Bilim erkeklere niçin Tinder kullandıklarını sordu: Cevaplar kadınlarınkinden daha farklı

Tinder, Tingle, Blendr gibi online partner bulma uygulamalarını duymuşsunuzdur. Bunlardan en ünlüsü olan Tinder’ın çalışma prensibinden biraz bahsedelim. Kullanıcıları için Facebook hesaplarından edindiği yaş, cinsiyet ve ilgi alanları gibi basit bilgileri yükleyerek bir profil oluşturan uygulamada, aktif olduğunuz süre boyunca ekranınızda partner arayan diğer kullanıcıların fotoğraflarını arka arkaya görüyorsunuz. Fotoğrafını gördüğünüz kişiyi beğendiyseniz sağa, beğenmediyseniz sola kaydırıyorsunuz. Eğer karşı taraf da sizi beğendiyse eşleşme gerçekleşiyor ve sohbete başlayabiliyorsunuz. Uygulama, GPS kullanarak kullanıcılara yakınlarında eş bulmalarını sağlıyor; ayrıca bu şekilde seyahat esnasında da Tinder’ı kullanmak kolaylaşıyor.

Genellikle tek gecelik ilişkiler için kullanılan ya da bu amaçla tasarlanan bu uygulamalar son zamanlarda oldukça popüler. Fakat yakın zamanda yapılan bir araştırma, insanların Tinder’ı sadece tek gecelik cinsel birliktelik için kullanmadığını ortaya koydu. Dahası, kadınlarla erkeklerin Tinder’ı kullanma amacı da farklılık gösteriyor.

Sindy Sumter, Laura Vandenbosch ve Loes Ligtenberg tarafından yapılan araştırmada Tinder’ı kullanmış ya da kullanmakta olan, 18-30 yaş arası 266 kişiye yöneltilen soruların cevapları incelendi. Sorulan sorular arasında ne sıklıkla Tinder kullandıkları, uygulama sayesinde tanıştıkları insanlarla buluşup buluşmadıkları ve Tinder aracılığıyla kaç tane tek gecelik cinsel birliktelik yaşadıkları vardı. Katılımcıların yanıtladığı en son soru ise Tinder’ı neden kullandıkları oldu. Bu sorunun üç şıkkı vardı: “Duygusal ilişki yaşayacak bir partner bulmak, cinsel birliktelik yaşayacak bir partner bulmak ya da kendini iyi hissetmek.”

İlginizi çekebilir: Aşık olduğunuzun en güçlü kanıtı: Partnerinizi kendinizden daha çekici bulmanız

Edinilen sonuçlara göre genç yetişkinler, birbirinden farklı nedenlerle Tinder kullanıyor. Bu nedenlerden en sık rastlanılanları ise şöyle:

  • Aşk ve cinsel amaçlı ilişki
  • Onaylanma ve öz değer
  • Heyecan arayışı
  • Kolay iletişim kurabilme
tinder
Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre kadınlar ve erkekler farklı nedenlerle Tinder kullanıyor.

Aşk ve cinsel amaçlı ilişki

Çalışmada erkek kullanıcıların daha çok cinsellik amacıyla Tinder’ı kullandığı gözlemlenirken, kadınlarda durumun farklılık gösterdiği sonucuna ulaşıldı. Buna göre kadınların Tinder’ı kullanma amaçları arasında aşk da önemli bir yer taşıyor. Öte yandan çalışmada ulaşılan bir diğer sonuç da uygulamayı kullanırken duygusal birliktelik amacı gütmenin, seks için kullanmaktan daha motive edici olduğu. Tinder eşleşmesi sonucu tek gecelik cinsel birliktelik yaşayanların oranı ise yüzde 18.

İlginizi çekebilir: Cinsel alışkanlıkları partnerin beklentileri doğrultusunda gerçekleştirmenin ilişki kalitesi üzerinde etkisi

Onaylanma ve öz değer

Tinder’da eşleşmenin gerçekleşmesi, bireye doğal olarak onaylandığını ve değerli olduğunu hissettiriyor. Nitekim bu çalışmada da, katılımcılar Tinder’ı görünüşleri hakkında olumlu dönütler almak ve öz saygılarını arttırmak için kullandıklarını ifade ediyor. Öte yandan Tinder’da onaylanma ve öz değer kaygısının kadınlar için daha önemli olduğu görülüyor.

Heyecan arayışı

Çalışmaya göre heyecan arayışı, erkeklerde daha fazla görülüyor. Bunun nedeni ise tek gecelik birlikteliklerin kadınlar açısından hamile kalma ihtimalinden dolayı daha riskli görülmesi.

Kolay iletişim kurabilme

Çalışmaya katılan kullanıcılar tarafından özel bir amaç olarak belirtilmese de, kolay iletişim kurabilmek de Tinder kullanım nedenleri arasında. Öte yandan Tinder’da yüz yüze kurulana oranla daha kolay iletişim sağlayabildiğini belirten kullanıcıların uygulama aracılığıyla eşleştikleri kişilerle yüz yüze görüşme konusunda daha çekimser olduğu gözlemlendi.

Tinder ve diğer online partner bulma uygulamalarıyla ilgili diğer ilginç bilgiler

Yukarıda yer verilen çalışmada katılımcıların yüzde 23’ü günlük olarak Tinder’ı kullandıklarını belirtti. Yüzde 20’si ise, uygulamayı ayda bir ya da iki kez kullanıyordu. Yüzde 45,5’i uygulamada eşleştikleri kişilerle yüz yüze görüşmeye giderken yüzde 18’i ise bu görüşmenin tek gecelik cinsel birliktelikle sonlandığını ifade etti. Araştırmada ortaya çıkan ilginç sonuçlardan biri ise erkek kullanıcıların kadın kullanıcılardan 4 kat daha fazla Tinder aracılığıyla cinsel birliktelik yaşantısı olduğunu ifade etmesiydi.

Konuyla ilgili başka çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlar ise şu şekilde:

  • 2005 yılında yapılan bir araştırmada katılımcıların çoğu online olarak partner bulmanın vasat altı bir durum olduğunu ifade etmişti. Ancak o günden bugüne çok şey değişti. Online olarak tanışıp ciddi ilişki yaşayan, hatta evlenen çiftlerin sayısının da artmasıyla birlikte, bugün birçok kişi online eş bulma uygulamalarının yeni insanlarla tanışmak için iyi bir yol olduğunu ifade ediyor.
  • Online partner bulma uygulamalarının 18-24 yaş arası kullanıcılarının sayısı, 2013’ten bu yana neredeyse üçe katlandı. Aynı şekilde, bu kadar olmasa da 55-64 yaş arası kullanıcılarda da bir artış gözlemleniyor.
  • Online partner bulma uygulamalarını ya da sitelerini kullananların üçte biri, bu platformlarda konuştukları kişilerle hiç yüz yüze görüşmedi.
  • Bu uygulamaları veya siteleri kullananların beşte biri, profillerini oluşturmak için arkadaşlarından yardım alıyor. Bunların arasında ise çoğunluğu kadınlar oluşturuyor.

İlginizi çekebilir: Siz de sanal tacize uğramış olabilir misiniz?

Kaynak:

psychologytoday.com

pewresearch.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!