Romantik ilişkilerde hemen fark edilemeyen kırmızı bayraklar

İlişkinizde yaşadığınız ya da hissettiğiniz bazı şeylerin ilişkinizin geleceği hakkında fikir verdiğini düşünüyor musunuz? Yolunda gitmeyen durumlar, anlaşmazlıklar, partnerlerin birbirini olumsuz etkileyen davranışları, ilişkilerde “kırmızı bayraklar” olarak nitelendirilen sinyaller olarak tanımlanıyor. Daha önce romantik ilişkilerdeki bayraklara değindiğimiz ‘Romantik ilişkilerde yeşil, sarı ve kırmızı bayraklar‘ yazımıza da dilerseniz göz atabilirsiniz.

Uyuşmazlıklar, çatışmalar, tartışmalar gibi doğal olarak ilişkilerde zaman zaman ortaya çıkan olumsuz durumlar olsa da sıklığı ve şiddeti, ilişkimizin umutsuz bir vaka mı yoksa başarılı bir birliktelik mi olduğu hakkında ipuçları taşıyabiliyor. Partnerimizle olan iletişimimiz, beslediğimiz güven duygusu, gördüğümüz destek veya kendimizi nasıl hissettiğimiz, ilişkimizin yeşil ışık mı yaktığını yoksa kırmızıya dönük bir aurası mı olduğu hakkında bilgi verebiliyor.

Hangi durumların, olayların veya davranışların romantik ilişkilerde kırmızı bayraklar olarak değerlendirebileceği konusunda eminiz ki birçoğumuz fikir sahibiyiz ve muhtemelen ortak düşünceleri paylaşıyor olabiliriz. Örneğin, güvensizlik, kıskançlık, manipülasyon, her tür şiddet ya da saygısızlık çoğumuz için akla ilk gelen kırmızı bayraklar arasında olsa da her zaman kolayca fark edilemeyen başka kırmızı bayraklar da var. İşte romantik ilişkilerde ilk bakışta akla gelmeyen kırmızı bayraklar:

Farklı yaşam tarzları

Partnerinizle sahip olduğunuz farklı alışkanlıklar, beslenme tarzları, müzik zevki, yaşam stilleri ilk başlarda ikiniz için de çekici gelebilir. Zıt kutupların birbirini çekmesi gibi bu farklı yaşam tarzlarınız ilişkinize heyecan katıyor gibi görünebilir. Ancak, ilerleyen zamanlarda yaşadığınız farklılıklar sizi zorlayamaya başlayabilir. Örneğin, partneriniz evde hayvan beslemek istemiyor ama sizin bir evcil hayvanınız varsa; siz et yemek isterken partneriniz yalnızca vegan beslenmek istiyor ve yemeklerinize sürekli karar veriyorsa, siz evde kalmak isterken partneriniz her fırsatta dışarıda bir şeyler yapmayı planlıyor ve sizinle ortak paydada buluşmuyorsa tehlike sinyalleri yakın olabilir.

Muhtaçlığa dönüşen ihtiyaç

İstenildiğini, sevildiğini ve ihtiyaç duyulduğunu hissetmek şüphesiz ki birçok insan için oldukça güzel ve doyurucu bir his. Ancak, fazlası zarar. Partnerinizin sizin varlığınıza, desteğinize ihtiyaç duyduğunu fark ettiğinizde kendinizi güçlü hissedebilir ve ona daha fazla bağlanabilirsiniz. Fakat bu his zamanla yapışkan bir tür muhtaçlığa dönüştüğünde enerjinizi tüketerek sizi mutsuz edebilir. Bu da ilişkinizin zarar görmesine neden olabilir.

İlginizi çekebilir: Sonlanması gereken bir ilişkiyi bitirmenize engel olan 7 düşünce kalıbı

Aile/arkadaşlarla ilgili hoşnutsuzluk

Partnerinizle ne kadar iyi anlaşıyor olursanız olun, arkadaşlarınızla veya ailenizle zaman geçirirken onun durumdan rahatsız olduğunu hissediyorsanız ilişkiyi yürütmek zor bir hal alabilir. Sizin değer verdiğiniz kişilere partnerinizin değer vermiyor oluşu ve/veya onlarla görüşmenizi engellemeye çalışması sizi mutsuz etmesinin yanı sıra ilişkinizi gözden geçirmenize de neden olabilir.

Politik anlaşmazlıklar

Siyaset, sosyal ortamlarda konuşulması en zorlu konulardan biridir. Arkadaşlarınızla, ailenizle politik tartışmalar yaparken çoğu zaman sakin kalmak zordur; özellikle aynı tarafta yer almıyorsanız. Aynı durum romantik ilişkilerde de geçerli. İlişkinizin başlarında fazla umursamadığınız siyasi görüş farklılıklarınız ilerleyen zamanlarda büyük tartışmalara yol açarak birbirinizi kırmanıza, kızdırmanıza neden olabilir.

