Saç dökülmesi neden olur, nasıl önlenir?

Genetik faktörler ve stres başta olmak üzere, yanlış bakım, fazla ısı uygulamaları, mevsim geçişleri, yeterli beslenememe, hormonal değişimler veya çeşitli deri rahatsızlıkları nedeniyle yaşanan saç dökülmesi dönem dönem veya uzun süreli olarak insanların sıkça deneyimlediği rahatsızlık veren bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Kadınların da erkeklerin de sıklıkla yaşadığı bu durum can sıkıcı olabildiği kadar doğru bir tedavi ve bakım ile kontrol altına alınabilir.

Uzman görüşleri, günde yaklaşık 50-100 arası saç telinin dökülmesinin normal olduğunu, ancak aşırı saç dökülmesi yaşanıyorsa bir uzmana danışılması gerektiğini belirtiyor. Stresli bir dönemden geçiyorsanız ve bunun saç dökülme probleminizin yaşandığı dönemlere denk geldiğini fark ettiyseniz stresin bedeninizde yarattığı olumsuz etkileri azaltmak için stres seviyenizi kontrol altına almalı ve stres yönetimi konusunda bilgilenmelisiniz.

Beslenme şekli, bedenimize ve zihnimize en hızlı etkisini gösteren faktörlerden biridir. Eğer doğru miktarda protein almıyor, demir eksikliği problemi yaşıyor ve besleyici gıdalar tüketmediğinizi düşünüyorsanız bir uzmandan yardım alarak tahlil sonuçlarınıza göre ihtiyacınız olan beslenme şeklini, gerekiyorsa doğru vitamin ve gıda takviyelerini almaya başlayabilirsiniz.

Diğer yandan, çevresel faktörler, fazla ısıya saçları maruz bırakmak, çok sıkı tokalar kullanarak saçı toplamak, sıkça röfle, perma vb. saç işlemleri yaptırmak, saç tellerini zayıflatarak dökülmelerine sebep olabilmektedir. Siz de saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız saç ürünleri konusunda tercihlerinizi gözden geçirebilir, saç dökülmesi karşıtı ürünler önerilerimizi inceleyebilirsiniz:

Görsellere tıklayarak ürünlere ulaşabilirsiniz.

Saç dökülmesi karşıtı şampuanlar

Doğru şampuan seçimi saç sağlığı üzerinde etkili olan faktörlerden biridir. Her saç tipi için aynı ürün fayda göstermeyecektir, bu nedenle saç tipine uygun olan şampuanların kullanılması önemlidir. Doğru ürünler ile saç sağlığınızı destekleyebilir, saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Ürünleri Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Saç dökülmesini önleyici ve besleyici saç serumları

Saç dökülmesine sebep olan iç sebepleri keşfedip önlem almaya başlamak kadar saçların dışarıdan da uygun bir bakım ile desteklenmesi gerekir. Saçlarınızı güçlendirmek, doğru ve zengin içerikli ürünler ile onları beslemek canlı, sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Saçı besleyen özel yağlar, vitaminler ve minerallerden oluşan içeriklere sahip saç serumlarından saç tipinize en uygun ürünü bulabilirsiniz.

Ürünleri Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Saç bakım maskeleri

Saçların ihtiyaç duyduğu nemi kazanmasına yardımcı olan saç bakım maskeleri canlı, sağlıklı, hacimli saçlara kavuşmanızı sağlar. Aynı zamanda işlem görmüş, yıpranan saçları onararak, saçları besler ve saçların uzamasını destekler.

Ürünleri Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Saça zarar vermeyen tarak seçimi

Tıpkı şampuanlar ve saç bakım ürünleri gibi tarakların da saç tipine uygun olarak seçilmesi gerekir. Kıvırcık, dalgalı saçlarınız mı var yoksa düz, ince telli mi? Saçlarınızı kırmadan taramak için saç tipine uygun olarak tasarlanmış farklı formlardaki tarakları kullanarak saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.

Ürünleri Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Saç şekillendirici elektronik aletler

Yanlış ve aşırı ısı kullanımı saçlara zarar veren, dökülmesine yol açan sebeplerden biridir. Bu nedenle ısı ayarı yapabilen, saçlara zarar vermeden şekillendiren elektronik aletleri kullanmak saçların fazladan maruz kalacağı aşırı ısının önüne geçerek dökülmelerini engelleyecektir.

Ürünleri Amazon’da incelemek ve satın almak için tıklayın.

Amazon saç dökülmesi karşıtı ürünler listemizi incelemek ve satın almak için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Saçınıza fark etmeden zarar vermenize yol açan 11 alışkanlık, Doğru bakımı uygulayarak saçlarınızı kışın yıpratıcı etkilerinden koruyun

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!