Saç bakımı zamanı: Kırıklarınızı aldırmanın zamanı geldiğini gösteren işaretler

Parlak görünen, canlı, sağlıklı saçlar şüphesiz ki hepimizin isteği ve en şık doğal aksesuarı. Ancak, hayal ettiğimiz o saçlar kendiliğinden oluşmuyor, özenli ve dikkatli bir bakım gerektiriyor; tıpkı cildimizde olduğu gibi… Bu nedenle cilt tipimize uygun bir şampuan kullanmak ya da saç bakım maskeleriyle saçlarımızı desteklemek kadar sağlıklı uzamaları için kırıklarını aldırmak da şart. Peki, ne zaman? Belirli bir sıklıkla saç kırıklarınızı aldırıyorsanız mevcut saç bakım rutinini doğru bir şekilde gerçekleştiriyor olabilirsiniz; ancak saçlarınızı kestirmeye kıyamıyor ya da her seferinde ‘Daha zamanı var…’ diye düşünüyorsanız, bazı işaretlere dikkat ederek saçlarınızı kırıklardan arındırmanın zamanı geldiğini anlayabilirsiniz. İşte size saç bakım konusunda yardımcı olacak ve kırıklara veda etme zamanının geldiğini hatırlatacak sinyaller:

Haftada birden fazla ısı kullanıyorsanız

Fazla ısının saçlara zarar verdiği hepimizin bildiği bir gerçek. Saçlarınızı fönlü seviyor ya da sık sık düzleştirme işlemini yapıyorsanız saçlarınızın maruz kaldığı yüksek ısı, canlılığını yitirmesine neden olabilir ve kırık uçlarla baş başa kalabilirsiniz. Eğer, saç kırıklarınızı aldırmanızın üzerinden hatırlayamayacağınız kadar uzun zaman geçtiyse ve haftada bir kereden fazla düzleştirici, maşa ya da fön gibi yüksek ısıyla saçlarınızı şekillendiriyorsanız, vakit kaybetmeden bir kuaför randevusu oluşturmanızda fayda var. Yüksek ısının saçlarınıza verdiği zararı en aza indirgemek için kırıklarınızı aldırabilir; ya da kuaförünüz birkaç parmaktan fazlasını kestirmeye ihtiyacınız olduğunu söylüyorsa, dediklerine kulak verebilirsiniz.

Saçlarınız eski hızında uzamıyorsa

Saç uzama hızı kişiden kişiye değişebiliyor olsa da; uzama hızını etkileyen genetik, doğru cilt bakımı, beslenme, stres seviyesi, nemsizlik gibi belli başlı faktörleri çoğumuz biliyoruz. Ancak saçların uzamasına etki eden bir başka faktör daha var: Kırık uçlar. Siz saçınıza ne kadar bakım yağı sürseniz ya da dengeli beslenip yeterli miktarda su içseniz de saçlarınız eskiye nazaran daha az uzuyor ya da uzun zamandır neredeyse hiç uzamıyorsa sebebi uçlarındaki kırıklar olabilir. Bu nedenle hasarlı uçları onarmak ve saçlarınızın eski hızında uzamasını sağlamak için yıpranmış uçlardan kurtulmalısınız.

Dolaşan saçlarla başınız dertteyse

Duştan her çıktığınızda saçlarınızı açmak için saatlerinizi harcıyorsanız; kırıklarınıza veda etmenin vakti çoktan gelmiş de geçiyordur. Bukleleriniz dolaştıysa, saçlarınız düğüm düğüm olduysa ve saçlarınızı tararken adeta yorgun bir savaşçıya dönüşüyorsanız saç kestirmenizin tam zamanıdır. Saçlarınızdaki dolaşmalara veda ettikten sonra kimyasal içerikli ürünlere başvurmadan kolay bir tarama istiyorsanız ‘Dolaşan saçları açmaya yardımcı doğal saç açıcı sprey tarifleri’ yazımızdaki tariflere göz atarak doğal saç açıcınızı da hazırlayabilirsiniz.

Saçlarınız şekil almıyorsa

Kremler, köpükler, fönler, maşalar, fırçalar, bigudiler, jöleler, şekillendiriciler… Ne yaparsanız yapın saçınız bir türlü şekil almıyorsa, bukleleriniz durmuyor, istediğiniz gibi düzelmiyor, dalgalarınız sönüyorsa; kısacası saçlarınız volümünü kaybettiyse sebebi mutsuz saç uçlarınız olabilir. Saçlarınızı kendine getirecek, eski hacmine kavuşturacak bir yol arıyorsanız kırıklarınızı aldırarak istediğiniz şekli verebileceğiniz canlı saçlarınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

Saç uçlarınız ikiye ayrılmışsa

Hemen şimdi saçlarınızı bir yanınıza alıp iki parmağınızla kıstırın ve uçlarına detaylıca bakın. Eğer saç uçlarınız ikiye ayrıldıysa ya da daha fazla ince parçaya bölündüyse; saçak saçak bir görüntüsü varsa kırıklarınıza veda etmenin tam zamanı. Kırık uçlar, saçınızın sağlıklı uzamasına engel olacağı gibi canlı ve parlak görüntüsünü de gölgeleyebilir. Bu nedenle sağlıklı saçlar için kırıklardan kurtulmanız gerekir.

Son olarak, birçok güzellik ve saç bakım uzmanının önerdiği gibi saçlarınızın bakımını düzenli bir rutin haline getirmek istiyorsanız ayda bir kez uçlarından aldırarak kırıkları önleyebilir, sağlıklı saç uçlarıyla daha canlı ve parlak bir görünüme sahip olabilirsiniz. Saç bakımı konusunda daha fazla bilgi edinmek için saç sağlığı ve saç bakım ürünlerine ilişkin konuları ele aldığımız şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Saç bakım rutini oluşturma rehberi: Tüm saç tiplerine uygun saç bakım önerileri
Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir?
Saç bakımı konusunda en sık yapılan hatalar ve doğru saç bakımının püf noktaları
Saçlarınız, genel sağlığınız hakkında ne söylüyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!