Fitness motivasyonunuzu canlı tutmanız için bilimsel yöntemler

Egzersiz alışkanlığı edinmek, sağlıklı yaşam ilkelerini yerine getirmek ve istediğiniz estetik görüntüyü elde etmek için her zaman aynı ölçüde motivasyon sağlayamayabilirsiniz.

Hayatınıza düzenli bir egzersiz rutini dahil ettiğinizde kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi düşünürsünüz fakat hareket geçmek için yeterli enerji ve motivasyonu sağlayamazsınız; İşte bu durumda fitness motivasyonunuzu harekete geçirebilmek için bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Kendinizi ödüllendirin

Egzersiz sonrası kendinizi ödüllendirme sistemi oluşturun.  Bu herhangi birşey olabilir. Sağlıklı yaşam ve hedefinizin gereklerini gözardı etmeden seçeceğiniz, beyindeki keyif alma sinyallerini harekete geçirecek herhangi bir ödül.

kitap kahve

Kitap okumak sizi mutlu ediyorsa, spor sonrası kitabınızı alıp kendinize bir kahve ısmarlayın. Meyve sizi mutlu ediyorsa, sporun hemen ardından sağlıklı bir smoothie sipariş edin. Tutkunuz alışveriş ise, enerjinin genel olarak düşük olduğu pazartesi sporunuzdan sonra kendinize bir şey satın alın.

Asıl amacımız, beynin keyif alma sinyallerini devreye sokarak hareketi bir alışkanlığa; zamanla, sporun sizin aklınızda yarattığı zorlanma, terleme, yorgunluk, vb. düşüncelerinin yerini endorfin hormonu yardımıyla keyif veren bir şeye dönüştürmek.

Sözlü anlaşma yapın

Kendimize sürekli birtakım sözler veririz fakat bunu bir grup insan karşısında yaptığımızda çok daha etkili sonuçlar alındığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Arkadaşınıza, ofistekilere ya da ailenize açık ve detaylı bir şekilde aldığınız kararı sözlü olarak dile getirin; ‘Bir ay boyunca, haftada 4 defa 40 dakika süreli egzersiz yapacağım. Yapmadığım her egzersiz için 20 TL ceza ödeyeceğim.’ Sözünü tutmama utancı ve ceza ödeme gibi bedeller sizi motive edecektir.

para biriktirmek

Pozitif düşünceleri gözünüzde canlandırın

Egzersiz planınıza bağlı kaldığınız takdirde nasıl bir gelişme kaydedeceğini düşünün; Vücudunuzda göreceğiniz değişiklikleri, yağın azalması, kasların hatlanması, cildinizdeki güzelleşmeler vb. Kendinizi aynanın karşısında bu estetik değişiklikleri fark ederken ve güler yüzlü hayal edin.

kendini olduğundan büyük görmek

Alternatif bir plan oluşturun

Toplantı uzadı, bir yere yetişmeniz gerekiyor, trafik vardı, uyanamadınız, çok yorgunsunuz, vb. olumsuzluklar yaşamanız halinde devreye sokabileceğiniz bir b planınız olmalıdır. Egzersiz yapmayı planladığınız gün ve saatte birtakım aksilikler oldu ve başaramadınız. Rutininizde aslında yer almayan, ertesi gün sabah erken saatte yapacağınız telafi antremanı daima sizin hedefinize giden yolda daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Telafi antremanınızı bitirdikten sonra hissedeceğiniz özgüven, paha biçilemez.

sabah sporu

Beril Tarakçıoğlu Fitness Eğitmeni
Personal Fitness Trainer Beril Tarakçıoğlu, lise Sainte-Pulcherie ardından Lise Saint-Benoit ve son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi – Fransızca Tercümanlık Bölümü’nden mezun olarak akademik yaşantısını ... Devam