Vücut tipinize en uygun kıyafetleri seçme rehberi

Vücudunuzu tanımak ve ona göre giyinmek, iyi görünmenin ilk kurallarından biri. Üzerinize tam olarak oturan, vücudunuzun sevdiğiniz yönlerini ortaya çıkarırken kusurlu gördüğünüz bölgeleri saklayan parçalar; tarzınız ne olursa olsun şık görünmenizi sağlar.

Eminiz ki hepiniz kendinizi içerisinde en iyi hissettiğiniz parçaları biliyor ve alışverişleriniz esnasında önce onlara yöneliyorsunuz. Örneğin anvelop elbiseler her an içinde özgüvenli hissettiğiniz parçalar ya da geniş paça pantolonlar motivasyonunuzu her an yüksek tutuyor. Önerimiz favori parçalarınızdan vazgeçmeniz değil; bu parçaları vücut tipinize uygun diğer parçalarla kombinlemeniz.

Eğer bilmiyorsanız önce “kum saati, armuz, muz ve elma” olarak kategorize edilen vücut tipleri arasından kendi beden tipinizi öğrenmek, sonrasında da doğru parçaları seçmek için “vücut tipine uygun kıyafet seçme rehberi”mize mutlaka göz atın.

İnce bel ve kıvrımlı hatlar: Kum saati vücut tipi

Kum saati vücut tipi, ideal olarak tanımlanan vücut tipi olmakla birlikte; ince bir bel ve kıvrımlı hatların bir arada bulunduğu vücut tipidir. Vücut proporsiyonunuzun orantılı görünmesi için, belinizin inceliğini vurgularken kıvrımlarınızın da altını çizecek parçalara yönelebilirsiniz.

 • Üst giyim: Belden kemerli dar üstler ile belinizin inceliğine dikkat çekebilir; Kim Kardashian’dan alacağınız ilhamla crop top ve kalem etekleri üniformanız haline getirerek stilinize gösterişli bir hava katabilirsiniz.
 • Alt giyim: Kıvrımlı hatları en iyi şekilde ortaya çıkaran seçeneklerden biri olan kalem etekler ile, bacak bölgenizin daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Diğer yandan geniş paça pantolonlarla bacak boyunuzu daha uzun gösterebilirsiniz.
 • Elbise: V yakalı ve belden oturan anvelop elbiseleri vücudunuzun üst kısmı için iddialı ve şık bir seçim olarak tercih edebilirsiniz. Böylelikle belinizin inceliğini de en iyi şekilde ortaya koyabilirsiniz.

 

Kısa alt beden ve kalın bel bölgesi: Elma tipi vücut

Elma tipi vücuda sahipseniz, hedefiniz bel bölgesini daha ince gösterirken vurguyu omuz genişliğiniz ve bacak bölgenize çekmek olmalı.

 • Üst giyim: Shift dress de denilen, maskülen ve hatları belli etmeyen düz kesim elbiselerle problemli bulduğunuz bölgelerinizi gizleyebilir; eğer ince bacaklarınız varsa daha kısa modellere yönelerek dikkati bacak bölgenize çekebilirsiniz.
 • Alt giyim: Yüksek bel kloş etekler belinizin daha ince görünmesi için mucizevi bir dokunuş yaparken; düşük bel düz kesim pantolonlarla karın bölgenizdeki fazlalıkların gizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek konu, karın bölgenizi kesmeyecek seçimler yapmanız.
 • Dış giyim: Belinizi daha ince göstermek için palto seçiminizi belden oturarak aşağı doğru bollaşan, ince ancak sıcak tutan parçalardan yana yapabilirsiniz.

Vücut tipinize uygun giyinmek için ünlülerden ilham alabilirsiniz.

Vücut tipinize uygun giyinmek için ünlülerden ilham alabilirsiniz.

Kalça ve omuz genişliği birbirine yakın, düz hatlar: Muz tipi vücut

Muz tipi vücut ya da atletik vücut tipine sahipseniz; gardırobunuza eklemeniz gereken parçalar; belinizi daha ince, omuz ve kalça hatlarınızı daha dolgun gösterecek tasarımlar olmalı.

 • Üst giyim: Fırfır detaylarına sahip parçalara, vücudunuzun üst kısmını daha dolgun gösterebilirsiniz.
 • Alt giyim: Bileğinize doğru incelen dar paça pantolonlarla vücut şeklinizi kum saati vücut tipine yaklaştırabilirsiniz.
 • Elbise: Bel kısmı pencereli cut-out elbiselerle, bu bölgenizin omuz ve kalçanıza göre daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Dış giyim: Belden lastikli kısa ceketler; belinizin inceliğini ortaya çıkaracaktır.
Vücudunuzun en geniş bölgesi kalçanızsa: Armut tipi vücut

Armut vücut tipine sahipseniz, hedefiniz vücudunuzun üst bölgesini kalçalarınızla orantılayacak parçalara yönelmek olmalı.

 • Alt giyim: A kesim de denilen evaze etekler kalçalarınızın genişliğini gizlemek için bire birken; bot paça pantolonlar paça genişliği sayesinde vücudunuzun daha orantılı görünmesine yardımcı olacaktır.
 • Elbise: Düşük omuzlu, çan etekli elbiseler giyerek omuzlarınızı vurgulayabilir, dikkati vücudunuzun alt kısmından uzaklaştırabilirsiniz.
 • Dış giyim: Detaylı, desenli ya da fit kesimli bir ceketle yine dikkati omuzlarınıza çekerek, kalçalarınızın daha dar görünmesini sağlayabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!