Düzenli cinsel ilişkinin ruh ve beden sağlığı için ne kadar önemli olduğunun 4 kanıtı

Seksin bilimsel olarak kanıtlanmış birçok farklı faydası bulunuyor. Yapılan anketler, birçok insanın ilk cinsel deneyiminden sonra daha fazla seks yapmak istediğini gösteriyor. Seksin insanın ruh ve beden sağlığına olan katkılarını araştıran çalışmaların sonuçları da, bu ilgiyi açıklar nitelikte. Cinsel tatminin ruh ve beden sağlığına olan faydalarını sizler için derledim;

duzenli seks

Mutluluk hormonu salgılatır

Mutluluk, seksin en önemli ve gözle görülür sonuçlarından biri. Amerikalı araştırmacılar, seksin mutluluk üzerinde paradan daha belirleyici olduğunu gösteriyor. Mutlulukla ilgili yapılan diğer araştırmalarda da, katılımcıların şu ana kadar deneyimlemiş oldukları tüm aktivitelerden en mutluluk verici olarak seksi seçtikleri görülüyor. Blanchflower ve Oswald’ın 2004 yılında yayınlamış oldukları makaleye göre, seks sıklığını ayda birden haftada bire çıkaran katılımcılar 50.000 $ kazanmışçasına mutlu olduklarını belirtiyor.

Düzenli egzersiz yapmanın en eğlenceli yoludur

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, seks yapmak kalori yakmak ve dolaşım sistemi sağlığını korumak isteyenler için oldukça eğlenceli bir alternatif. Ortalama bir cinsel aktivitede 30 dakikada 80 kalori yakmanız mümkün. Aynı şekilde, kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi de büyük katkısı var. İskoçya’da yapılan bir araştırmada, düzenli olarak cinsel aktivitede bulunan erkek katılımcıların kalp sağlıklarının diğerlerine göre daha iyi durumda olduğu ortaya çıktı. Araştırma sonuçlarından en ilginç olanıysa, kalp sağlığı konusundaki belirleyicinin seks yapılan partnerle bağlantılı olduğu. Mastürbasyon yapan katılımcıların partnerli seks yapanlara göre kalp rahatsızlıklarına daha yatkın oldukları ortaya çıktı. Bunun sebebi de tamamen vücuttan salgılanan hormonlarda ve kişinin stres seviyesinde cinsel aktiviteye bir başkasının dahil olmasıyla yaşanan değişim.

Düzenli cinsel ilişki daha genç görünmenize yardımcı olur

Bazı araştırmalar, orgazmik düzeyde yaşanan cinsel aktivitenin 7 yaşa kadar daha genç görünmede etkili olduğunu gösteriyor. Nöro-psikolog David Week, cinsellikle genç görünmenin bağlantısının ancak düzenli cinsel yaşamla bağlantılı olduğunun ve sayısının değil kalitesinin belirleyici olduğunun da altını çiziyor.

Sigara içicisi olmanız, stres, güneşin zararlı ışınları gibi birçok dış kaynaklı faktör yaşlanmada büyük rol oynuyor. Zevk alınan ve düzenli şekilde yapılan seks, kişinin stres seviyesini azalttığı ve yaşlanmaya engel olan hormonların salınımını artırdığı için daha genç kalmanıza yardımcı oluyor.

Zihinsel süreçlerinizi olumlu etkiler

Seks yapamıyor olsanız bile, yalnızca seks ve cinsellik üstüne düşünüyor olmanızın gelişiminize katkısı var. 2009 yılında yapılan bir araştırmada, katılımcıların bir kısmına herhangi bir seks deneyimlerini uzun bir süre düşünmeleri istendikten sonra tamamlamaları için bazı görevler veriliyor. İlginç şekilde, düzenli ve romantik bir ilişkisi olan ve göreve başlamadan önce bu ilişki üzerine düşünen kişilerin yaratıcı çözüm yolları bulmada daha başarılı oldukları gözlemlendi. Daha mekanik ve tek gecelik ilişkiler üzerine düşünmüş olan katılımcılarınsa, analitik beceri gerektiren kısımlarda daha başarılı oldukları görüldü.

Baş ağrısında aspirin yerine seks

Kronik baş ağrısıyla mücadele edenler için güzel haber! Cinsel aktivite baş ağrılarını azaltmada ve migren ağrılarıyla başa çıkmada oldukça etkili bir çözüm. Bu konuda yapılan araştırmalardan birinde, her 3 katılımcıdan ikisinin cinsel birliktelikten sonra baş ağrılarında önemli ölçüde azalma olduğu gözlemlendi. Bu fiziksel değişimin sebebi olaraksa, endorfin hormonlarının salgılanmasındaki artışın ağrı azaltıcı etkisi olduğu tahminler arasında. Ağrı kesici ilaçların ağrı azaltıcı etkisinin yüzde 60 ile 80 arasında değiştiğini düşündüğümüzde, seksin de en az bu ilaçlar kadar etkili olduğunu söyleyebiliyoruz.

Bu nedenle partneriniz seks yapmak istediğinde ‘başım ağrıyor’ bahanesini kullanırken iki kez düşünmenizi öneriyoruz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Ryan Wise
New York Syracuse Üniversitesi’nde İnsan Gelişimi üzerine doktoramı tamamladıktan hemen sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamak üzere İstanbul’a taşındım. ... Devam