Fitanne’den sağlıklı ve hareketli bir yaşamın sırları

Gökçen Arıkan kendisi gibi spor tutkunu olan annelere, bilgilerini ve tecrübelerini Instagram hesabı üzerinden aktararak onların ihtiyacı olan motivasyonu verebildiğine inanıyor. Instagram’da ‘fitanne’ adıyla adını duyuran Gökçen Arıkan, sağlıklı ve spor odaklı bir yaşamın sırlarını ve sporcu bir anne olmanın getirdiklerini Uplifers okuyucalarıyla paylaştı.

IMG_0043

1. Gökçen Arıkan’ı tanımak isteriz. Kendinizi üç cümleyle nasıl ifade ederdiniz?

Hayat arkadaşına aşık, tutkulu bir eş. Çocuklarına bağlı, kuralları olan bir anne. İşini hayat felsefesi üzerine kurmuş bağımlı bir sporcu.

2. Instagram hesabını kurmaya nasıl karar verdiniz, sizi neler etkiledi?

Eşimle beraber seyahat etmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyoruz. Instagram’ım önceden aile albümüydü daha sonra Instagram’ın amacının bilgi alışverişi olduğunu keşfettim ve “ben akademi mezunu bir spor hocasıyım ve en önemlisi iki doğum sonrasında fit kalabilmiş bir anneyim, bu hiç zor değil, herkes yapabilir, yol göstermeliyim” diye düşündüm. Bunun üzerine  yeni bir hesap oluşturdum. Fitanne hesabıyla, benim gibi anne olan ve anne adaylarına, bilgilerim, tecrübelerim ve yeni deneyimlerimle fit anne olabileceklerinin motivasyonunu verebildiğimi düşünüyorum. Instagram’da beni en çok  etkileyen,  insanlar yüz yüze hiç tanışmamış olsa da birbirlerini bir hedef için destekliyor ya da motive ediyorlar. Instagram, sanal bir enerji akımı.  Birbirlerini tanımayan ama birbirlerine bağlı olan insan topluluğu ve çoğunluğun bir amacı var.

IMG_0090

3. Hayatınızı spor üstüne kurmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Ailem 4 yaşımdan itibaren beni spor yapmam için destekledi. Bende sporu hareketi çok seven bir çocuktum, her şeyi denedim ve her yaptığım spordan keyif aldım. Okul dönemlerimde, ders çalışmıyor onun yerine okul çıkışı spor yapıyordum .Lisans eğitimimi seçerken de hiç tereddüt etmeden Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretmenlik Bölümünü seçtim. Ailem hiç şaşırmadı 🙂

4. Anne olmak hayatınızı nasıl değiştirdi?

Anne olmak hayatımı hiç değiştirmedi dersem yalan söylemiş olurum çünkü hayatım ve hayata bakış açım değişti. Zaman kavramı hız kazandı. Zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlamıyorum ve elimde olan zaman yetmiyor gibi hissediyorum. Anne olduğumda şunu anladım, kendi geleceğini çocukların geleceği üzerine kurmaya başlıyorsun. En önemlisi ise kocaman bir aile sorumluluğu taşıyorsun, böyle düşününce de kendim için yapmak istediğim bir şey olduğunda önce ailemi düşünüyorum ve sonra hareket ediyorum. Bu durumdan çok memnunum çünkü yaş ilerledikçe kendin için hayal kurmayı unutuyorsun. Eşimle beraber çocuklarımız için bol bol hayaller kurabiliyoruz.

5. Anne olmak, sporcu kimliğinizi etkiledi mi?

Anne olmak sporcu kimliğimi hiç bir şekilde etkilemedi çünkü spor benim yaşam şeklim, acıktığımda yemek yemek ya da susadığımda su içmek gibi, vücut fonksiyonlarımın çalışmasını sağlayan zorunlu bir ihtiyaç. Doğada hiç bir canlı hareket etmeden yaşayamaz.

IMG_0045

6. Sabah ilk uyandığınızda neler yaparsınız?

Çocuklarım erken kalktığı için ben onlardan önce kalkıyorum, verimli bir uyku uyuduysam spor kıyafetlerimi giyer ve koşuya çıkarım. Uyku çok önemli, eğer düzgün uyumadıysam kardiyomu öğle saatlerinde yaparım. Sonra  kahvaltımızı hazırlarım. Annemin bana verdiği ve benim çocuklarıma vereceğim bir alışkanlık: Kahvaltı, yapmadan dışarı çıkmıyoruz.

7. Çocuklarınızın hayatında sporun var olması için onları nasıl yönlendiriyorsunuz?

Metropoliten anne olmak istemesem de hayat şartlarına uyum sağlıyoruz. Maalesef eğitim sistemimizde spora önem verilmiyor. Bu durumdan dolayı ve çocukların spor yapmaya erken yaşta başlaması gerektiğini düşündüğüm için hafta sonları kızımı baleye ve jimnastik kursuna götürüyorum. Ayrıca, ata da biniyor. Oğlum henüz küçük olduğu için, o benimle beraber anne-çocuk etkinliklerine katılıyor. Eşimde sporcu olduğu için çocuklar, anne ve babalarını her zaman spor yaparken görüyorlar bu durum onları etkilediğini ve ileriki yaşlarda sporun önemini çok daha kolay kavrayabileceklerine inanıyorum.

8. Gelecek hedefleriniz neler?

Şuan doğru yolda yürüdüğümü düşünüyorum, eşim bana çok destek oluyor, bu yol üzerinden ilerlemeye devam edeceğim . Bu yolun sonu fitanneanne’ye kadar gider 🙂

 9. Sağlıklı yaşam için Uplifers okuyucularına vermek istediğiniz öneriler neler?

İleriki yaşlarda beden ve ruh sağlığının iyi olması için spor hayatınızın bir parçası olmalıdır. Ben her zaman şöyle düşünüyorum; ben sağlıklı olamazsam ve kendime iyi bakmazsam, ileride sağlık sorunlarımla uğraşmaktan, çocuklarımla vakit geçiremeyeceğim. Ailemle güzel ve kaliteli zaman geçirebilmek için sağlığıma dikkat etmeliyim. Bedenimiz ve ruhumuz için, sağlıklı bir geleceğe yönelik en güzel yatırım, hareketli pozitif yaşamdır.

Gökçen Arıkan’ın Instagram hesabı için tıklayınız.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!