Seks yaparken ne kadar kalori harcıyoruz?

Uzun bir yaşam, daha genç bir görünüm; stresten, gerginlikten, depresyondan uzak, yani daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat… Tüm faydaları bir kenara, seks yapmak başlı başına eğlenceli ve bireye zevk veren bir aktivite. Bugün tüm bu faydalı bilgilerin üstüne, düzenli cinsel ilişkinin çok daha seveceğiniz bir artısını konuşacağız: Yaza sayılı günler kalmışken, düzenli cinsel ilişkiyle kalorilerinize elveda diyebileceğinizi biliyor muydunuz?

seks ve kaloriler

Cinsel ilişkinin hatırı sayılır miktarlarda kalori yaktırdığını, hiçbir araştırmaya bakmaksızın nefes nefese ve ter içinden kalışınızdan zaten anlayabilirsiniz. Ancak ben seks sırasında ne kadar kalori yaktığımızı, örneklere yer vererek biraz daha anlaşılır kılmak istiyorum. Bu nedenle, öncelikle en çok yapılan fiziksel aktivitelerin dakika başına yaktığı kalori miktarlarını inceleyeceğiz. (Not: Aşağıdaki rakamlar tahmini rakamlardır ve yakılan kalori miktarı aktivitenin yoğunluğuna, kişinin vücut yapısına ve cinsiyetine göre farklılıklar gösterebilir.)

Hafif tempolu koşu: 9.2 kCal/dk

Ağırlık antrenmanı: 7.6 kCal/dk

Yürüyüş: 4.7 kCal/dk

Oturma: 1.3 kCal/dk

Peki seks sırasında ne kadar kalori harcıyoruz? 

Montreal’de çiftlerle yapılan bir araştırmada, cinsel aktivite sırasında kola bağlanan bir monitörle bu süre içinde harcadıkları enerji miktarına dair ölçümlemeler yapıldı. Ölçümlemeye ek olarak, katılımcılardan seks sırasında ne kadar kalori yakmış olabileceklerine dair tahminler istendi.

Araştırma sonucunda, cinsel ilişkinin kalori yakımında oldukça etkili olduğu görüldü. Erkekler için harcanan ortalama enerji 4kCal/dk iken, kadınların seks sırasında dakikada 3 kCal yaktıkları gözlemlendi. Yani genel olarak ortalama bir cinsel ilişkinin süresini baz aldığımızda, erkekler ortalama 100 kalori, kadınlarsa 85 kalori civarında enerji harcamış oluyor.

Araştırmacılar, özellikle tüm gün hareketsiz şekilde çalışmak durumunda kalan ve spor için zaman bulamamaktan yakınan kişiler için cinsel ilişkinin önemli bir egzersiz türü olabileceğinin altını çiziyor. Ayrıca katılımcılardan alınan görüşlerde, cinsel ilişkinin 30 dakika boyunca koşu bandında yürümekten çok daha eğlenceli ve tercih edilebilir olduğu düşünülüyor.

Araştırmada kalori harcamasına ek olarak, araştırmaya katılan kişilerin metabolik denklik endeksi de ölçümleniyor. Metabolik denklik, birçok fiziksel aktivitenin ne kadar enerji yaktığını gösteren bir ölçme sistemi. Bu kritere göre aktiviteleri sınıflandırdığımızda ‘hafif’ enerji yakımı sağlayan aktiviteler: yürüyüş, yatak toplama, ayakta durma, balık tutma vb.; ‘orta’ enerji yakımı sağlayan aktiviteler: tempolu yürüyüş, tenis, voleybol, dans vb.; ‘yüksek’ enerji yakımı sağlayan aktiviteler: koşu, futbol ve bunun gibi yoğun yapılan tüm fiziksel aktiviteler. Montreal’de yapılmış olan çalışmaya geri dönecek olursak, cinsel aktivite ‘orta’ enerji yakımı sağlayan aktiviteler arasına giriyor. Enerji yakımının eşdeğer olduğu aktivitelerse bisiklet, yelken ve yüzme olarak veriliyor. Ancak eğlence konusunda bu aktivitelerden açık ara önde olduğunun altını çizmeliyim:)

Tabii ki, fiziksel egzersiz için daha önce belirtmiş olduğum gibi, cinsel ilişkide de enerji yakım miktarını etkileyen birçok farklı etken var. Bu nedenle yukarıda vermiş olduğum rakamlar genellenmiş ve ortalama değerler. Ancak sonuç olarak, cinsel ilişkinin kalori yakmanın en eğlenceli yollarından biri olduğu oldukça açık gibi. Günlük koşunuzun ya da spor salonunda geçirdiğiniz zamanın yerini alamayacak olsa da, bir şekilde spor yapmaya fırsat bulamadığınız günlerde günlük egzersiz kotanızı doldurmak için uyuyana kadar zamanınız olduğunu unutmayın.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Ryan Wise
New York Syracuse Üniversitesi’nde İnsan Gelişimi üzerine doktoramı tamamladıktan hemen sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamak üzere İstanbul’a taşındım. ... Devam