Tasarımlarıyla göz doldururken motivasyonunuzu artıran egzersiz ekipmanları

Pandeminin tüm dünyada ortaya çıkmasıyla son birkaç yıldır birçoğumuzun egzersizlerini ev ortamında gerçekleştirmek istemesi ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak hızla değişen ihtiyaçları da karşılama çabası beraberinde ürün çeşitliliğini de getirdi. Ev konforunda spor yaparken kullanılabilecek egzersiz ekipmanlarının çok fonksiyonlu olabilecek şekilde evrilmesi, tasarımın günden güne önem kazanması ve ergonomi konusunun birçok alanın odağında olması büyük bir çoğunluğumuzu hayrete düşürecek spor aletlerinin, tasarım odaklı egzersiz ekipmanlarının ve şık olduğu kadar teknolojisiyle de etkileyen ürünlerin geniş bir yelpazede yer almasına neden oldu. Mermer dambıllardan kaşmir yoga kitlerine, dijital ekranlı kürek aletlerinden ev mobilyasına dönüşebilen dekoratif egzersiz aletlerine birçok yenilik ilgimizi çekmeyi başardı. İşte o yeniliklerden bazıları olan tasarımlarıyla göz doldururken motivasyonunuzu artıran egzersiz ekipmanları:

Son teknoloji bisikletler

Sex and the City’in devamı olan son günlerin popüler yapımı And Just Like That’i izlediyseniz Peloton size tanıdık gelebilir, merak etmeyin spoiler vermeyeceğiz. Teknolojiyi sporun içine entegre etmeyi başaran egzersiz aletlerinden olan technogym bisikletler, mümkün olan en etkili bisiklet antrenmanını yapmanıza olanak tanırken aynı zamanda üstün teknolojisi sayesinde sosyal medya hesaplarınıza, Netflix, YouTube, televizyon kanalları gibi farklı platformlara ve hatta kişisel cihazlarınıza da erişmenizi sağlayarak son zamanların hızla büyüyen trendlerinden biri olmayı başarıyor. Peloton’un yanı sıra SoulCycle, Technogym gibi farklı markalar da bu alandaki yeniliklerine devam ediyor.

Mermer ve ahşap dambıllar

additionstudio

Mermerin şıklığı, tartışmasız ki her objede çoğumuzun beğenisini kazanmayı başarıyor. Hem işlevsel bir egzersiz ekipmanı hem de şık bir dekoratif obje olarak kullanabileceğiniz mermer dambıllar daha ilk bakışta dikkatleri üzerinde topluyor. Yurtdışında gün geçtikçe popülerliği artan ve çeşitlenen mermer dambıllar henüz ülkemizde yaygın olarak görmeye alıştığımız bir form olmasa da mermerin yanı sıra çelik ve ahşap kullanılarak üretilen el işi dambıl çeşitlerini bulabilmek mümkün.

Hangimiz kullanmadığımızda işe yaramadan yer kaplıyor diye üzülmek yerine dambıllara dekorasyonda da bir şans vermek istemeyiz ki?

Çok fonksiyonlu ergometreler

wallpaper

Kürek, vücudun her bölümünü aynı anda çalıştıran, tüm kasları güçlendirirken bir yandan da yağ yakımını destekleyen etkili bir egzersiz türü. Ancak ne yazık ki düzenli olarak kürek çekmek için uygun bir alana sahip olmamak, denize, göle ya da büyük su kütlelerine erişememek dezavantaj yaratabiliyor. Bu konuda gelişen teknoloji sayesinde değişen ihtiyaçlardan ve günden güne artan zaman ve yer sorunundan yola çıkarak evde kürek egzersizi yapmayı rahat, konforlu ve etkili hale getirmeyi başaran markalar mevcut.

Bunlardan biri olan Ergatta markasının, Amerikan kiraz ağacından ürettiği kompakt kürek aleti katlanarak evin her köşesinde muhafaza edilebiliyor, aynı zamanda son teknoloji dijital ekranı ile de kalp atışlarınızı, hızınızı takip etmenize olanak sağlıyor. Ülkemizde de benzer gelişmiş teknolojiye sahip kürek aletlerini bulabileceğiniz Technogym markası, spora olan bakış açınızı değiştirerek yepyeni spor rutinleri oluşturmanıza ve teknolojiden geri kalmamanıza yardımcı olabilir.

Kompakt tüm vücut egzersiz aleti

luxurylondon

Eğer evinizde spor yapabilmek için ayırdığınız alan kısıtlıysa, kompakt bir ekipman çok işinize yarayabilir. Çok yönlü kullanabileceğiniz ve egzersizlerinizi çeşitlendirerek bedeninizin farklı bölgelerini çalıştırabileceğiniz bir spor ekipmanı evinize fazlasıyla uyum sağlamanın yanı sıra şık görüntüsüyle gözleri de doldurabilir. Technogym‘in tasarımcıları, neredeyse tüm spor salonunu küçük bir kutuya sığdırmayı başarıyor.

