Dostluğun gölgesinde sevgi bombardımanı: Arkadaşlık ilişkilerinde ‘love bombing’

‘Love bombing’ terimine artık romantik ilişkilerden aşinayız… Günümüz ilişkilerinde en yaygın karşılaştığımız terimlerden biri. Romantik ilişkilerde partnerlerden birinin diğerine ‘aşırı’ sevgi, ilgi ve övgü göstermesi anlamına gelen love bombing, arkadaşlıklarda da karşımıza çıkıyor. Dışarıdan bakıldığında, birisinin size iltifatlar, hediyeler, sevgi sözcükleri yağdırması kötü bir şey değilmiş gibi görünebilir, ancak her şeyin olduğu gibi tüm bunların da fazlası zarar. Romantik ilişkilerde olduğu gibi arkadaşlıklarda da bu fazla sevgi bombardımanı işleri bozabilir… Gelin, arkadaşlık ilişkilerinde love bombing neden ortaya çıkar ve durumlarda neler yapılabilir detaylı keşfedelim.

Arkadaşlık ilişkilerinde ‘love bombing’

Daha önce hiç yeni tanıştığınız ve potansiyel bir arkadaş gözüyle baktığınız birisinin size çok cömert bir jest yaptığı oldu mu? Örneğin, henüz tanışalı bir gün olmuş ama size birlikte gitmeniz için çok ünlü bir sanatçının konser biletini almış… Böyle bir durumu yaşadıysanız muhtemelen ilk tepkiniz ‘ah ne büyük bir jest, harika’ gibi olsa da muhtemelen hemen devamında ‘iyi ama daha yeni tanıştık’ demek olabilir…. Ya da uzun süredir tanıdığınız bir arkadaşınızı düşünün ve hayatınızda olup biten her şeyi ‘ama’ her şeyi öğrenmek istiyor; sürekli arıyor, soruyor, yaşamınızla ilgili hiçbir detayı kaçırmıyor, hatta belki de size sevgilinizden çok daha fazla ilgi gösteriyor. Her iki durum da arkadaşlık ilişkilerinde ‘love bombing’e örnek olabilir. Peki, bunlar neden oluyor olabilir?

Romantik ilişkilerde love bombingin amacı partner üzerinde kontrol sahibi olmak, otorite kurmak olsa da arkadaş tarafından yapılan bu aşırı sevgi bombardımanlarının nedenleri bundan farklı. Uzmanlara göre yeni arkadaşlık ilişkilerine ‘balıklama’ atlayan ve büyük jestlerde bulunan ya da halihazırdaki arkadaşlık ilişkilerinde arkadaşına sonsuz ilgi yağdıran kimseler, bunu manipülatif amaçlarla yapmıyor. Yaşamlarındaki duygusal boşluğu doldurmak için yapıyorlar. İhtiyaç duyulduğunu ve kabul gördüğünü hissetmek, biriyle güçlü bağlar kurmak, bu kişiler için yaşamdaki en motive edici güç. Dolayısıyla ilişkilerde sınırlar inşa etmek onlara göre değil. Bu kişiler veya ‘love bomber’lar, arkadaşlarının ihtiyaçlarını karşılamaktan, onlar için hep ‘orada’ olmaktan mutluluk duyuyor, bundan besleniyorlar. Ancak, romantik ilişkilerde olduğu gibi arkadaşlıklarda da love bombingin sonu hüsran. Çünkü, bu tür arkadaşlık ilişkilerinde sağlıklı sınırlar ve gerçekçi beklentiler yok, dolayısıyla hızla ve hüsranla sona erme eğilimindeler -ki bu da love bomberlar için oldukça yıkıcı bir sonuç.-

İlginizi çekebilir: Herkesin hayatında olması gereken arkadaşlık türleri

Arkadaşlıklarda love bombing nasıl anlaşılır?

Peki, arkadaşlık ilişkilerinde love bombingi anlamanın bir yolu var mı? Evet, hızlı ilerleyen veya fazla samimiyet içermesine rağmen sağlıklı olabilecek bir arkadaşlık ilişkisini, love bombingten ayıran bazı noktalar var.

Bunların başında da tutarlılık geliyor. Love bombing, yoğun ve kısa ömürlüdür, ancak hızlı başlamış olsa da gerçek bir arkadaşlıktan devamlı olarak ilgi ve şefkat vardır ve bu ilgi ve şefkatin dozu bazen artıp azalsa bile ortalama bir seviyesi vardır. Bir diğeri kontrol. Eğer, arkadaşınız sizi diğer insanlardan izole etmeye çalışıyorsa, bu yakın bir dostluktan ziyade love bombing olabilir. Yakın arkadaşlar, birlikte daha fazla zaman geçirebilir ancak bu kişilerin özgürlüğüne mal olmaz. Ve tabii ki saygı. Arkadaşınız sınırlarınıza saygı duyuyor, sizin rahatsız olduğunuz şeyleri yapmıyor veya size yapmanız için baskı kurmuyorsa, bu yakın, samimi ve love bombingten uzak bir ilişki olabilir. Ancak, kişisel sınırlarınıza saygı duyulmadığını hissediyorsanız, bu aşırı sevgi bombardımanının bir sinyali olabilir.

Sevgi/ilgi bombardımanına uğradığınızı fark ettiğinizde ne yapmalısınız?

  • İlk iş kendinize karşı dürüst olmak ve durumun ciddiyetini fark etmek. İlgi, sevgi ve övgü başlarda çok hoşunuza gidebilir, belki arkadaşınızın aldığı hediyelerle kendinizi şımartmak isteyeceksiniz, ancak bilin ki böyle bir durum varsa hep böyle gitmeyecek ve sonu hüsran olabilir. O yüzden kendinize bunun love bombing olabileceğini yüksek sesle söyleyin ve tehlike sinyallerine kulak verin.
  • Bir adım geride durun. İlişkinizi biraz yavaşlatmak ve olası ‘love bomber’ arkadaşınızla aranıza biraz mesafe koymak iyi olabilir. Bu hem dışarıdan ilişkinizi değerlendirmek hem de bir süre uzak kalmak için en iyisi.
  • Sağlıklı sınırlar, her ilişkinin en önemli bileşeni. Kişisel sınırlarınızı belirleyin, arkadaşınıza nelerden memnun olduğunuz/olmadığınız, hoşlanmadığınız konusunda net olun. İhtiyaçlarınızı, sınırlarınızı net bir şekilde ona iletin.
  • Kendi destek ağınızı oluşturun. Diğer arkadaşlarınıza veya aile üyelerinize ulaşın, onlarla zaman geçirin. Güçlü bir destek ağına sahip olmak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir, ayrıca sağlıklı ilişkilerin nasıl olduğunu fark etmenizi de sağlayabilir.

Son olarak arkadaşlığınızı sonlandırmayı düşünün. Eğer karşınızdaki kişi sizin sınırlarınıza saygı duymuyorsa ve sizin bu sorunu çözmeye çalışmanıza rağmen size sevgi/ilgi bombardımanına tutmaya devam ediyorsa, kendi iyiliğiniz ve hatta arkadaşınızın da iyiliği için arkadaşlığınızı sonlandırmanız gerekebilir. Bu süreçte, love bombingin duygusal ve zihinsel olumsuz etkileriyle başa çıkmakta güçlük yaşıyorsanız, profesyonel bir destek almayı da düşünebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dostluk yolculuğunda kırılma noktası: Arkadaş ayrılığı

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!