Siz de sanal tacize uğramış olabilir misiniz?

Yapılan güncel bir çalışma, ilişki bittiğinde eski partnerler tarafından sanal ortamda tacizin İngiltere’deki yetişkinler arasında çok yaygın ve tedirgin edici boyutlarda olduğunu ortaya koyuyor.

sanal taciz
Yapılan güncel bir araştırma, İngiltere’de sanal taciz sorununun özellikle yetişkin insanlar arasında oldukça yaygın olduğunu kanıtlıyor.

İngiliz Psikologlar Derneği Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nün Brighton’da gerçekleştirdiği yıllık konferansta bu konuyu Psikolog Lindy Morrison gündeme getiriyor.

Araştırmayı yürüten Morrison, bu kapsamda 1612 yetişkinle online anket yöntemiyle ilişkilerin sonlanması ve eski sevgiliye karşı sanal ortamdaki tutum hakkında bir çalışma gerçekleştiriyor. Lindy’nin sorduğu sorularda sanal aksiyonlar; tehditten, özel veya halka açık ortamlarda aksiyon almaya kadar uzanıyor.

Katılımcıların yaklaşık %33’ü, yani 526 kişi son 5 yıl içerisinde ayrılığı deneyimlediklerini dile getiriyorlar. Bu kişilerin %37’si, yani 196 kişi sanal ortamda 4 sanal taciz şeklinden en az bir tanesini deneyimlediklerini söylüyorlar. Morrison sanal tacize uğrayan kişilerin hepsinin, eski partnerleri tarafından mağdur edildiklerini fark ediyor. Katılımcılar ortalama 4 farklı sanal tacize uğruyorlar ve bunların %52’si bu durumun tedirgin edici boyutta olduğunu dile getiriyor.

İlgili yazı: ”İntikam pornosu” nedir?

Araştırmada en sık dile getirilen deneyimlerse şu şekilde:

  • Sanal tacize uğrayan kişilerin %48’i eski partnerleri tarafından uygunsuz mesajlar alıyorlar.
  • %34’ü eski partnerinin kendisini tedirgin etmek için yeni partneriyle, ailesiyle ya da arkadaşlarıyla irtibata geçtiğini söylüyor.
  • %28’î eski partnerinin kendisini sosyal medyada gerçek olmayan şeyler yazmakla tehdit ettiğini söylüyor.
  • %26’si partnerinin kendisinin sosyal medyada paylaşmak istemeyeceği şeyleri paylaşacağını söyleyerek tehdit ettiğini dile getiriyor.
  • %26’sı eski partneri tarafından sosyal medyada sürekli olarak takip edildiğini belirtiyor.

İlginç bir şekilde erkekler, ayrılık sonrası kadınlara göre daha çok sanal tacize uğradıklarını dile getiriyorlar; fakat bu noktada cinsiyet ve davranış tarzı deneyimi arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişkiden bahsetmemiz doğru değil. Benzer bir şekilde yaş veya eğitim ve davranış tarzı deneyimi arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki de bulunmuyor.

Lindy Morrison bu konu hakkında şunları söylüyor: ‘Yetişkinler arasında ayrılık sonrası sanal taciz konusunda çok az araştırma var, özellikle de bu araştırmanın da kapsadığı deneyimin derinliği hakkında. Araştırmamız bu konuda yeni araştırmalar yapılması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.’

Lindy Morrison sanal taciz deneyiminin etkisini ölçmek için yeni bir çalışmaya başladığını dile getiriyor.

Kaynak:

sciencedaily.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!