Dinamik, eğlenceli ve özgüvenli egzersizler için: Doğru spor kıyafeti nasıl seçilir?

Spor kıyafetleri, hepimizin farkında olduğu üzere son yıllarda bir hayli ön plana çıkmaya başladı. Özellikle pandemi döneminde çoğumuz evde daha fazla vakit geçirdiğimiz için rahat hissettiren, ev konforuna uyum sağlayan sportif parçalara yöneldik. Birçok markanın spor markası olmasa da koleksiyonunda farklı egzersiz türlerine uygun kıyafetlere yer vermesi de bu sürece eşlik etti. Ancak, rahatlıkları nedeniyle tercih edilmelerinin yanı sıra spor kıyafetlerinin asıl kullanım amacının egzersizlerin verimini artırmak olduğunu da belirtmek gerek. Bin bir çeşit renkte, kumaşta, teknolojide bizlere sunulan bu geniş yelpazede seçim yapmak zorlayıcı olsa da, yaptığımız egzersizlere uyum sağlayan, bedenimizi saran ve spor yaptığımız süreçte konforumuzu artırmak ve olası sakatlanmaları önlemek amacıyla tercih ettiğimiz spor kıyafetlerini seçerken dikkatli davranmak şart. Rahatlık, konfor, stil, beden, kumaş ve daha birçok değişkene göre şekillenebilen seçimlerden egzersizlerinizde sizin için en doğru olanları bulmak istiyorsanız ya da sıfırdan bir spor tarzı yaratmayı düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre. İşte spor kıyafetlerinizi seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

Spor kıyafetlerinizi seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Aynada kendinize baktığınızda modunuzu düşüren, içerisinde iyi hissetmediğiniz kıyafetler, verimli bir egzersiz için uygun seçimler olmayabilir, yanılıyor muyuz? Bilimsel birçok araştırma, spor kıyafetlerinin motivasyonu etkileyen önemli bir unsur olduğuna dikkat çekiyor. Bu nedenle, spor kıyafetleri hareketlerinizi yapmanızı kolaylaştıracak, egzersizleriniz boyunca sizi destekleyecek, konforunuzu artıracak yardımcılar olmanın yanı sıra güçlü motivasyon kaynakları olarak da değerlendiriliyor. Ayrıca, bilim renklerin önemine de değiniyor ve yüksek tempolu antrenmanlar için kalp atış hızını artıran kırmızı ve benzeri renkleri; yoga, meditasyon gibi yavaş hareketli egzersizler içinse sakinlik veren nötr tonları öneriyor. Yine de, tabii ki en önemlisi sizin hangi renklerde, kalıplarda kendinizi ‘en iyi’ hissettiğiniz. Gelin, spor kıyafetlerini seçerken nelere dikkat edilmeli, detaylıca bakalım:

1. Yapacağınız egzersiz türünü belirleyin.

Elbette ki yaptığınız her antrenman için aynı kıyafetleri tercih edebilirsiniz ancak aktiviteye uygun kıyafetler kullanırsanız bazı egzersiz türlerini daha konforlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, bisiklet süreceksiniz dolgulu, kalça bölgesine ekstra rahatlık sağlayan taytlar ile daha rahat edebilirsiniz; ama koşuya çıkacaksanız muhtemelen dolgulu bir tayt istemezsiniz. Daha ince dokulu, terletmeyen, rahat koşmanızı sağlayacak şekilde vücudunuzu saran taytlar ile konforlu bir koşu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Eğer birden fazla spor dalıyla ilgileniyorsanız her birindeki performansınızı artırmak için o tür için özel olarak tasarlanmış kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Ya da hepsinde rahatlıkla kullanabileceğiniz, birçok ortak özelliği bir arada barındıran spor giyim parçalarını da değerlendirebilirsiniz. Ancak seçtiğiniz kıyafetler, bazı egzersizlerinizi rahatlıkla yapmanıza yardımcı olurken diğerlerini zorlaştırıyorsa olası sakatlık risklerinden dolayı onlardan vazgeçmenizde fayda var.

