Dolaşan saçları açmaya yardımcı doğal saç açıcı sprey tarifleri

Parmaklarımızın arasından kayıp giden, ipeksi yumuşaklıkta ve sağlıklı saçlara sahip olmak hepimizin hayali. Ancak hepimiz zaman zaman -ince telli, seyrek ve kuru saçlara sahip olanlarımız çoğu zaman- birbirine dolanarak düğümlenmiş saç tellerini açmaya çalışırken saatlerimizi harcıyor ve sabrımızın sınırlarının zorlandığı noktada saç tellerine zarar verecek kadar sert uygulamalarla saçlarımızın kopmasına ve kırılmasına neden olabiliyoruz. Özellikle yaz aylarında deniz ve havuz suyundaki bileşenlerle, güneşin ultraviyole ışınlarıyla daha da zarar gören saçların açılması daha da zor hale gelebiliyor. Saç kuruluğu, rüzgar, sıcak hava, şekillendirme için yoğun ısı kullanımı, saçı seyrek fırçalamak gibi pek çok alışkanlık saçların dolaşmasına neden olabiliyor.

Saçlarda oluşan düğümlerden ve dolaşıklıklardan kurtulmak için çoğumuz saç serumları, saç kremleri, saç bakım maskeleri ya da saç açmak için özel geliştirilmiş fırçalardan destek alsak da özellikle saç açıcı ürünlerin içinde bulunan kimyasallar uzun vadede saçın daha da kurumasına, sebum dengesinin bozulmasına ve saçların daha fazla birbirine dolaşmasına neden olabiliyor.

Saçlara zarar vermeden, kurutmadan, kırmadan ya da saç derisindeki sebum dengesini bozmadan saçlarınızı kolaylıkla açmanıza yardımcı olabilecek evdeki malzemelerle ve doğal yağlarla hazırlayabileceğiniz doğal saç açıcı sprey tariflerini sizler için bir araya getirdik.

Elma sirkeli saç açıcı sprey tarifi

Elma sirkesini ev temizliğinden salata soslarına oldukça farklı amaçlarla kullanıyoruz ancak elma sirkesi ve suyla hazırlayacağınız basit bir karışım saçlarınızın kolayca açılmasını da sağlayabilir. İlk etapta saçlarınızın salata gibi kokması sizi rahatsız edebilir ancak sirke uçucu olduğu için kısa süre içinde saçınızda sirke kokusuna dair hiçbir şey kalmayacaktır.

Malzemeler: Elma sirkesi, lavanta ya da ylang ylang uçucu yağı, spreyli cam şişe, su.

Uygulama adımları

 1. Spreyli bir cam şişeye (50ml) 1,5 çay kaşığı elma sirkesi ve 5 damla kadar lavanta ya da ylang ylang yağı ekleyin.
 2. İyice çalkaladıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar malzemelerin birbirine karışmasını bekleyin.
 3. Karışımın üstüne şişeyi dolduracak kadar temiz su ekleyin ve tekrar çalkalayın.
 4. Şampuanlayıp duruladığınız saçlarınızın boy ve uçlarına bu karışımı sıkın ve durulamadan banyodan çıkın.
 5. Saçlarınızı hiç zorlanmadan açmanızı sağlayacak bu karışımın yanı sıra, 1 litrelik bir su şişesinin 5’te birine elma sirkesi, kalanına duru su ekleyerek, banyo sonrasında saç uçlarınızı en son bu karışımla durulayarak da benzer bir sonuç elde edebilirsiniz.

Çocuklar için jojoba yağlı saç açıcı sprey tarifi

Yetişkinlerden çok daha aktif ve hareketli olan çocukların hassas ve narin saçlarının düğümlenmesi tüm ebeveynlerin en büyük kabuslarından biri. Canını acıtmadan saçlarını açacak, kimyasal içermeyen bu doğal karışımla çocuğunuzun sürekli dolaşan saçlarını kolaylıkla tarayabilirsiniz.

Malzemeler: Jojoba yağı, sardunya yağı, spreyli cam şişe, su.

Uygulama adımları

 1. Spreyli bir cam şişeye (100 ml) 1 yemek kaşığı jojoba yağı ve 10 damla sardunya esansiyel yağı ekledikten sonra, kalanına su ekleyin ve iyice çalkalayın.
 2. Her kullanımdan önce çalkalayarak saç uçlarına ve boylarına saçın ihtiyacına uygun şekilde püskürtün ve tarayın.