Bir yandan bank görüntüsü verirken diğer yandan tüm vücut egzersizlerinin yapılmasına imkan sunan tezgah tasarımıyla birçok işlevi içinde barındırıyor. Direnç bantları, farklı ağırlıklardaki dambıllar ve üzerinde ince minder dokusunu barındıran bu kompakt ekipmanı, dilerseniz sporunuz bittikten sonra dinlenme alanı olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca üzerine iki yastık atarak misafirlerinize fazladan oturma alanı bile oluşturabilirsiniz.

Pull up bar

workinuse

Tasarım stüdyosu olan Work in Use‘un imzasını taşıyan ‘pull up bar’, kolay kurulumu ve evde yer kaplamayan dizaynı ile basit ama etkili bir kapı üzeri egzersiz aleti. Yatay ve bükülmüş dikey parçaların ustaca birleştirilmesi ile tasarlanan ve her iki ucunda yer alan deri kaplama sayesinde kapı çerçevesi ile yumuşak bir temas sağlayan pull up bar ile omuz, kol ve sırt kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Work in Use’un farklı tasarım ve işlevlerde dizayn edilmiş farklı ürünleri arasında ayrıca denge raylarını, ahşap blokları ve dambılları da bulabilirsiniz.

Ahşap kavisli manuel koşu bandı

luxurylondon

Görür görmez vurulacağınız bir koşu bandı: Sprintbok. Şık görüntüsü, hayran bırakan tasarımı ve mükemmel işlevi ile ön plana çıkan bu ahşap kavisli manuel koşu bandı, gerçek anlamda bir oyun değiştirici (game-changer) olabilir. Klasik koşu bantlarının aksine, elektrik gerektirmeyen bu ekipmanla elektriklerin kesilmesi spor yapmamak için bir bahane değil.

Ahşap dokusunu her adımda hissedeceğiniz konforlu formunun yanı sıra, kendi koşu antrenmanızı oluşturabilir; rahat bir yürüyüşten hızlı bir koşuya istediğiniz seviyeye ulaşabilirsiniz. Kavisli tasarımla şekillendirilmiş Sprintbook’un masif ahşap materyali, ayrıca kullanım sırasında titreşimin azalmasına katkı sağlayarak daha konforlu bir yürüyüş ve koşu deneyimi sunuyor. Modern görüntüsünün evlerin şık dekorasyonlarını tamamlayacağı kesin…

Kullanışlı ve şık spor kıyafetleri

Spor yaparken giydiğiniz kıyafetlerin egzersiz sırasında ve sonrasında motivasyonunuzu etkilediğini daha önce fark etmiş olabilirsiniz. Onca harekete, tere, zorlanmaya rağmen kendinizi rahat ve iyi hissetmeniz için özel kumaşlardan üretilmiş, konforlu ve sağlıklı olduğu kadar tarzınızı da yansıtabileceğiniz spor tutumlar son dönemlerin en revaçta parçalarından.

Egzersizlerinizi yaparken hem daha rahat hissetmek hem de tarzınızdan ödün vermemek için spor tutumları değerlendirebilirsiniz.

Wellness kitleri

wallpaper

Tasarım söz konusu olduğunda dünyada ilk akla gelen isimlerden biri olan İtalyanlar, ince zevklerini spora aktarıyor ve İtalyan tekstil markası Loro Piana, egzersiz ekipmanlarını lüks anlayışı ile bütünleştiriyor. Yoga ve meditasyon için farkındalık kiti, kardiyo egzersizleri için bir şekil kiti ve açık hava etkinliği için bir keşif kitinden oluşan ‘Art of Wellbeing’ koleksiyonu, markanın imzasını taşıyor ve kaşmirin güzelliğini her türlü egzersiz ekipmanına harmanlayarak harikalar yaratıyor.

  

Wellness kitlerini incelerken öne çıkan markalardan olan Nui Yoga’nın lavantalı göz bantları, Epidotte’nin yıkanabilir %100 kağıt yoga çantaları veya Saude’nin özel tasarım yoga-pilates ayakkabıları da egzersiz ekipmanlarına yepyeni bir soluk getirmeyi başarıyor.

