Cinsel alışkanlıkları partnerin beklentileri doğrultusunda değiştirmenin ilişki kalitesi üzerindeki etkileri

Bir çok ilişkide partnerlerin kişisel özelliklerinin, zevklerinin ve beklentilerinin birbiriyle uyuşmaması nedeniyle bazı problemler ortaya çıkabiliyor. Tarafların özellikle cinsellikle ilgili beklentilerinin birbirinden farklı olması, ilişkinin kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden biri. Örneğin; siz geceleri seks yapmaktan hoşlanıyor olabilirsiniz ancak partneriniz sabah uyandığında sizinle birlikte olmaktan hoşlanıyor olabilir. Siz haftada 1-2 kez beraber olmak isterken, partneriniz  günde 2-3 kez sizinle beraber olmak isteyebilir.

beklentiler

Cinsellik, mutlu bir ilişkinin en temel belirleyicilerinden bir olsa da, aynı şekilde en çok problem yaşatabilecek ve partnerinizle olan ilişkinizi olumsuz yönde etkileyebilecek deneyimlerden biri. Cinsel ilişkinin ne zaman yaşanacağı, ne sıklıkta yaşanacağı ya da partnerlerin farklı cinsel beklentileri ilişki kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Peki, farklı cinsel beklentileri olan çiftler, bu durumla başa çıkabilmek için ne gibi yöntemlere başvuruyor?

Son zamanlarda yapılan bilimsel bir çalışma, partnerlerin birbirlerinin istekleri doğrultusunda cinsel davranışlarında ve alışkanlıklarında değişiklikler yapmalarının ilişkinin kalitesini arttırdığını gösteriyor. Araştırmada, ilişkide olan kişilere partnerleriyle beraberken ne sıklıkta karşı tarafın istekleri doğrultusunda cinsel alışkanlıklarında değişiklikler yaptıkları ve bu değişiklikler sonucunda kendilerini nasıl hissettikleri soruldu.

Partnerlerinin istekleri doğrultusunda cinsel alışkanlıklarını ve davranışlarını değiştirdiklerini söyleyen katılımcıların, ilişkilerinden daha çok tatmin oldukları ve partnerleriyle daha kaliteli iletişim kurabildikleri gözlemlendi. Buna ek olarak, alışkanlıklarını değiştirdiğinde daha pozitif hissettiğini ve ilişkisinden daha fazla tatmin  olduğunu belirten bireylerin partnerlerinin de kendilerini ilişkide aynı ölçüde daha mutlu ve huzurlu hissettikleri ortaya çıktı.

Araştırmada katılımcılardan ayrıca partnerlerine olan bağlıkları konusunda da bilgi toplandı. İlginç şekilde, kişilerin partnerleri için cinsel alışkanlıklarında değişiklikler yapmasının, karşı tarafın bağlılık duygusunda büyük bir artışa neden olduğu ve kendisini partnerine duygusal olarak daha yakın hissettiği ortaya çıktı. Yani araştırmadan çıkan sonuçlara göre, karşınızdaki kişi için cinsellik alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmanın fiziksel yakınlıktan duygusal bağlılığa kadar, ilişkinin kalitesini belirleyen faktörler üzerinde olumlu bir etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.

Araştırmanın sonuçları, cinsellik alışkanlıklarında değişiklikler yapmanın ilişki kalitesi dışında neleri pozitif olarak etkilediğini ve karşı tarafta neden olumlu duyguları tetiklediğini tam olarak açıklayamıyor ancak cinsel alışkanlıklarında daha fazla değişiklik yapan kişilerin görece daha fazla cinsel aktivitede bulunduğunu göz önüne aldığımızda, bireylerin ilişkiden aldıkları tatminin, sağlıklı bir cinsel yaşamla bağlantılı olduğunu söyleyebiliyoruz. Ayrıca partnerinizin ilişkinizi daha mutlu kılabilmek için sarf ettiğiniz eforu görmesinin de, ilişkiye ve size olan bakış açısını pozitif anlamda değiştirdiğini söyleyebiliriz.

Sebebi her ne olursa olsun, araştırma sonuçları, partnerinizin beklentisi doğrultusunda cinsel alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmanızın ilişki kalitesini ve partnerinizle olan iletişiminizi olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor.

 

Kaynak: Burke . J., & Young, V. J. (2012). Sexual transformations and intimate behaviors in romantic relationships.Journal of Sex Research, 49, 454-463.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!