Aloe veralı nemlendirici saç spreyi tarifi

Saçların birbirine dolanmasının ve düğümlenmesinin en önemli nedenlerinden biri de nem eksikliği. Öyle ki, saçlarınızın görece daha kuru olduğu zamanlarda ya da ısıl işlem gördükten sonra daha fazla dolaştığını kolaylıkla fark edebilirsiniz. Dolayısıyla saçların dolaşmasını önlemenin ve dolaşan saçları açmanın en önemli adımlarından biri de saça dışarıdan nem desteği sağlamak. Bu noktada cildi nemlendirmek konusunda tek başına bile oldukça iyi iş çıkaran aloe vera, saçlarınızın ihtiyacı olan nemi doğal şekilde karşılamanızın en etkili yollarından biri.

Malzemeler: Bitkisel bazlı gliserin, aloe vera jeli, spreyli cam şişe, su.

Uygulama adımları

 1. 1 ölçü bitkisel bazlı gliserini ve 1 ölçü aloe vera jelini 4 ölçü suyla spreyli cam bir şişede karıştırın.
 2. Tercihe bağlı olarak sevdiğiniz uçucu yağlardan da birkaç damla ekledikten sonra hafifçe çalkalayın.
 3. Duştan çıktıktan sonra saçlarınıza bu karışımı püskürtün ve durulamadan kolayca tarayın.

Hindistan cevizli saç maskesi tarifi

Cilt bakımından yağ yakımına kadar sınırsız bir kullanım alanı olan Hindistan cevizi yağı, özellikle birbirine dolaşmaktan keçe haline gelmiş, kurumuş ve düğümlenmiş saçların en büyük kurtarıcılarından biri. Bu basit ve tek bileşenli uygulama önerisiyle saçlarınızın boy ve uçlarının kaybettiği nemi geri kazanmasına, yumuşamasına ve çok daha kolay taranmasına destek olabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı yoğun yapılı olduğu için arındırmanız biraz zor olabilir ve saç derisindeki gözenekleri tıkayarak sebum dengesini bozabilir. Bu nedenle özellikle aşırı yağlanma probleminiz varsa uygulama sırasında saç diplerine sürmemeye dikkat etmelisiniz.

Malzemeler: Hindistan cevizi yağı, sıcak havlu.

Uygulama adımları

 1. Erimiş haldeki sıvı Hindistan cevizi yağını saç diplerinden 3-4 parmak kadar aşağıdan başlayarak, tüm saçınıza ya da sadece sorunlu bölgelere masaj yaparak yedirin.
 2. Ütüyle ısıttığınız sıcak bir havluyu saçlarınızın etrafına sarın ve saçınızın buharı emmesi için 15-20 dakika kadar bekleyin.
 3. Havlu soğuduktan sonra çıkarın ve saçınızı tarayın. Yağı arındırmak için her zamanki gibi şampuanlayın ve durulayın.

Biberiyeli ve naneli saç açıcı sprey tarifi

Aromaterapi tutkunlarına özel olarak geliştirilmiş bu harika saç açıcı sprey, çoğunlukla gergin geçen saç tarama seanslarınızda aynı anda hem rahatlamanızı hem de saçınızdaki dolaşıklıkları gidermenizi sağlayabilir. Nane ve biberiye yağlarının ferahlatıcı kokusu temizlik hissini doruklarda yaşamanıza yardımcı olurken, gliserin ve argan yağı gibi bileşenlerle saçlarınızı kökten uca besleyebilirsiniz.

Malzemeler: Bitkisel bazlı gliserin, E vitamini serumu, argan yağı, biberiye yağı, nane yağı, spreyli bir cam şişe.

Uygulama adımları

 1. 1 yemek kaşığı bitkisel bazlı gliserini, 1 çay kaşığı E vitamini serumu, 1 çay kaşığı argan yağı, 10 damla biberiye yağı ve 10 damla nane yağı ile 50 ml’lik spreyli bir cam şişede çalkalayarak karıştırın.
 2. Hazırladığınız karışımı tüm saçınıza ya da sadece dolaşıklığın olduğu bölgeye uygulayın.
 3. Saçınızı taradıktan sonra tercihe bağlı olarak durulayabilir ya da karışım saçınızdayken kurumaya bırakabilirsiniz. Oda sıcaklığında saklayabileceğiniz saç açıcı spreyinizi iki hafta boyunca bozulmadan kullanabilirsiniz.

Portakallı saç açıcı sprey tarifi

Durulanmasına gerek olmaksızın kullanabileceğiniz bu saç açıcı spreyi oldukça az malzemeyle hazırlayabilir ve sadece 5 dakika içinde etkilerini görmeye başlayabilirsiniz.

Malzemeler: Aloe vera jeli, bitkisel bazlı gliserin, portakal uçucu yağı, spreyli bir cam şişe, su.

Uygulama adımları

 1. 1 yemek kaşığı aloe vera jelini, 1 yemek kaşığı gliserini, 5 yemek kaşığı suyu ve 10 damla portakal yağını cam şişeye koyun ve çalkalayarak karıştırın.
 2. Karışımı saçınıza sıkın ve her zamanki gibi tarayın.
 3. 1 ya da 2 gün sonra saçınızı şampuanla yıkayarak temizleyebilir, aynı işlemi tekrar edebilirsiniz.

