“Neden seks yapıyorsunuz?” sorusuna kadınların verdiği yanıtlar

“Neden seks yapıyorsunuz” sorusuna kadınların ve erkeklerin verdiği birbirinden farklı yanıtlar var. 2016 yılında ABD’de yapılan bir araştırmaya göre kadınlar ve erkekler tam 237 farklı sebepten ötürü seks yapıyor. Aslında bu araştırma, erkeklerin cinsellik konusunda takıntılı olduğu, kadınların ise cinselliği ilişkiyi derinleştirmenin bir yolu olarak gördüğü düşüncesini yıkıyor. Araştırmaya göre hem kadınların hem erkeklerin cinsel ilişki isteklerinde ilk üç sırada ne aşk ne de ayıp şeyler yapma isteği yatıyor. Kadınlar da erkekler de aşka, heyecana, sevgiye, yakınlık isteğine aynı derecede önem veriyor.

Peki seks yapma isteği nasıl oluyor da ilişki türüne göre değişebiliyor?

Geçtiğimiz günlerde Archives of Sexual Behavior’da yayımlanan bir araştırma, tam olarak da bu sorulara yanıt veriyor. Araştırmaya 510 yetişkin kadın katılmış. Katılımcıların yaş ortalaması ise 21,6 olarak belirtilmiş. Katılımcıların yüzde 61,7’si heteroseksüel olduklarını söylemiş. Katılımcıların yüzde 94’ü ise Kanada’dan. Araştırma kapsamında katılımcılara, bir başka araştırmadan elde edilen ve insanların seks yapma motivasyonlarından oluşan 140 maddelik bir liste sunulmuş. Bu maddeler arasında zevk, aşk, intikam gibi kavramlar yer alıyor. Her bir katılımcıya da ilgili sebepten ötürü ne sıklıkta seks yaptıkları sorulmuş ve bunlar 4 kategoriye ayrılmış; bir kadınla tek seferlik seks, bir erkekle tek seferlik seks, bir kadınla uzun süreli ilişki içindeki seks, bir erkekle uzun süreli ilişki içindeki seks.

İlginizi çekebilir: Erotik ilham perileri ile daha seksi hissedin

Yapılan tüm bu detaylı çalışmanın sonucunda, kadınların tek seferlik cinsel ilişkilerinde duygusal değil fiziksel nedenleri ön plana çıkardıkları görülmüş. Ancak uzun süreli ilişkilerde bunun tam tersi görülmüş yani cinsel ilişki motivasyonunun fiziksel nedenlerden çok duygusal nedenlerin kaynaklandığı anlaşılmış. Üstelik bu sonuçlar, heteroseksüel ve homoseksüel ilişki türlerinin her ikisi için de aynı.

Tek gecelik ilişkilerde seks yapma motivasyonuyla ilgili en sık söylenen cümleler “Fiziksel zevki tatmak istedim”, “Karşımdaki kişinin fiziksel görünüşü beni etkiledi”, “Ayıp bir şeyler yapmak istedim ve kendimi iyi hissettim” şeklinde.

Uzun süreli ilişkilerde seks yapma motivasyonuyla ilgili en sık söylenen cümleler ise “Sevgilimi etkilemek istedim”, “Sevdiğim kişiye aşkımı göstermek istedim”, “Duygusal yakınlık hissettim” şeklinde.

İlginizi çekebilir: Birbirinden ilginç bilgiler sekse daha farklı bir gözle bakmanıza neden olacak

Hem uzun süreli hem de tek gecelik ilişkilerde seks yapma motivasyonuyla ilgili en nadir gerekçeler ise genellikle bazı hedeflere dayanıyor. “İntikam almak istedim” ve ne kadar rahatsız edici olsa da “Hastalık bulaştırmak istedim” bu hedefler için söylenen cümlelerden bazıları.

Kaynaklar:
LehMiller
Psychology Today
WebMD

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!