Nasıl bir partner istediğinizi bilmek gerçekten mümkün mü?

Yapılan araştırmalar, kadınlar ve erkeklerin romantik bir ilişkide partnerlerinden beklentilerinin çok farklı olduğunu gösteriyor. Erkekler fiziksel çekiciliğe, kadınlar ise statü ve zenginliğe daha çok değer verdiğini söylüyor. Oysa beklentilerle gerçekler her zaman birbiriyle uyuşmuyor, hatta çoğunlukla gerçek hayatta etkilendiğimiz kişiler, beklentilerimizden çok farklı oluyor.

Nasıl bir partner istediğinizi bilmek gerçekten mümkün mü?
Erkekler fiziksel çekiciliğe, kadınlar ise statü ve zenginliğe daha çok değer verdiğini söylüyor.

Sonuçları Journal of Personality and Social Psychology dergisinde 2008’de yayımlanan bir araştırma da bunu kanıtlıyor. Araştırma kapsamında görüşülen 163 üniversite öğrencisi, romantik bir ilişkide karşı cinsten beklentilerini sıraladıktan sonra bir tanışma toplantısı yapılıyor. Bu toplantının sonunda araştırmaya katılan öğrencilerin, fiziksel olarak etkilendikleri kişilerin beklentileriyle ilgisi olmadığı ortaya çıkıyor. Araştırmacılar beklentilerle gerçek hayat arasındaki bu farklılığı şöyle açıklıyor:

“Bir araştırma için tercihlerimiz sorulduğunda, olabilecek en rasyonel halimizle düşünüp yanıt veriyoruz. Oysa bu gerçek hayatta verdiğimiz kararları temsil etmiyor. Karşılıklı etkileşim anında duygusal durumumuz ve cinsel uyarılma seviyemiz devreye girerek, algımızı etkiliyor.”

Nasıl bir partner istediğinizi bilmek gerçekten mümkün mü?
Bir partnerden beklentilerimizle, gerçek hayatta etkilendiğimiz kişilerin özellikleri genellikle çok farklı oluyor.

Bir başka deyişle, bir soruya yanıt verirken, neyi çekici bulabileceğimize dair olası teorileri gözden geçirerek yanıt veririz. Oysa gerçek hayatta psikolojik durumumuzun veya bazı davranışların bu teorileri nasıl etkilediğini göz ardı ederiz.

Kaynak:
Sex an Psychology by Dr. Justin Lehmiller
veya
Eastwick, P. W., & Finkel, E. J. (2008). Sex differences in mate preferences revisited: Do people know what they initially desire in a romantic partner? Journal of Personality and Social Psychology, 94(2), 245-264.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!