Birbirinden ilginç bilgiler sekse daha farklı bir gözle bakmanıza neden olacak

Siz sadece bir aktivite olarak görüyor olsanız da, aslında seks; hem cinsel hayatınıza hem de sağlığınıza birçok fayda sağlıyor. Bu yazımızda sekse farklı bir gözle bakmamızı sağlayacak, bilimsel araştırmalara dayalı bilgilere yer verdik. İşte seksin hayatımıza sağladığı faydalar:

Seks; çok amaçlı bir aktivite olup, çok çeşitli ihtiyaçların karşılanmasına izin vermektedir. Araştırmacılar; yaptıkları araştırmada seks yapmak için tam 237 farklı neden buldular. Yani seks, yalnızca zaman geçirmek için eğlenceli bir yol değil; aynı zamanda üremeyi sağlıyor, aşk ve sevgiyi simgeliyor, hatta rahatlamak için bile kullanılıyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, seksin strese karşı etkili bir rahatlama yöntemi olduğunu göstermektedir. Bu yüzden seksin insan hayatı için çok şey ifade ettiğini kolaylıkla söyleyebiliriz.

seks
Seks, genellikle eğlenceli bir aktivite olarak görülse de, aslında sağlığımıza birçok anlamda katkı sağlıyor.

Cinsel aktivitenin sağlıklı olmak konusunda size katkı sağladığı yapılan araştırmalarla desteklenmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalar gösteriyor ki, orgazmı sıklıkla deneyimleyen insanlar, fiziksel ve psikolojik olarak daha sağlıklı oluyorlar. Yapılan bir başka araştırma ise, daha sık orgazm deneyimleyen insanların daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını dile getiriyor. Bu durum her ne kadar, seks kesinlikle uzun yaşamanıza yardımcı olur anlamına gelmese de, sağlığınıza olumlu anlamında katkı sağladığı bir gerçek.

Kalori yakmanın en eğlenceli yolu

Seks, aslında bir egzersiz türüdür. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, genç bir erkek seks sırasında ortalama 101 kalori yakarken, genç bir kadın seks sırasında ortalama 69 kalori yakmaktadır. Her ne kadar spor salonunda yapılan egzersizin yerini tutmasa da, seks de kısa zamanda iyi sayılabilecek bir kalori yakımı sağlamaktadır.

İlgili yazı: Düzenli cinsel ilişkinin ruh ve beden sağlığı için ne kadar önemli olduğunun 4 kanıtı

Araştırmalar gösteriyor ki, seks yapmak beyniniz için oldukça sağlıkla. Sıçanlar üzerinde gerçekleştirilen bir deney, sık cinsel aktivitenin, beyindeki nöron gelişimini uyardığını dile getiriyor. Yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir başka deney ise, sık sık seks yapmanın beyindeki bilişsel fonksiyonu geliştirdiğini ortaya çıkarıyor.

Seks, aynı zamanda tüm hayatınız boyunca keyif alabileceğiniz de bir aktivite. Yapılan çalışmalar, 70 yaşından büyük birçok kişinin aktif bir cinsel yaşama sahip olduğunu söylüyor. Elbette yaşlandıkça daha sık cinsel problemlerle karşılaşıyoruz; ama yine de hayatımızın son anına kadar cinsel olarak aktif kalmak mümkün.

Mastürbasyonun faydaları

Eğer partneriniz yoksa, mastürbasyon gibi bireysel cinsel aktiviteler de size fayda sağlıyor. Avustralya’da yapılan bir çalışma, haftada 5’ten fazla orgazma ulaşan kişilerin prostat kanserine yakalanma ihtimallerinin azaldığını dile getiriyor. İşte mastürbasyonun diğer faydaları:

  • Hastalık yapıcı toksinler ürogenital sisteminizde gelişir. Boşaldığınızda, bu toksinlerin sisteminizden atılmasına yardımcı olursunuz.
  • Düzenli seks ve mastürbasyon, pelvin kaslarınızı çalıştırarak idrarınını ve sertleşme bozukluğunu önlüyor.
  • Hormon terapisi uzmanı Jennifer Landa ise, boşalmanın kortizol hormonunun seviyesini artırdığını söylüyor. Stres karşıtı olan kortizol hormonu, az dozlarda bağışıklık sisteminin düzenlemesine ve kuvvetlenmesine katkıda bulunuyor.

Kaynak:

Lehmiller.com

Menshealth.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!