Doğru bakımı uygulayarak saçlarınızı kışın yıpratıcı etkilerinden koruyun

Havaların soğumasıyla yalnızca cildimiz değil saçlarımız da kuruyor. Bu yüzden saçınızı, bere ve şalların; kar, yağmur ve rüzgarın yıpratıcı etkisinden korumak istiyorsanız, düzenli olarak bakım yapmanız şart. Üstelik haftada bir yoğun nem bakımı ve günlük birkaç pratik bakımla tüm kışı sağlıklı ve parlak saçlarla atlatmak mümkün. Peki bu konuda dikkat edilmesi gerekenler neler? Yanıtı yazının devamında bulabilirsiniz:

İlginizi çekebilir: Brezilya fönü rehberi: Tüm yönleriyle keratinle saç düzleştirme

  • Bunun için öncelikle nemlendirici özelliği olan bir şampuan ve saç kremini seçin.
  • Saç diplerine 10 dakika boyunca hafif masaj yapın. Bu saç diplerindeki kan dolaşımını hızlandıracak ve daha kalın ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlayacak. Aynı zamanda rahatlatıcı bir masaj yapmış olacaksınız. Tavsiyemiz bu masajı iki, üç günde bir zeytinyağı ile yapmanız.
  • Saç yıkamayı haftada iki veya üçe indirin. Fazla yıkama hem cilt hem de saçta kuruluğa neden olur. Aynı şekilde şampuanlama işlemini de bire düşürebilirsiniz.
  • Saçlarda elektriklenmeyi önlemek için ılık suyla yıkayın ve kalıcı saç kremi ile elektriklenmeden koruyun.
  • Kaliteli ve güçlü bir saç kurutma makinesine yatırım yapın. Hızlı kurutma çok önemli, ancak 130 dereceden fazla sıcaklıkla saçınızı asla kurutmayın.
  • Ensedeki saçlar yıpranmaya en çok maruz kalan yerler. Bunun nedeni şal, mont ve yastık gibi nesnelerle yoğun sürtünme yaşamaları. Bu yüzden bakım yaparken bu bölgeye ayrıca özen gösterin.
  • Saçlarınızı berelerin elektriklendirici ve yıpratıcı etkisinden korumak için bere takmadan önce ipek bir eşarp bağlayın.
kışın saç bakımı
Pratik bakım önerileriyle kışın saçlarınızı sağlıklı tutmak elinizde. 

Nemlendirici kürlerle saçlarınıza kaybettiği nemi geri kazandırın

Kepek önleyici ve nemlendirici maske

Hem saçlarınızı nemlendirmek hem de kepeği önlemek istiyorsanız sadece zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve limondan oluşan bu tarifi deneyin. Birkaç yemek kaşığı zeytinyağı ve hindistan cevizi yağını, bir çay kaşığı limon suyu ile birleştirin ve ocakta birkaç saniye ısıtın. Saç diplerinize masaj yaparak yedirin ve 20 ile 30 dakika arası nemlenmeye bırakın. Ardından saçlarınızı yıkayın ve saç kremi uygulayın.

Parlaklık ve hareket veren maske

Bunun için tek ihtiyacınız kaliteli bir bal. Saçlarınızı tüm karışıklıklardan kurtaracak şekilde güzelce tarayın. Saç diplerinde ucuna kadar bal sürün. Bir duş bonesi ile saçınızı kapattıktan sonra yarım saat bekleyin. Bal sadece nemlendirmekle kalmaz, bu nemin saçlara hapsolmasına da yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Hindistan cevizi yağını saç bakım ürünü olarak kullanmanın incelikleri

Kaynak:

huffingtonpost.com

stylecraze.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!