Öz güveninizi artırmak için boş zamanlarınızda yapabileceğiniz 3 şey

Öz güvenin başarıyı artıracağı söylenir. Bu gerçekten doğru mudur?

Bilim, bu görüşe mantılı bir pencereden destek veriyor. Öz güven gerçekten de işinizde, ilişkilerinizde ve sağlığınızda daha iyi yerlere gelmenizi sağlayabilir. Burada yapmaya çalışacağımız şey özel bir sırdan bahsetmek olmayacak. Daha çok bilimsel olarak kanıtlanmış ve öz güveninizi artırabilecek ve neticede daha başarılı bir hayata kavuşmanızı sağlayabilecek bir anlayışı açıklamaya çalışacağız.

1. Bir güç duruşuna sahip olarak öz güveninizi artırabilirsiniz

Öz güveninizi artırmak için boş zamanlarınızda yapabileceğiniz 3 şey
Güç duruşuna sahip olarak öz güveninizi artırabilirsiniz

Daha öz güvenli hissedebilmek için bunu bir duruş haline getirmek yeterli olabilir. Beyniniz, sizin duruşunuzdan etkilenir ve öz güveninizi artar.

Mesela; herhangi bir konuda gergin hissettiğiniz zaman ayağa kalkın, göğsünüzü ileri doğru itin ve bir kolunuzu havaya kaldırın. Böylelikle üzerinizdeki gerginliği atabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre, bu duruş şekli kısa süreli olarak öz güveninizi artırabilir. Bu durum bedenin zihni etkilemesi olarak da yorumlanabilir.

2. Kendinizi başarabileceğinize ikna edin

Hayatınızda değiştiremeyeceğiniz ve değiştirebileceğiniz şeyleri düşünün. Göz renginizi değiştirmezsiniz. Ancak fiziksel olarak bedeninizin daha güçlü olmasını, egzersiz yaparak sağlayabilirsiniz.

Bunları düşündüğünüz zaman, hayatta değişemeyecek çok az şey olduğunu, birçok şeyi çalışarak ya da yöntemini öğrenerek değiştirebileceğinizi fark edebilirsiniz.

3. Başarısız olursanız tekrar denemekten çekinmeyin

Öz güveninizi artırmak için boş zamanlarınızda yapabileceğiniz 3 şey
Başarısızlıklarda tekrar denemek belki daha fazla başarı getirebilir

Her an başarısız olabilirsiniz. Buna engel olmak neredeyse imkansızdır. Önemli olan başarısızlığa nasıl tepki vereceğinizdir. Yeni bir stratejiyle tekrar deneyecek misiniz? Yoksa başarısız olduğunuz için tamamen pes mi edeceksiniz?

Kaynak:
Upworthy

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Öz güven kazanmak için vazgeçmeniz gereken 6 alışkanlık

Öz güven eksikliğinin iş yaşamındaki olumsuz yansımaları ve başa çıkma yolları

Pozitif geri bildirimin öz güven üzerindeki etkileri

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!