Aşık olmak ve sarhoş olmak arasındaki benzerliğin bilimsel açıklaması

Bir sabah uyandınız ve kendinize şunu sordunuz: “Bu nasıl oldu, ben bu olurken neredeydim?” Ya aşıksınız, ya da sarhoş! Hatta belki de ikisi birden… Birmingham Üniversitesi merkezli bilim adamları, aşk hormonu adıyla bilinen oksitosin ve sarhoş olmanın beyinde aynı etkileri yaptığını belirttiler.

Aşık olunca vücudumuzun verdiği tepkilerle, sarhoş olunca hissettiklerimiz birbirine çok yakın.
Aşık olunca vücudumuzun verdiği tepkilerle, sarhoş olunca hissettiklerimiz birbirine çok yakın.

Dr. Ian Mitchell,  “Keyif hormonu oksitosinin ve alkolün etkileri üzerine yaptığımız araştırmaları gözden geçirdik ve etkiler arasında inanılmaz benzerlikler farkettik” diyor. Mitchell, “Oksitosin ve alkol, beyin içindeki farklı reseptörleri hedef alırlar; ancak aynı etkileri oluştururlar” diyerek devam ediyor.

Bu hormon ne işe yarar?

Oksitosin hormonu, stres altında olduğumuz anlarda bizi rahatlatmak, korkuyu azaltmak gibi işlevlere sahiptir ve anksiyeteyi geriletir. Tıpkı alkol gibi! Hormonlarınızı beklemeden bedeniniz ve zihniniz üzerinde söz sahibi olabilirsiniz. Stresinizi azaltmaya yardımcı olabilmek için, Uzman Klinik Psikolog yazarımız Romina Kuyumcuoğlu’nun hazırladığı yazımıza göz atabilirsiniz: Olayları algılama şeklimizin stres oluşumu üzerindeki etkisi ve stresle başa çıkabilmenin yolları

Azı karar, çoğu zarar

Yine alkol kullanımında olduğu gibi, oksitosin hormonunun da fazlası; insanlara fazla güvenmek ve çok düşünmeden aniden risk almak gibi etkilere sebep olabiliyor. Bu tarz etkilerin zarar verebilecek sonuçlarından korunmak için, “Zihninizi temizlemeniz için 5 nörolojik yöntem” yazımızdaki önerilerden yardım alabilirsiniz.

Aşk hormonu oksitosin ve alkolün zihin ve bedene etkilerinin fazlası zararlı olabilir.
Aşk hormonu oksitosin ve alkolün zihin ve bedene etkilerinin fazlası zararlı olabilir.

Kıssadan hisse

Tüm bu yukarıdaki bilgiler ışığında, aşık olduğunuz kişiyle içkinizi yudumlamanın size dünyalar sizin olmuş gibi hissettirebileceğini söyleyebiliriz. Bu anların keyfini çıkarırken, geniş zamanınızı da düşünüp muhakeme yeteneğinizin gölgelenmemesine dikkat edebilirsiniz.

Kaynak

Mindbodygreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!