İlginizi çekebilir: İlişkilerinizde güvensizlik duygusundan kurtulmanın 5 yolu

Mizah yoksunluğu

Hepimiz birlikte olduğumuz, zaman geçirdiğimiz, sohbet ettiğimiz kişilerle gülmek, eğlenmek isteriz. Özellikle bir ömrü beraber geçirme hayalleri kurduğumuz partnerimizle. Eğer ilişkinizde kahkahalar eksikse, şakalaşıp birbirinizi güldüremiyorsanız, çok farklı mizah anlayışlarınız varsa ya da partnerinizin mizah anlayışı hiç yoksa ilişkinizin ruhu giderek zarar görebilir.

Madde kullanımı

Bazı insanlar keyif almak için alkol tüketmekten veya madde kullanmaktan hoşlanırken; bazıları içki içen ya da her fırsatta sigara tüttüren kişilerle bırakın sevgili olmayı aynı ortamda bulunmaktan bile kaçınırlar. Böyle bir konuda ciddi fikir ayrılıklarınız varsa ilişkiye başlarken çok ciddi bir sorun olarak değerlendirmediğiniz madde kullanımı veya alkolizm ilişkiniz evrildikçe hem sizi hem partnerinizi yıpratabilir.

Süregelen olumsuzluk

Partneriniz sürekli bir şeylerden şikayet ediyor, hayata olumsuz bir pencereden bakıyor ve her zaman bardağın boş tarafına odaklanıyorsa bir süre sonra bu negatif tutum sizi de ele geçirerek kendiniz, hayatınız ve ilişkiniz hakkında yeni kararlar almanıza neden olabilir. Olumsuzluğun zehrinden kendinizi kurtarabilmek için partnerinizden uzaklaşmayı düşünmeye başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Neden en çok ‘sevdiğimiz’ kişileri incitiriz?

Mali sorumsuzluklar

Farklı harcama alışkanlıkları kişiler arasında oldukça yaygın ve kabul edilebilir bir durum olsa da romantik ilişkilerde farklı sorunlara yol açabilir. Partnerinizin tasarruf yapmaktan çok uzak olması, elindeki parayı çarçur etmesi, yaşamınıza yeni yeni mali problemler getirmesi, geleceğinize dair finansal bir kaygı yaşamaması aranızda sorunların oluşmasına ve ilişkinizin zarar görmesine neden olabilir.

Din konusunda anlaşmazlık

Dinin birçok insanın hayatında önemli bir yer tuttuğu kesin. Partnerinizle aranızdaki inanç farklılıkları ilişkinizin başında ciddi bir problem gibi gelmese birbirinizin hayatına, yaşama şekline müdahale etmeye başladığınızda ilişkiniz tehlikeye girebilir Karşılıklı saygı çerçevesinde kabul edilemeyen dinsel yaklaşımlar, aranızdaki bağı zedeleyerek ortak bir hayatı devam ettirme düşüncenizi silip atabilir

Yüksek beklentiler

Partnerinizin beklentileri neredeyse ulaşılamayacak kadar çok yüksekse, bu durum ilişkinize zarar verebilir. Sahip olduklarınızı birlikte takdir edemediğinizde, elinizdekilerin kıymeti ikiniz için de çok farklı anlamlara geldiğinde ve partneriniz hep daha fazlası, daha iyisi, daha pahalısı, daha lüksü, kısaca ‘dahası’ için talepkâr olduğunda anlaşmakta zorluk yaşayabilirsiniz.

Aşırı fedakarlık

İlişkilerin zaman zaman fedakarlık gerektirdiği su götürmez bir gerçek; ancak makul ölçüde. İlişkinizde sürekli aynı taraf fedakarlık yapıyorsa, bu durum bir süre sonra katlanılmaz olabilir. Örneğin, işinizden, arkadaşlarınızdan, yaşadığınız yerden, sevdiğiniz eşyalardan veya sizin için önemli olan herhangi bir şeyden feraget etmek zorunda kalan hep siz oluyorsanız, bu fedakarlıkların sonu hüsranla sonuçlanabilir.

Cinsel uyuşmazlık

İki kişinin tamamen aynı cinsel dürtülere ya da libido seviyesine sahip olması imkansıza yakın bir ihtimal olsa da tamamen zıt olmaları romantik ilişkilerde istenmeyen durumlar yaratabilir. Belki ilişkinin başkalarında büyük bir sorun gibi görünse de ilerleyen zamanlarda cinsel uyuşmazlık, partnerlerin arasındaki bağı zedeleyebilir.

İlginizi çekebilir: İlişkide ara vermek ne zaman iyi bir fikirdir, ne zaman değildir?

Her ilişkinin dinamiği farklıdır ve kendine has bir yapısı vardır. Bu nedenle partnerlerin tahammül edemeyecekleri veya tolere edebilecekleri davranışlar, olaylar, durumlar da farklıdır. Ancak, değişmeyen bir şey vardır ki o da partnerlerden biri veya ikisi de mutsuzsa ters giden bir şeyler olduğu kesindir. İlişkinizin kırmızı bayrakları sizin için değişiklik gösterebiliyor olsa da kendinizi yeterince güvende, sevgi ve saygı dolu, anlaşılabilir bir ilişkide hissetmiyorsanız ilişkinizin üzerine düşünmeniz gerekiyor olabilir.

İlginizi çekebilir: İlişkinizi bitirmeye hazır olduğunuzu ne zaman anlarsınız?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!