Ruhunuza iyi gelecek gardırop temizliği ve dolabınızdan çıkarmanız gereken 5 kıyafet

Gün içinde giydiğiniz kıyafetler ve kullandığınız aksesuarlar ruh halinizi sandığınızdan daha çok etkiliyor. Bu nedenle gardırobunuzda sizi mutlu eden eşyaları ve kıyafetleri stoklamak alışverişte bir numaralı kuralınız olmalıdır. Neden sizi güvensiz hissettiren ya da canınızı sıkan eski pantolonlarınız hala dolabınızda duruyor ya da neden artık hayatınızda olmayan birinden gelen ve size gördüğünüzde hüzün veren artık hiç giymediğiniz kıyafetleri hala saklıyorsunuz?

Hayat zaten yeterince zorken kendi ruh halinizi olumsuz etkileyebilecek her şeyi hayatınızdan çıkarmaya gayret edin. En azından konfor alanlarınızda kendinizi çok daha iyi ve huzurlu hissedebilmelisiniz. Önemli olan yaşadığınız yerin, giydiğiniz kıyafetlerin ve kullandığınız eşyaların size, şimdiye kadarki en iyi versiyonunuz olduğunuzu hissettirmesi. Bunu uygulamaya küçük bir bahar temizliğiyle başlayabilirsiniz. İşte hayatınızı daha mutlu bir hale getirmeniz için dolabınızdan çıkarmanız gereken kıyafetler:

Bedeninize uymayan kıyafetler

Çoğumuz bir gün mutlaka giyeceğiz umuduyla, içine sığmadığımız kıyafetleri dolabımızda yıllarca saklarız. Niyet bir gün o kıyafetlerin içine sığacaksınız umuduyla kendinizi motive etmek olsa da bu kalabalık yapmaktan ve sadece olumsuz duygularınızı harekete geçirmekten başka bir şeye yaramaz. Bu eşyaları terk edin ve yerlerini bedeninize uyan ve içinde rahat ve öz güvenli hissettiğiniz kıyafetlere verin.

İlgili yazı: Vücut tipinize en uygun kıyafetleri seçme rehberi

Geçmiş ilişkilerinizden kalanlar

Nostalji söz konusu olduğunda, anılarınızı olumsuz yönde tetikleyen şeylerden çok anılarınızı takdir edenleri saklamaktan yana olun. Eski sevgilinizin size hediye ettiği bir kolye ya da bir şapka, sizi onları gördüğünüzde üzüyorsa ve huzurunuzu bozuyorsa o parçayı belki artık saklamamalısınızdır. Sizi geçmiş, hüzünlü günlere götüren eşyaları saklamak yerine belki de o insanlarla bir araya gelip nostaljiyi keyifli bir hale getirebilirsiniz. Hayatınızı ve etrafınızı bu anlamda temizlemek sizi ileriye gitmeniz ve devam edebilmeniz konusunda oldukça iyi motive edecek.

Gerçekçi olmayan beklentiler yüklediğiniz parçalar

Çoğumuz, alışveriş yaparken günün birinde elbet bir yerde giyeriz umuduyla pek de kendimize uymayan şeyler satın alıyoruz. Genelde bu parçalar modaya uygun olduğu için alınıyor fakat doğrusunu söylemek gerekirse; kendi stilinize uygun yapmadığınız her alışveriş boşa giden bir alışveriştir. Neredeyse 3 yılda bir giydiğiniz ve taktığınız bu parçaları genelde nasıl kullanmanız gerektiği konusunda kararsız kalırsınız, diğer kıyafetlerinize ve kendinize yakıştırmazsınız. Bu da hem stilinizin gelişmesini engeller hem de dolabınızdaki kıyafetler arasında uyumsuzluk yaratarak sizleri yorar.

Bu parçalardan kurtulun ve kendinize gerçekten kullanacağınız ve giyeceğiniz aksesuarlar ve kıyafetler alın. Göreceksiniz, her gün stiliniz daha da gelişecek ve oturacak.

Ödünç alıp geri vermedikleriniz

Artık konuşmadığınız bir arkadaşınızdan yıllar önce aldığınız o t-shirt’ü hatırlıyor musunuz? Artık onu geri vermenin zamanı geldi. Dolabınızın karşısına geçip, ödünç alıp geri vermediğiniz tüm o kıyafetlere ve aksesuarlara bakarken ufak bir utanç hissedebilirsiniz. Yıllar önce aldığınız o parçaları geri verirken yaşayacağınız hafifliğin yanında belki de eski arkadaşlarınıza hal hatır sorarak, ve onlarla görüşerek tatlı bir nostalji yapmak çok iyi gelecek. Eşyaları geri verirken arkadaşınıza komik bir özür notu yazmak arkadaşınızı gülümsetebilir.

Dolabınızda eskimeye devam eden nostaljik t-shirtler

Bazı insanlar nostaljik parçaları çok değerli bulabilir. Fakat bunlar eğer hiçbir şekilde kullanmadığınız ve giymediğiniz şeylerse, bu konuya bir el atmakta fayda var. Sadece “hatıralar” yüzünden sakladığınız eski okul t-shirtlerinizle başlayabilirsiniz. Eski okul anılarınızı ve arkadaşlarınızı hatırlamanız için pek çok farklı yöntem var; fotoğraflara bakabilirsiniz, birbirinize yazdığınız yıllık yazılarını okuyabilirsiniz ya da belki de tekrar iletişime geçip beraber bir yemek yiyebilirsiniz. Anılarınızı ayakta tutma şekliniz, yaşadığınız alanı dağınık ve karışık bir hale getirmek olmamalı. Zaten daha temiz ve ferah bir alana ve dolaba sahip olmak size ve düşüncelerinize daha çok yer açacak!

Kaynak:
WhoWhatWear

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!