Evinizi boyarken renklerin psikolojisinden yararlanın

Boya ve kişilik kelimeleri pek yan yana kullanılmasa da evinizin odalarında doğru havayı yakalamak için renklerden yararlanabilirsiniz. Üstelik bu durum sadece sizi değil odaya giren herkesi etkileyebilecek bir şey. Renk uzmanı Debbie Zimmer, boya renklerinin bütün duygularımızı, düşüncelerimizi ve hatta fizyolojimizi etkilediğini söylüyor.

Renk seçimi, aileniz ve kendiniz için arzu ettiğiniz yaşama alanını oluşturmak ve duygu durumunuzu ayarlamak açısından çok önemli. Temel bilgileri bildiğiniz takdirde önyargıları yıkarak, kişiliğinizi yansıtan yeni görünümler yaratmanız mümkün. Sonuçta kendi evinizde sizden daha çok vakit geçiren başka birisi yok. Dolayısıyla kendi zevkinize göre renkler seçmeniz daha doğru olur.

Kırmızı

Evinizi boyarken renklerin psikolojisinden yararlanın
Kırmızı heyecanın ve enerjinin rengi.

Kırmızı, enerjinin ve heyecanın rengi. Kan basıncını yükselterek kalbimizin daha hızlı atmasına sebep olur. Restoranlarda kırmızının çok kullanılmasının sebebi iştahı arttırmasıdır. Yani yemek odalarında kırmızı rengi seçmeniz daha doğru olacaktır. Fakat çocuk odalarında kırmızı pek tercih edilmiyor.

Tavanlarda kullanılan kırmızı renk sıkıntılı ve sinir bozucu, duvarlarda enerji verici, yerlerde ise güven verici olarak tanımlanıyor. Koyu kırmızı duvarlar karmaşık bir oda hissi yaratırken kırmızı- kahve tonları odayı daha davetkâr ve sıcak bir hale getirebilir.

Pembe

Evinizi boyarken renklerin psikolojisinden yararlanın
Pembe rahatlatıcı etkisiyle ön plana çıkıyor.

Kırmızı, odalarda çok tercih edilen bir renk değilken, kırmızının çok açık tonu olan pembe çok fazla kullanılıyor. En rahatlatıcı renklerden biri olan pembe en çok bebek odalarında tercih ediliyor.

Tavanlarda kullanılan pembe rahatlatıcı, duvarlarda kullanılan koyulaştırılmış pembe ise heyecanlı olarak tanımlanıyor. Pembe, yerlerde ancak çok özel durumlarda kullanılmalı.

Turuncu

Evinizi boyarken renklerin psikolojisinden yararlanın
Turuncu, enerji verdiği için banyolarda tercih ediliyor.

Turuncu mutlu bir renk. Sarıdan daha dikkat çekici ve sıcak. Rahatlatıcı bir etkisinin olmadığı aşikâr. Bu yüzden yatak odalarında ya da dinlenmek için kullanılan odalarda tercih edilmiyor.

Tavanlarda kullanılan turuncu enerji verici, duvarlarda kullanılan turuncu yumuşak tonlarda ise sıcak, parlak tonlarda ise enerji verici, koyu tonlarda ise zengin ve sıcak olarak tanımlanıyor. Zeminde kullanılan turuncu mekâna hareketlilik katıyor.

Neşeli bir renk olan turuncu günümüzde en çok banyolarda tercih ediliyor.

Sarı

Evinizi boyarken renklerin psikolojisinden yararlanın
Evin girişinde bizi karşılayan rengin sarı olması samimiyeti yansıtır.

İç mekan renk tercihlerinde ilk sıralarda olan sarı, güneş ışığını temsil ettiği için mutluluk ve pozitiflik saçıyor. Sarı bizleri samimi bir şekilde karşılayan bir renk olduğu için giriş ve hollerde kullanılması daha uygun olabilir.

Tavanlarda kullanılan sarı odaya aydınlık katıyor, duvarlarda ise samimiyet yayıyor. Zeminde kullanılan sarı renk ise  dikkat dağıtıyor. Aydınlatması az bölümlerde kullanılırsa daha ferah ve aydınlık bir görünüm elde edilebilir.

Beyaz

Evinizi boyarken renklerin psikolojisinden yararlanın
Beyaz, dikkat toplamak için kullanılan renklerden biridir.

Beyaz, barışın, basitliğin ve ferahlığın rengidir. Odanın olduğundan büyük ve geniş görünmesini sağlıyor.Tavanlarda kullanılan beyaz, ışığı saçarak aydınlık bir ortam oluşmasını sağlıyor. Duvarlardaki beyaz rengi temizlik hissi uyandırıyor. Yerlerde kullanılan beyaz ise biraz göz korkutucu olabilir.

Beyaz narinliğin, yenilenmenin ve ince düşüncelerin bir yansımasıdır. Dikkat gerektiren işlerin yapıldığı iş yerlerinde genellikle beyaz renk tercih ediliyor.

Mavi

Evinizi boyarken renklerin psikolojisinden yararlanın
Mavi renk, vücudu uykuya hazırlar.

Çoğunluğun favori rengi olan mavi, nabzınızın ve vücut sıcaklığınızın düşmesini sağlıyor. Bu özellikleri sebebiyle yatak odasının en çok tercih edilen rengi olan mavi, iştah kapatıcı özelliğinden dolayı yemek odalarında kullanılmıyor.

Mavi çok geniş alanlara uygulandığı takdirde soğuk ve kasvetli bir hava yaratabilir. Küçük odalarda tercih edilebilecek mavi rengi gözümüz tarafından keskin bir şekilde kırılıma uğratıldığı için objeleri bulanık göre gibi problemler meydana gelebilir.

Yeşil

Evinizi boyarken renklerin psikolojisinden yararlanın
Yeşil sinirleri saknleştirir ve iştahınızı düzenler.

Yeşil çok yönlü bir renk. Yatıştırıcı, yenileyici, dinçlik verici bir renk olmasının yanı sıra gençliğin sembolü. Yemek ve yatak odalarında beraber kullanılabilecek belki de tek renk. Açık yeşil renk, yatak odaları ve oturma odaları için uygunken koyu yeşil tonlar mutfak ve yemek odaları için uygundur.

Meditasyon yapılan ya da konsantrasyon gerektiren yerlerde yeşil çok fazla kullanılıyor. Hastanelerde, okullarda ve iş yerlerinde bu renkle sık karşılaşıyoruz.

Tarihte yeşil renginin tedavi ve şifa amaçlı kullandığına dair bir çok örnek mevcut. Doğanın rengi olan yeşil, doğadaki uyumu temsil ediyor.

Kaynak :

Myria

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Yaşamınızı kolaylaştıracak pratik ev dekorasyon fikirleri

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!