Pozitif geri bildirimin özgüven üzerindeki etkileri

Kendinizi ne sıklıkta değersiz, takdir edilmeyen ya da sürekli eleştirilen biri olarak görüyorsunuz? Değerli hissetmek, kabul görmek ve içinde yaşadığı toplumun bir parçası olduğunu hissetmek, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri.  Bu temel ihtiyaç karşılanmadığında, çoğunlukla özgüven eksikliğinden kaynaklanan iletişim bozuklukları ortaya çıkıyor. Çevremizdekiler tarafından onaylanmadığımız, takdir edilmediğimiz ve verdiğimiz emeklerin karşılığını görmediğimizde depresyona kadar varabilen psikolojik problemlerle karşı karşıya kalabiliyoruz.

pozitif geri bildirim

Kendi sevgi ve saygı ihtiyacımız karşılanmadığında, doğal olarak çevremizdeki insanlara karşı da daha anlayışsız, sevgisiz ve empati yoksunu bireyler haline geliyoruz. Diğerlerinin sevgi ihtiyacını karşılamak yerine, öncelikli olarak kendi eksikliklerimizi gidermeye ve bir şekilde yaşamımızdaki sevgi boşluğunu doldurmaya çalışıyoruz. Ancak karşı karşıya kaldığımız en olumsuz durumlarda bile karşımızdaki kişilerin olumlu özelliklerine odaklanıp bu özellikleri takdir ettiğimizi belli ederek, hayatımızdaki sevgi boşluğunu ve ilgi ihtiyacımızı karşılayabilmemiz mümkün.

‘’Ne ekersen onu biçersin.’’ söylemi, bu durumu oldukça iyi özetliyor. Kendimiz için yapılmasını istediğimiz davranışları ve karşımızdaki kişilerden görmek istediğimiz tavrı öncelikle kendi hayatımızdaki diğer insanlar için uygulamaya geçirmemiz gerekiyor.

Hiçbirimizin sürekli verici olmak ve çevremizdeki insanlara ne yaparlarsa yapsınlar iyi davranmak gibi bir zorunluluğu yok. Kendimizi iyi davranamayacak kadar sinirli hissettiğimiz ve aptal durumuna düştüğümüzü  düşündüğümüzde, karşımızdaki kişiye karşı tahammül gücümüzü yitirdiğimiz anlar olabilir. Bu anlarda içimizden geldiği gibi davranmamak ve yapmacık tavırlarla iyi niyetli gibi görünmeye çalışmak, sinirimizi ve öfkemizi karşı tarafa belli ettiğimiz durumda olacaklardan çok daha ağır sonuçlar doğurabilir. İyilik yapmak, içten geldiği sürece karşı tarafa gösterilmesi gereken bir davranıştır.

Çevremizdeki kişilere pozitif bakış açısıyla yaklaşmak, karşımızdakiler kadar bizi de iyi hissettiren ve özgüvenimizi arttıran bir davranış. Kendimizden başka biri için hissettiklerimizi dile getirebilmek, duygularımızı açıkça ifade edebilmek ve başkalarının hisleri üzerinde etki sahibi olabilmek kişisel tatmini arttıran davranışlar.

Pozitif düşünmenin ve bunu karşınızdaki kişilerle paylaştığınızda oluşacak gücünü deneyimlemek istediğinizde, çevrenizdeki kişilerin olumlu özelliklerine odaklanmaya ve hissettiğiniz pozitif düşünceleri karşınızdaki kişiyle paylaşmaya çalışın. Karşınızdaki kişide yarattığınız küçük bir gülümsemenin bile sizi kişisel olarak tatmin edeceğini göreceksiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!