İlişkilerinizde güvensizlik duygusundan kurtulmanın 5 yolu

Bazen hayatımızda olan insanlara; ailemize, arkadaşlarımıza ya da sevgilimize karşı yeterince iyi olmadığımızı düşünür, sürekli olarak onların bizi nasıl gördüğünü sorgularız. Bu; ilişkilere zarar veren ve onları yıpratan güvensizlik hissinin dışavurumudur.

Öncelikle iyi bir ilişkinin; duygu ve düşüncelerinizi açık bir şekilde paylaşmak, mutlu anlar yaşamak, birlikte iyi zaman geçirmek ve her konuda birbirine karşılıklı destek olmak üzerine kurulu olması gerektiğini anlamak gerekir. Karşınızdaki insan size sürekli yalan söylüyor, size kötü davranıyor ya da sizi aldatıyorsa; bu ilişkide güvensiz hissetmeniz çok doğaldır. Ama bizim bu yazımızda bahsedeceğimiz, iyi giden ve sağlıklı bir ilişkinin içinde hissedilen güvensizlik duygusu. Uplifers olarak, size yardımcı olmasını umduğumuz, güvensizlik hissinden kurtulma yollarını bir araya getirdik.

eller

1. Karşınızdakinin düşüncelerini okumayı bir yana bırakın

Bir çok ilişki problemi sosyal endişe ve eksik bir iletişimle başlar ve bu iletişim eksikliği yerini karşındaki insanın düşüncelerini okuma çabasına bırakır. Düşünce okuma; bir insanın diğerinin ne düşündüğü hakkında somut bir bilgisi yokken bunu bildiğini sanmasıdır. Bu süreç, sürekli olarak diğerinin ne düşündüğünü merak etme ve tahmin etme şeklinde devam eder ve kişide güvensizlik ve stres duygularına sebep olur. Bunu önlemek için ne söylemek istiyorsanız, direk olarak söyleyin. Siz kendinizi ifade etmeden, karşınızdakinin sizi anlamasını beklemeyin ve o kişinin bilmesi gerektiğini düşündüğünüz şeyleri onunla paylaşın.

Karşınızdakinin düşüncelerini okumayı bıraktığınız anda onun özel hayatına da saygı duymaya ve daha az müdahale etmeye başlarsınız.

12-relationship-truths

2. Mükemmel ilişkiyi aramaktan vazgeçin

Eğer insanların mükemmel olmasını beklerseniz tüm hayatınızı umutsuz bir şekilde, gerçekte var olmayan bir şeyi arayarak geçirirsiniz. Daha da kötüsü bu arayış süreci sizi daha da çıldırtarak, başarısız sonuçlanan her ilişkiden sonra güvensizlik duygusunu daha da artırır.

Önemli olan bize kendimizi ‘mükemmel’ hissettirecek özel bir ilişkinin içinde olmaktır. Yeterince ilişki tecrübesi edindiğinizde aslında ‘mükemmel insan’ın olmadığını ve insanların farklı kusurların farklı tad kombinasyonları olduğunu anlarsınız.

3. Yeni ilişkinizi eski ilişkinize dayanarak yargılamayın

Sadece size eskiden ilişki yaşadığınız birini hatırlatıyor diye bir insanı haksız yere yargıladığınız zamanları bir düşünün. Maalesef bazı insanlar, yaşadıkları ilişki süresince bu tip yargılama sürecinden geçerler.

Eğer mutsuz bitmiş bir ilişkinin kalıntılarını tamamen arkanızda bırakmazsanız, yeni bir ilişkiyi de bu sağlam olmayan zemin üzerine kurmuş olursunuz. Eğer siz de geçmişte yaşadığınız mutsuz bir deneyimden dolayı şu anda ilişkide olduğunuz insanı haksız yere yargıladığınızdan şüpheleniyorsanız, bir an için nefes alın ve şu anki ilişkinizin size hüzün ve mutsuzluk veren eski ilişkinizden farklı olan yanlarını düşünün. Bu ufak egzersiz size geçmişte kalması gereken ve şu an yaşadıklarınızla bir ilgisi olmayan olumsuzlukları bir yana bırakmanız için gereken enerjiyi size verecektir.

4. Aslında var olmayan problemler icat etmeyin

overthinking

Artist: Kijadoll

İnsanın kafasında problemler yaratması ve o problemlerin gerçekliğine inanması kendi kişisel yıkımına giden bir yoldur. Çok sık olarak, endişeli tahminlerle kendimizi eğlendirip, negatif düşünceler ile kendimizi aldatıp ve sonuçta kötü durum senaryoları yazdığımız bir halüsinasyonun içinde yaşarız. Düz, dobra, basit ve dürüst gerçekten ziyade her şeye bakarız.

Kafanızda sorunlar icat etmeye başladığınız anda, ilişkileriniz acı çekmeye başlayacaktır. Bu durumun sebebi genellikle güvensizlik hissidir. Kendinizden şüphe duyup, kendi değerinizin farkında değilseniz, başkalarının size iyi davranma fırsatını kaçırır ve sizi yoran güvensizlik sorunlarınızla kendinizi bunaltırsınız.

Kendinizi güvensiz hissettiğiniz ve aslında var olmayan problemlerden dolayı kendinizi strese soktuğunuzu zaman, kendinizi durdurun ve derin bir nefes alın. Sonra, “Bu sorun sadece benim kafamda” diyerek aslında sorunun farkında olduğunuzu kendinize hatırlatın. Hayatınızdaki hayal ve gerçeği ayırt edebilmek, özgüven yolunda atılacak önemli bir adımdır.

5. Olumsuzluklara odaklanıp kalmayın

Mükemmel ilişki diye bir şey aslında gerçek değildir. Eğer ilişkiniz şu anda gözünüze mükemmel görünse bile bu hep böyle devam etmez. Kusurlu olmak aslında gerçek ve var olandır. İki insanın arasındaki ilişkinin kalitesi birbirlerine duydukları karşılıklı onaylama ve kabul ile artarken; tahammülsüzlük ve ümit etme o ilişkinin kalitesini düşürür. Bu yüzden bir ilişkide ideal olan; insanların birbirini oldukları gibi kabul etmeleri ve bu kusurlarla baş etmeyi öğrenmeleridir.

destek

İlişkinizde arada bir yaşanan sorunlardan dolayı, hemen o ilişkinin kötü gittiği ve o insanın sizin için doğru kişi olmadığı sonucuna varmayın. Olumsuzluklar ve problemler her zaman olacaktır bu yüzden önemli olan o ilişkinin sizi mutlu eden ve pozitif taraflarına odaklanmanızdır.
Hayatınızdaki insanların ne kadar olağanüstü olduğunu takdir etmek; üretken, memnun ve huzurlu bir hayata sahip olmanıza yardım eder. Yani onların güçlü niteliklerini fark edin, zaferleri için sevinin ve onları hedeflerine ulaşmaları konusunda teşvik edin.

Kaynak

Marc and Angel

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!