2. Kumaş tercihinde dikkatli davranın.

Spor yaptığınız sırada vücudunuzdan toksinleri tam anlamıyla atabilmek istiyorsanız, doğru kumaş seçimi bir hayli önemli. Spor yaparken terlediğinizde kıyafetlerinizin üzerinize yapışmasını ve ıslak kalmasını istemiyorsanız, hangi kumaşı seçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Nefes alabilen kumaşlar sayesinde egzersizleriniz süresince terlediğinizde kendinizi rahat hissetmeye devam edebilirsiniz. Bambu, pamuk, naylon ve polyester kumaşlardan üretilmiş spor kıyafetleri hem rahatlık hem nefes alabilirlik açısından en iyileri arasındadır, bu nedenle seçimlerinizi bu kumaşlardan yana yapabilirsiniz. Diğer yandan, kumaşın uygunluğunu kontrol ettikten sonra denemenizde de fayda var. Sizi rahatsız ediyorsa, tüm gerekli kriterleri sağlıyor olsa bile satın almamalısınız. Çünkü seçtiğiniz spor kıyafetlerin özellikleri, yaptığınız egzersiz türüne uygunluğu kadar sizin içerisinde kendinizi iyi hissetmeniz de önemli.

3. Kıyafetlerin bedeninize uygun olup olmadığına dikkat edin.

Koşarken sizi rahatsız eden göğüs hareketleri ya da yürürken ayağınıza dolanan eşofman paçaları, modunuzu düşürebilir. O nedenle spor kıyafetlerinizin bedeninizi sarması oldukça önemli. Genelde spor yaparken rahat hissetmek için bol kıyafetler giyilmesi gerektiği düşünülse de, bedeninize büyük gelen bol ve salaş kıyafetler, yaptığınız egzersiz türüne göre değişmekle beraber, hareket kabiliyetinizi kısıtlayabiliyor; hatta sakatlanmalara neden olabiliyor. Örneğin, günlük hayatınızda tercih ettiğiniz sütyenler göğüs hareketlerinizi kontrol etmenizi engelleyeceğinden ve konforunuzu, dolayısıyla motivasyonunuzu düşüreceğinden spor yaparken kullanmak için ideal değiller.  Spor sütyenler, braletler ya da büstiyerler, göğüslerinizi sararak hareketlerinizin kalitesini artırmakta ve spordan aldığınız verimin daha yüksek seviyelere erişmesini sağlamakta. Hala denemediyseniz bir şans vermenizde fayda var. Ne kadar rahat ettiğinizi gördükten sonra vazgeçemeyeceksiniz…

4. Mevsim koşullarını göz önünde bulundurun.

Mevsim şartları değiştikçe bedenimizi ona uyumlamak için nasıl ki günlük kıyafetlerimizde değişikliğe gidiyorsak, spor kıyafetlerimizi de farklı mevsimlere uyumlu olacak şekilde seçmeliyiz. Buz gibi bir havada kısa tayt ve büstiyer ile yürüyüşe çıkmak pek akıllıca olmayabilir. Ya da yaz akşamlarında polar bir eşofman üstü ile koşuya çıkmak… Gardırobunuzda yaz ayları için terletmeyen, daha ince ve hafif formdaki spor giyim parçalarının yanı sıra kış ayları için de rüzgardan, yağmurdan etkilenmeyen, soğuğu geçirmeyen, daha kalın ve sıcak tutan yapıdaki egzersiz kıyafetlerine de yer vermelisiniz. Bedeninizi gereksiz yere zorlamamak ve sağlığınızı tehlikeye sokmamak için mevsim şartlarına uygun seçimler yapmalısınız.

5. Ayağınıza en uygun spor ayakkabıyı bulun.

Her ayağın kendi anatomisine göre farklı ihtiyaçları var ve her ayakkabı bambaşka özelliklerle öne çıkıyor. Yani bir başkasına göre rahat olan bir ayakkabı hem sizin ayağınıza hem de yaptığınız spora uygun olmayabilir. Yaptığınız egzersiz türü ve egzersiz süresi doğru ayakkabıyı bulmak için en belirleyici iki unsur.

Değişen ve gelişen teknoloji sayesinde artık spor ayakkabıların birçoğu tek bir alana hizmet etmek amacıyla tasarlanıyor; kimi koşu, kimi tırmanış, kimi saha sporları… Yaptığınız egzersiz türüne uygun olan ayakkabılar arasından ayağınızın en rahat ettiği ve stili beğendiğiniz bir modeli seçebilirsiniz. Uzun süre giyecekseniz aradığınız modelin daha dayanıklı ve özel teknoloji ile oluşturulmuş konforlu bir tabanının olmasını da listenize eklemelisiniz.

Ayrıca, mevsim koşullarını da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Eğer, yağmurlu, rüzgarlı, soğuk bir mevsimde açık alanda yapacağınız egzersizleriniz için bir spor ayakkabı arayışındaysanız su geçirmeyen, üşütmeyen, rüzgara karşı dayanıklı olan bir model işinizi görecektir. Sıcak havalar içinse terletmeyen bir yapıda olmasını önceliklendirebilirsiniz.

