Orgazm hakkında bilmeniz gerekenler – III

 Orgazm hakkında bilmeniz gerekenler – III
Orgazm hakkında bilmeniz gerekenler – III

Orgazm konusunda yapılan bilimsel açıklamaları hiç merak ettiniz mi? Sağlığınızı nasıl etkiler, yaşla birlikte nasıl değişir ya da alınan hazzı etkileyen faktörler nelerdir?

Orgazmla ilgili hepimizin yanlış bildiği ya da merak ettiği şeyler var. Uplifers olarak, orgazm hakkında öğrenilmeye değer olan bilimsel açıklamalara, kaldığımız yerden devam ediyoruz.

1. Prezervatif kullanımı orgazmı etkilemez.

Her ne kadar prezervatifin cinsel ilişki esnasında alınan zevki azalttığı düşünülse de; aslında prezervatif kullanımı orgazmın kalitesini etkilemiyor. Indiana Üniversitesinde araştırma görevlisi olan Debby Herbenick’e göre, prezervatif kullanımı erkeklerin erken boşalmanın doğuracağı sonuçlarla ilgili endişelerini azaltırken, cinsel ilişkinin daha uzun sürmesine yardımcı oluyor.

2. Kadınların %30’u orgazma ulaşmak konuzunda zorluk yaşıyor.

Planned Parenthood’un istatistiklerine göre, kadınların 3’te 1’i orgazm konusunda sıkıntılar yaşıyor. Ayrıca kadınların %80’i, sadece vajinal uyarımla orgazm olmakta zorlanıyor. Bu noktada klitoral uyarım çözüm sağlayabilirken, tedavi de gerekebiliyor. Planned Parenthood’dan Lisa Stern’e göre, kadınlardaki cinsel fonksiyon bozuklukları orgazma ulaştırmayı zorlaştırırken, bu durum kadınlar arasında %43 oranında görülüyor.

3. Cinsel özgüven, orgazmın kalitesini etkiliyor.

Araştırmalara göre, kişilerin cinsel organlarıyla ilgili görüşleri, yaşadıkları orgazmın kalitesi üzerinde oldukça etkili. Lisa Stern, cinsel organların görünüşünün kişiden kişiye değiştiğinin altını çizmekle birlikte;  ilişki sırasında anormal bir acı, ağrı, akıntı ya da kanama hissedilmiyorsa cinsel organın sağlıklı ve normal olduğunu vurguluyor.

Stern’in cinsel özgüveni arttırmakla ilgili önerileri ise şöyle; cinsel organınızı ve nelerden keyif aldığınızı keşfedin. Daha seksi hissetmenin yolları

4. G noktasını bulmak, orgazm ihtimalini arttırıyor.

G noktası 1950’lerde Alman jinekolog Ernst Gräfenberg tarafından keşfedildi. Çok sayıda sinir ucunun buluşma noktası olduğuna inanılan G noktası, kadınların daha uzun süreli ve güçlü orgazm olmasını sağlıyor. G noktasının varlığı hala tartışma konusu olsa da; vajinanın içinde bulunduğu ve daha pürüzlü bir dokuya sahip olduğu söyleniyor.

5. Çoğu kadın için orgazma ulaşmak için 20 dakika gerekiyor.

Lisa Stern’e göre, birçok kadının cinsel ilişki sırasında doruk noktasına ulaşması, erkeklere göre daha uzun zaman alıyor. İstatistiklere göre, birçok kadın orgazma ulaşabilmek için en az 20 dakikaya ihtiyaç duyuyor. Erkeklerde ortalama 7 dakika olan bu sürenin uzatılması için, tantra gibi fiziksel ve zihinsel egzersizler yapabileceğini belirten Stern, erken boşalma problemi içinse tedavi öneriyor.  Cinsellikte haz ve uyum için: Tantrik cinsellik

6. Farklı şeyler denemek, orgazm ihtimalini arttırıyor.

Herbenick’e göre, orgazm olmakta zorlanıyorsanız, farklı şeyler denemek yararlı olabilir. Özellikle kadınlar için, farklı cinsel aktivitelerde bulunmak, orgazm ihtimalini arttırıyor. Örneğin, vajinal ilişkiyle oral seks birlikte yapıldığında orgazma ulaşma oranı, herhangi birinin tek başına olduğu durumlardan daha fazla oluyor.

7. Kadınlar erkeklerden daha az orgazm oluyor.
Erkeklerin de orgazm konusunda sıkıntılar yaşadığı biliniyor olsa da, cinsellik uzmanlarına göre bu durum oldukça nadir görülüyor. Ancak konu kadın orgazmına geldiğinde, tablo daha karanlık. Dr. Herbenick’e göre, partnerlerinin son cinsel ilişki esnasında orgazm olduğunu düşünen erkeklerin oranı %85’ken, kadınların yalnızca %64’ü orgazma ulaştığını belirtiyor.

 

Kaynak: Woman’s Day

Daha fazlası için; “Orgazm hakkında bilmeniz gerekenler“, Orgazm hakkında bilmeniz gerekenler – II

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!