Keten tohumlu saç açıcı sprey tarifi

Evde bulunan malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir diğer tarif olan keten tohumlu saç açıcı spreyle saçlarınızı daha kolay tarayabilir ve dolaşıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Malzemeler: Keten tohumu, zeytinyağı, elma sirkesi, su.

Uygulama adımları

 1. 1 yemek kaşığı keten tohumunu 300 ml (yaklaşık 1,5 su bardağı) su ile küçük bir tencereye koyun ve 15-20 dakika kadar sürekli karıştırarak kaynatın.
 2. Bir süzgeç yardımıyla tohumları süzün. Suya zeytinyağını ve sirkeyi de ekleyerek güzelce karıştırın. Spreyli şişeye almadan önce karışımın soğumasını bekleyin.
 3. Karışım soğuduktan sonra tüm saçınıza uygulayın ve eşit şkilde dağıtmak için tarayın. Karışım çok yoğun gelirse ve inceltmek isterseniz biraz daha su ekleyebilirsiniz.
 4. Spreyinizi buzdolabında saklayabilir ve ihtiyaç duyduğunuz sürece kullanabilirsiniz.

İşlem görmemiş saçlar için saç açıcı sprey tarifi

Doğal ve işlem görmemiş saçlar nemini kaybetmediği için dolaşmaya pek yatkın olmasa da, özellikle ince telli ve uzun saçları olan kişiler zaman zaman dolaşıklık ve düğümlenme gibi problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Doğal saçlara özel bu saç açıcı sprey tarifiyle saçlarınızın doğal parlaklığını ve nemini koruyabilirsiniz.

Malzemeler: Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, ılık su, spreyli cam şişe.

Uygulama adımları

 1. 2 yemek kaşığı zeytinyağını, 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ve ¼ su bardağı ılık suyu spreyli şişeye koyup iyice çalkalayın.
 2. Saçınıza sıkın ve masaj yaparak her yerine yedirin. Masaj yaparken elinize takılan düğümleri bir fırça ya da tarak yardımıyla nazikçe açın.
 3. Karışımı saçınızda 15-20 dakika kadar beklettikten sonra şampuanla yağlardan arındırın ve kurulayın.
 4. Her kullanımdan önce karışımınızı, içindeki yağların sıvılaşması için sıcak su içinde ya da kaloriferin üstünde bekleterek ısıtmayı unutmayın.

Floral saç açıcı sprey tarifi

Çiçek kokularını seven ve baharı saçlarında da hissetmek isteyenlerdenseniz, ylang ylang yağının baş rolde olduğu bu saç açıcı karışıma mutlaka bir şans vermenizi öneriyoruz.  

Malzemeler: Ylang ylang yağı, argan yağı, biberiye yağı.

Uygulama adımları

 1. 20 damla ylang ylang yağını, ½ su bardağı argan yağını ve 20 damla biberiye yağını spreyli bir şişeye ekleyip çalkalayarak karıştırın.
 2. Saç diplerine masaj yaparak yedirdikten sonra sık kıllı bir fırça ya da tarak yardımıyla karışımı saç diplerinden uçlarına doğru taşıyın.
 3. Karışımı 15-20 dakika kadar saçınızda beklettikten sonra şampuanla arındırın.

Elektriklenme önleyici hatmi kökü spreyi

Saçların birbirine girmesinin, karışmasının, dolaşmasının ve düğümlenmesinin en önemli sebeplerinden biri de elektriklenme. Saçlarınızın elektriklenmesini önleyerek karışmamasına yardımcı olacak ve birbirine dolaşan saçları kolaylıkla açmanızı sağlayacak bu spreyi ihtiyaç duyduğunuz her an kullanabilirsiniz.

Malzemeler: Hatmi kökü, aloe vera jeli, lavanta yağı, biberiye yağı, argan yağı, su.

Uygulama adımları

 1. 2 yemek kaşığı hatmi kökünü ve suyu küçük bir tencereye koyun ve suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatın.
 2. Soğuduktan sonra kökleri süzün ve sıvıyı spreyli bir cam şişeye aktarın.
 3. 2 yemek kaşığı aloe vera jeli, 20’şer damla lavanta ve biberiye yağlarını ve 1 yemek kaşığı argan yağını şişeye ekleyerek iyice çalkalayın.
 4. Saçlarınıza sıkıp durulamadan kullanabilir, elektriklenmenin ve dolaşıklığın önüne geçebilirsiniz.
 5. Hazırladığınız karışımı 2 hafta boyunca buzdolabında saklayabilir ve dilediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz doğal saç maskeleri

Kaynak: Tree Hugger

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!