Ahşap su değirmeni

luxurylondon

Egzersizlerinize biraz daha eğlence katmaya, aynı zamanda evinizin dekorasyonunu zenginleştirmeye ne dersiniz? İlk bakışta bir spor ekipmanından ziyade büyük ve şık bir dekora benzeyen ahşap su değirmeni, çok işlevli olmasının yanı sıra klasik spor aletlerine adet meydan okuyor. Üstelik ister oturarak isterseniz ayakta durarak kullanabileceğiniz su değirmeni ile kaslarınızı güçlendirebilir, fiziksel dayanıklılığınızı artırabilirsiniz. Kollarını ileri veya geri doğru çevirerek kol kaslarınızı harekete geçirebilirsiniz. Ayrıca 8 farklı direnç konumundan istediğinize ayarlayarak egzersizlerinizin seviyesini de belirleyebilirsiniz. İlk bakışta kimsenin bir spor ekipmanı olduğunu anlamayacağı da kesin.

Saint Laurent ve No Ka’Oi birleşimi yoga matları

tlnint

Yine bir İtalyan markası olan No Ka’Oi’nin dünyaca ünlü Saint Laurent ile yaptığı işbirliğinden ortaya çıkan birbirinden harika yoga matları, ilk görüşte hayran bırakmayı başarıyorlar. Saint Laurent’in keskin ve göz alıcı estetiğini kucaklarken, kaymayı önlemek için No Ka’Oi’nin imzalı kapitone poliüretan ve süngerimsi zamklı süslemesi kullanılarak tasarlanan yoga matları farklı desenleri ile göz dolduruyor.

Mobilyalara dönüşen spor ekipmanları

wallpaper

Başlığın kendisinden de tahmin edebileceğiniz üzere en şaşırtıcı trendlerden biri olan mobilyalara dönüşen spor ekipmanları sizce de heyecan verici değil mi? Elbise askısına çevirebileceğiniz dambılları, sehpaya dönüşen bir kettlebellı ya da tabure olarak kullanabileceğiniz push-up barları evinizde görmek istemez misiniz? Amsterdam merkezli tasarım stüdyosu H-o-tt, şık ev mobilyaları olarak katlanabilen bir dizi egzersiz ekipmanı geliştirerek yepyeni bir sektöre öncülük ediyor. İlk görüşte bir egzersiz aleti olduklarına inanamayacağımız kesin.

U ağırlıklar

Equipt

Hem tasarımı hem de çok fonksiyonlu oluşu ile bu yazıda yer alan farklı kategorilere ait ürünlerle kesişim kümesinde bulunan U ağırlıklar, Los Angeles merkezli fitness şirketi Equipt’in en özel tasarımları arasında. Ergonomik yapısının yanı sıra hem yoga bloğu hem dambıl hem de direnç ağırlığı yerine kullanılabilen, şık tasarımları ile evlerde dekor olarak da tercih edilebilen U ağırlıklar birbirinden göz alıcı renkleriyle adeta heykelimsi figürleri andırıyor.

Ayna görünümlü spor asistanı

wallpaper

Evinizde dilediğiniz sporu yapabilmenizi sağlayacak sadece tek bir ekipman olması hem zamandan hem de alandan tasarruf etmenizi sağlamaz mıydı? Görünce bizim de çok şaşırdığımız, teknolojiyi stille birleştirerek tek bir ekipmanda birçok spor dalını toplayan Forme, bir İsveç tasarımı. Evleri adeta spor salonuna dönüştürebilecek bu tasarım dışarıdan bakıldığında bir boy aynası görünümünde olsa da bokstan meditasyona esneme hareketlerinden direnç egzersizlerine kadar birçok antrenmanı içerisinde barındırıyor.

Forme ile dilediğiniz antrenman türünü seçerek tüm hareketlerinizi kaydedebilir, spor eğitmenleri ile etkileşimli iletişim kurabilir, ilerleyişinizi kaydedebilirsiniz. Kullandığınız, ihtiyaç duyduğunuz aksesuarların, küçük parçaların kaybolmasından endişe etmeden Forme’nin içerisinde muhafaza edebilir, adeta spor salonuna dönüşen evinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Akıllı teknolojisi, dokunmatik ekranı, entegre hoparlör, kamera ve mikrofonlarıyla evde yapılan sporlarda alışılagelmiş tüm ezberleri bozmayı başarıyor.

Tasarım denge tahtaları

Sabit olmayan bir yüzeyde yapılan çeşitli ayakta durma, dengede kalma ve ağırlık taşıma egzersizlerini içeren denge tahtaları, ilgi çekici tasarımlarıyla ve çok yönlü kullanımlarıyla günden güne popülerliklerini artırıyor. Dengeyi geliştirmenin yanı sıra farklı kas gruplarını da harekete geçiren denge tahtalarının ülkemizde de birçok farklı markada göz alıcı çeşitlerini görebilmek mümkün.

Kaynak: wallpaper, luxurylondon

İlginizi çekebilir: Evde uygulayabileceğiniz en etkili egzersiz hareketleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!