Aşık olduğunuzun en güçlü kanıtı: Partnerinizi kendinizden daha çekici bulmanız

Yaygın olarak bilinen bir ilişki teorisine göre; herkes kendisiyle ilgili bir derecelendirmeye sahip ve ilişki kurmak için de buna benzer birilerini arıyor. Online olarak flört ederken her ne kadar herkes şansını, normalde kendi seviyesinde olduğunu düşünmediği kişilerle de denemeye istekli olsa da, başımızı ekrandan kaldırıp gerçek hayata döndüğümüzde durum değişiyor ve hem kişilik, hem de görünüş açısından daha çok uyum sağlayacağımızı düşündüğümüz kişilere odaklanmaya eğilim gösteriyoruz.

İlginizi çekebilir: Aşık olmak saniyenin beşte biri kadar vakit alıyor

a
Kişinin, partnerini kendinden daha çekici bulması, aşık olduğunun en güçlü kanıtı olarak sayılıyor.

Aşık olduğumuzda sevdiğimiz kişiyi deyim yerindeyse pembe gözlüklerle görürüz. Araştırmacıların aşkın gözünün kör olmasıyla ilişkilendirdiği bu durum, aşık olduğumuz kişilerin bize herkesten daha farklı ve iyi görünmesini sağlıyor. Hatta iyi giden bir ilişkide bireyler partnerlerinin kendilerinden daha iyi olduğunu bile düşünmeye başlayabiliyor. Bu özellikle, iki tarafın da aynı oranda çekici olduğu durumlarda böyle. Yani siz aksini düşünseniz de, partneriniz sizin daha çekici olan taraf olduğunuzu düşünüyor olabilir.

Öte yandan duygusal yakınlık hissettiğiniz kişinin sizden daha çekici olduğunu düşünmeniz, aşık olduğunuzun en güçlü kanıtıdır. Aşkın insanın gözünü kör etmesi olarak adlandırılan bu durum, daha tatmin edici, samimi, tutkulu ve ciddi bir ilişki yaşama şansıyla da ilişkilendiriliyor.

İlginizi çekebilir: Aşık olmakla sarhoş olmak arasındaki benzerliğin bilimsel açıklaması

Bilimsel araştırmalar da bu teoriyi destekliyor

Kulağa ne kadar ilişkinin sadece ilk 6 ayında geçerliymiş gibi gelse de, bilim insanları bunun aksini ifade ediyor. Hollandalı 93 heteroseksüel çiftin katıldığı bir araştırmada, insanların kendilerini partnerlerinden daha az çekici görme süresinin ortalama 14 yıl olduğu ortaya çıktı.

Groningen Üniversitesi’ndeki çalışmayı yürüten araştırmacılar Pieternel Barelds-Dijkstra ve Dick Barelds, insanların genellikle görünümleri hakkında olması gerektiğinden daha fazla eleştirel olduğunu ifade ediyor. Bu özellikle de partnerleri söz konusu olduğunda geçerli.

Ayrıca sıklıkla olumsuz özelliklere odaklandığımız da bir gerçek. Kadınlar genellikle erkeklerin kendilerinden daha zayıf ve daha büyük göğüslü kadınları tercih ettiklerini düşünüyor. Erkeklerse kadınların daha kaslı ve daha geniş omuzlu erkekleri seçtiği görüşünde.

İlginizi çekebilir: Mutlu bir ilişkiye giden yol

Kaynak:

psychologytoday.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!