Önemli not: Spor ayakkabılarının hangi aralıklarla yenilenmesi gerektiği konusunu da hatırlatmakta fayda var. Eğer her gün egzersiz yapan biriyseniz spor ayakkabınızı 3 ayda bir değiştirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde ayakkabı sahip olduğu konforu yitirebilir ve ayağınıza zarar vermeye başlayabilir.

6. Güvenliğinizi önceliklendirin.

İlgi alanınız açık hava sporlarıysa ve özellikle geceleri yürüyüş ya da koşu yapmayı seviyorsanız, görünebilir ve yansıtıcı kıyafetler, bir arabanın ya da bir bisikletlinin sizi kolayca fark etmesine yardımcı olabilir. Fosforlu ve gece parlayan spor kıyafetleri ile kişisel güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca, canlı ve parlak renklerin özgüveninizi artırabileceğini de belirtmekte fayda var. Gecenin karanlığında ışıl ışıl parlayarak spor yapmayı kim istemez ki…

Öte yandan, yaptığınız her egzersiz türünde gece-gündüz fark etmeksizin gerekli önemleri almayı da unutmamalısınız. Örneğin, bisiklet sürecekseniz kaskınızı, dizliklerinizi yanınızdan ayırmamalı; yüzmeye gidecekseniz daha rahat görebilmek ve gözlerinizi koruyarak konforlu bir şekilde suda hareket edebilmek için deniz gözlüklerinizi spor çantanıza eklemelisiniz.

7. Destek ekipmanlarını unutmayın.

Birçok kişi su matarasını ya da havluları spor kıyafetinin bir parçası olarak görmese de, egzersizlerin verimliliğini artırmak için çeşitli aksesuarlara da ihtiyaç olduğunu kabul etmek gerek. Spor esnasında biriken terleri bir havlu yardımıyla silmek, gözeneklerinizin açılmasına ve temizlenmesine yardımcı olarak toksinlerden arınma sürecinizi destekleyebilir. Öte yandan, dayanıklı, sağlam, kaliteli bir su matarası da egzersizleriniz esnasında dehidrasyon yaşamanızı önleyerek, bütüncül sağlığınızı koruyucu bir etki yaratabilir. Size uzun yıllar başka bir tanesine ihtiyaç duymadan eşlik edecek bir matara, en önemli spor aksesuarınız olabilir. Tabii, tüm kıyafetlerinizin ve aksesuarlarınızın kolayca yanınızda olabilmesi için onları rahatça taşıyabileceğiniz spor çantası da şart. Ofise gittiğiniz kol çantanızın içine spor ayakkabılarınızı sıkıştırmak istemezsiniz, değil mi?

8. Bonus: Teknolojik ve fonksiyonel aksesuarlardan yararlanın.

Devir, şüphesiz ki teknoloji devri. Yaşamımızın her alanında bize hizmet eden teknoloji, egzersizlerimizi de renklendirmeyi ve kolaylaştırmayı başarıyor. Özellikle tek başına spor yapmayı sevenlerdenseniz, spordaki gelişiminizi, hedeflerinize yakınlığınızı, fiziksel koşullarınızı ve mevcut durumunuzu tespit etmek için teknolojik aletlerden faydalanabilirsiniz. Eğer yaptığınız sporu ciddiye alıyorsanız, bu tür aletler ile motivasyonunuzu artırırken hareketlerinizden daha fazla verim alabilirsiniz. Akıllı saatlerin farklı egzersiz türlerine uygun olarak sunduğu programlar işinizi kolaylaştırabilir. Kaç kalori yaktığınızı, kan basıncınızı, su içmeniz gereken zamanları ve hatta doğru nefes alış-verişlerinizi bile akıllı saatler aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz spor tarzınıza teknolojik dokunuşlar da yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm maddeleri göz önünde bulundurarak seçim yapacağınız spor kıyafetleri ile hem uzun süre egzersizlerinizi gerçekleştirebilir hem de daha konforlu ve sağlıklı bir şekilde hareket ederek spordan aldığınız verimi artırabilirsiniz. Kendinizi içerisinde iyi hissedeceğiniz kıyafetlerin motivasyonunuzu perçinleyecek olması da cabası. Spor kıyafetlerinizi özenle seçtiğinizde bir an önce giyinip spor yapmaya başlamak için can atacaksınız, bizden söylemesi.

İlginizi çekebilir: Tasarımlarıyla göz doldururken motivasyonunuzu artıran egzersiz ekipmanları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!