Rengini belli et, kırmızıyı seç!

Renkler üzerine yapılan araştırmalar, belirli renklerin davranış ve düşüncelerimiz üzerinde önemli etkileri olduğuna dikkat çekiyor. Son yapılan araştırmaların ise özellikle “kırmızı” üzerinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz.

man utd
Son yapılan araştırmalar özellikle spor alanında başarılı olan takım ve sporcuların kırmızı giydiğine dikkat çekiyor.

Spor alanında başarılı olan takımların ve sporcuların ortak noktalarının kırmızı giymeleri olması bazı araştırmacıların dikkatini çekiyor ve bu konuyu irdelemeye başlıyorlar. Son 40 senedir İngiliz futbolunu domine eden Liverpool, Manchester United ve Arsenal’in formalarında kırmızı olması bir tesadüf mü? Belki. Peki, 2004 yılı olimpiyatlarında yapılan çalışmanın sonucu? O yıl yarışmacılara (güreş, tekvando ve boks kategorilerinde) mavi ve kırmızı üniformalar giydirilmiş ve çekişmeli mücadelelerde %60 oranında kırmızı giyen tarafın kazandığı görülmüş. Yine Münster Üniversitesi’nde 2008 yılında yapılan bir araştırmada dövüş sanatları hakemlerinin izleyip yorumlamış olduğu maçlar, kırmızı ve mavi üniformalar dijital ortamda değiştirildikten sonra, yeniden seyrettirilip hakemlerden bu maçları da değerlendirmeleri istenmiş. Hakemler ikinci izledikleri maçlarda kırmızı giyen güreşçileri %13 oranında daha yüksek puanlandırmışlar. Maçlar aynı, sonuçlar aynı ama değerlendirmeler kırmızı giyenlere dair pozitif şekilde yanlı. Tesadüf mü? Belki. Ama yapılan araştırmaların hep aynı sonuca vurgu yapıyor olması bir tesadüf değil.

Rakibinizle eş şartlardaysanız kırmızıya şans verin

Bu gibi çalışmalara literatürde sıkça rastlamak mümkün. Araştırmacıların vardığı kanaat ise; eğer güçlüysen ne giydiğinden bağımsız olarak rakibini yenersin ama eğer eş şartlardaysanız kırmızının gücüne şans vermelisin!

Araştırmalar tabi ki sadece sporla sınırlı değil; güncel çalışmalarda kırmızının sosyal ilişkiler üzerindeki gücü de incelenmiş. Örneğin; Fransa’da 2014 yılında yapılan bir araştırma, erkek müşterilerin kırmızı giyen kadın garsonlara daha fazla bahşiş verdiklerini ortaya koyuyor. Yine bu alanda yapılan çalışmaların birinde, kırmızı bir arka planda duran veya kırmızı giyen kadınların erkekler tarafından daha fazla ilgi gördüğü, daha çekici algılandığı, erkeklerin onlara daha fazla para harcama istediği duyduğu ve onlara daha yakın durmayı tercih ettiğini ortaya konuyor.

İlgili yazı: Evinizi boyarken renklerin psikolojisinden yararlanın

kadın
Her ne kadar kırmızı çok güçlü bir renk olsa da, erkekler konusunda yeterli güce sahip değil. Bu noktada jest, mimikler ve kendine güven esas belirleyici olan noktalar.

Kırmızı erkekler üzerinde afrodizyak etkisi mi yaratıyor?

Tabi ki bir erkeği tavlamak için tek başına kırmızı giymek yeterli değil; jest, mimikler ve kendine güvenin de bu işin bir parçası olduğu unutulmamalı. Kırmızıyı tamamlayıcı bir özellik olarak düşünebiliriz. Bununla birlikte kırmızı giymenin erkeklerin kadınların zekasına, nezaketine ve onları sevmelerine yönelik algılarında etkisi olmadığını da vurgulamakta fayda var.

Kırmızının diğer renklerden daha çarpıcı bir yanının olduğu aşikar, bu nedenledir ki trafik işaretlerinde kırmızı ağırlıklı olarak kullanılıyor; ancak ikili ilişkilerde kırmızının yarattığı etkinin nedenleri hala tartışma konusu. Kırmızı giymek kadınların kendilerine daha fazla güvenmelerini sağlıyor olabilir; kırmızı renk olarak erkeklerin testosteron seviyelerini artırıyor, doğurganlığı veya zindeliği simgeliyor da olabilir. Altında yatan neden her ne olursa olsun bir erkekle aranızda bir çekim oluşturmak istiyorsanız üzerinizde kırmızı taşımayı denemelisiniz. Benden söylemesi…

Uzman Psikolog B. Asena Soydaş Psikolog
Ortaokul ve lise eğitimini Avusturya Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2009 yılında Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden yüksek onur derecesi ile mezun olmuştur. Yüksek lisansını Orta Doğu ... Devam