamakları tercih etmek durumundayız.

Gün içinde ya da beslenme düzeninizin herhangi bir yerinde sağlıklı küçük kaçamaklar yapmak, diyet yaptığınız için kendinizi kötü hissediyor oluşunuzu engeller ve yeni yaşam tarzınızla birlikte kalorisi az sağlıklı alternatif kaçamakları daha çabuk benimsemenize yardımcı olur.

Her sabah yeni bir gün ile tazelenir ve zihnimizi sıfırlayarak pozitif uyanmaya gayret ederiz. Sabahın ilk öğünü, bizi güne motive eden en önemli faktörlerdendir. Sağlıklı beslenme düzeninde kahvaltının ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Güne doğru başlamanın ve kahvaltının faydasını görmenin en pratik ve sağlıklı yolu ise zenginleştirilmiş tahıl gevrekleridir. Kaliteli karbonhidrat tüketimi için doymuş yağ oranı düşük, lif yönünden zengin olan tahıl gevrekleri, hem tok tutmaları hem de lezzetli oluşları açısından sağlıklı beslenenlerin son dönemlerde en çok tercih ettikleri kahvaltı seçenekleri arasında yer alıyor. Basit tahıllardan yapılan kahvaltılık tahıl gevrekleri, hepimiz için değerli olan vitamin ve mineralleri sağlama konusunda vazgeçilmez besin değerlerine sahiptir. Yapılan araştırmalar günlük demir alımının %15’inin; B1 ile B2 vitamini ve folik asit alımının %10’unun zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekten sağlandığını gösteriyor.

Fırınlanmış yulaflı yeni Ülker Kellogg’s Special K Granola içinde bol üzüm var. Fındık ve incir sevenler için incirli-fındıklı-üzümlü çeşitleriyle, keyifli ve lezzetli bir sabah kahvaltısı için muhteşem bir seçenek olacaktır. 4 farklı tam tahıllı Special K Granola, zengin bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, 6 çeşit B vitamini içeriyor. Artık yaza fit girmek için zengin besin değerlerinin yanı sıra, sağlıklı ve lezzetli tatlardan ödün vermeye gerek kalmadan güne harika başlayabilirsiniz.

3) Spor yapmayı eğlenceli hale getirin

fit olmak2

Eğer koşu bandı üzerinde koşmak, sizin için yeterince keyifli değilse ve her egzersiz saati işkenceye dönüşüyorsa, spor yapmak için başka yollar denemenin vakti gelmiş demektir.

Fit olan bireyler için egzersiz yapmak bir amaç uğruna, görev olarak görülerek yapılan bir aktivite değildir. Bu tarz kişiler spor yapmaktan ya da hareket etmekten zevk alırlar ve bir sonraki antrenmanlarını hevesle beklerler. Yağmurlu bir günde siz evinizde oturup kahvenizi yudumlamayı tercih ederken, bu kişileri sokakta koşarken görebilmek mümkündür.  

Eğer egzersiz yapmak size işkence gibi geliyorsa, bunun sebebi çalışma stiliniz olabilir. Herkes farklı şeyler yapmaktan hoşlanır. Bu nedenle zevklerinize, isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir egzersiz programı bularak antremanlarınızı keyifli bir boş zaman aktivitesine çevirebilirsiniz.

4) Düzenli ve dengeli uyumaya özen gösterin

uyku

Fit olmanın ne kadar fazla çalışılırsa o kadar mümkün olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü, sağlıklı ve fit olmanın en büyük gerekliliklerinden biri düzenli uykudur. Uykunuzun düzenli ve dengeli olması, düzenli olarak egzersiz yapabilmeniz için gerekli olan enerjinin sağlanmasında, metabolizmanın düzenlenmesinde, kasların tamir edilmesinde, atletik performansınızın güçlenmesinde önemli rol oynar.

Her gece en az 7-8 saat uyumayı alışkanlık haline getirin. Kendinizi çok yorgun hissettiğiniz zamanlarda, kısa molalar vererek gözlerinizi kapatarak dinlendirin.

5) Kendiniz gibi sağlıklı beslenen ve fit olan insanlarla daha fazla zaman geçirin

fitolmak3

Arkadaşlarınızın sürekli fast food ve tatlılarla beslendiğini, zamanlarını saatlerce film izleyerek ya da bilgisayar başında oyun oynayarak geçirdiklerini düşünün.  Bu tarz bireylerle beraberken sağlıklı şeyler tüketebilmeniz ya da aktif bir yaşama sahip olabilmeniz pek mümkün görünmüyor.

Diğer taraftan arkadaşlarınız sürekli sağlıklı besleniyor, boş zamanlarınızda sizi fiziksel hareketin ön planda olduğu aktiviteler yapmaya teşvik ediyor ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek yaşıyorsa, bu çevrede sizin de bu bireyler gibi yaşamanız daha olası gözüküyor.

Eğer çevrenizdeki bireyler sağlıksız yaşayan ve hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemiş kişilerse, bu durum sizi psikolojik olarak zorlayabilir ancak ilk adımda beraber geçirdiğiniz zamanda yaptığınız aktivitelerde küçük düzenlemeler yaparak arkadaşlarınızı sağlıklı yaşamaya teşvik etmek etkili olabilir. Bunun dışında, çevrenizdeki sağlıklı yaşayan ve düzenli olarak spor yapan bireylerle yeni arkadaşlıklar geliştirebilir, bu kişilerle daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

ürün paketleri

Yaza daha fit girmek için kazanmanız gereken alışkanlıkları derlediğimiz bu yazı, yeni Kellogg’s Special K Granola‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!