Mutluluk manifestosu: Mutluluk için etkili öneriler

Mutluluk, hayat boyu aramaktan vazgeçemediğimiz ve her gün hissetmek istediğimiz bir duygu. Start of Happiness adlı blogun yaratıcısı Brendan Baker, mutluluğa giden yolda dünyanın dört bir yanından “mutluluk uzmanı” adını, psikolog, araştırmacı, bilim insanı veya gönüllü olarak çalışan kişilerin mutlulukla ilgili önerilerini bir araya getirerek, bir “mutluluk manifestosu” oluşturmuş.

Uplifers olarak, günlük yaşamımızda karşılaştığınız zorlukları aşabilmek ve mutlu kalabilmek için, bu önerileri sizlerle paylaşmak istedik. Mutluluğun bir seçim olduğunu unutmayın. Sabah uyandığınızda, o gününüzü nasıl geçirmek istediğinizi düşünün ve mutlu olmayı seçin.

Uplifers İyi Yaşam Manifestosu

Gülümseyin, onlar da size gülümseyecek. Gülmenin bulaşıcı olduğu bilinen bir gerçek. Çevrenizdekilere gülümsediğinizde, karşınızdaki kişinin de iyi hissetmesini sağlayacaksınız ve onlar da size gülümseyecek.

İlişkilerinizi güçlendirin. Başkalarıyla konuşurken, deneyimlerinizi paylaşmayı, onları dinlemeyi ve ilgili olmayı ihmal etmeyin. Mutluluğun anahtarlarından biri, çevrenizdekilerle olan ilişkinizi geliştirmektir.

Nazik olun. Nazik insanlarla çevriliyken, kendinizi daha iyi hissedeceğiniz gibi; başkalarına karşı nazik olmak da, sizi mutlu edecektir.

Sevin. Sevdiklerinize sizin için değerli olduklarını gösterin. Sadık olmak ve içten sevmek, güvenli bir ilişki yaratmanıza yardımcı olurken,  sadece sizi değil, değer verdiğiniz kişileri de mutlu eder.

Sizi mutlu eden şeyleri yapın. Yapmanız gereken yeni şeyler denemek ve sizi mutlu eden şeyleri keşfetmek. Ne olduğunu biliyorsanız işiniz daha kolay; keyif aldığınız şeyleri daha sık yapın ve hayatınızın bir parçası haline getirin.

Kendinizi affedin. Eğer geçmişte yaptığınız bir hata omzunuzda büyük bir yük ise; bu yükten kurtulun ve mutluluğa yer açın.

Çevrenizdekileri affedin. Sizi üzen biri varsa, olayı uzatmanın ve kötü hissetmeye devam etmenin bir anlamı yok. Hayatınıza devam etmenin ve daha mutlu olmanın yolu, affetmekten geçiyor.

Sağlıklı beslenin. Sizi mutlu edecek ve iyi hissettirecek şeyler yiyin. Sağlıklı beslenmek,  modunuzu da yükseltir.

Düzenli egzersiz yapın. Düzenli olarak egzersiz yapmak serotonin ve endorfin salgılamanızı sağlayarak, stresi azaltır. Daha iyi görünmek de daha iyi hissetmenizi sağlar.

Sınırlarınızı zorlayın. Yeni şeyler deneyin ve sınırlarınızı zorlayın. Kendinize hedefler koyun ve yapabileceğinizden daha iyisini yapmak için uğraşın. Sınırlarınızı zorlamak, kendinizi tanımanıza ve özgüveninizi arttırmanıza yardımcı olur.

Sarılın. Dokunmak güzeldir. Sarılmak ise çok daha özel. Çevrenizdekilere sarılarak  mutluluk saçın.

Olumlu düşünün. İnanmak, başarmanın yarısıdır. Hayata pozitif bakmak, daha mutlu olmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Kendinize iyi davranın. İyi bir şey başardığınızda kendinizi ödüllendirin ve mutluluğunuzu arttırın. Arada bir kendinizi şımartmayı ihmal etmeyin.

Rahatlayın. Ara verin, tatile gidin, kitap okuyun ya da meditasyon yapın ya da dinlenin. Stresi azaltarak, mutluluğunuzu arttırın.

Eğlenin. Hayatınızda düzenli olarak yaptığınız şeyleri kendiniz için daha eğlenceli bir hale getirin. Hayat çok kısa ve tadını ancak eğlenerek çıkarabilirsiniz.

Güvenin. Açık olun ve çevrenizdekilere güvenin. Başkalarına güvenmek ilişkilerinizi geliştirmenize ve sakinleşmenize yardımcı olur.

Güven verin. Çevrenizdekilere güven vermek, kendinize olan güveninizi arttıracak, rahatlamanıza, sakinleşmenize ve daha sağlıklı ilişkiler geliştirmenize yardımcı olacaktır. Kendinize ve çevrenizdekilere karşı dürüst ve açık olun.

Unutmayın: Mutluluk aşkı, başarıyı ve tatmini getirir. Aşk, başarı ve tatmin ise mutluluğu. İnsanlar aşkı bulduğunda ya da başarılı olduklarında mutlu olacaklarına inanırlar. Aşk ya da başarı mutluluğu getirir evet, ancak aşkı başarıyı ve tatmini getiren de mutluluktur.

Hedef koyun. Hedefler koymak, ne yöne gideceğinizi bilmek açısından oldukça önemlidir. Kendi hedeflerinizi koymak ise, amaçlarınızın bilincinde olmanıza ve özgüveninizi arttırmanıza yardımcı olur.

Deneyimleyin ve öğrenin. Zihninizi daha etkin kullanabilmek için, her gün elinizden geldiği kadar çok şey deneyimleyin. Her yeni deneyim, belki de hayatınızın en heyecan verici deneyimi olmaya aday.

Kararlarınızı kendiniz verin. Hayat çok kısa. Bu kısa zamanı nasıl yaşayacağınıza da, kendiniz karar vermelisiniz. Seçeneklerinizin sonsuz olduğunu unutmayın. Hayat eğlenceli; heyecan verici ve mutluluğu getiren ise deneyimlemek.

Şükredin. Sağlığınız, aileniz, arkadaşlarınız ve en azından bunu okumak için internet kullanabiliyor olmanız, yeterli. Hayatınızda iyi olan şeylere odaklanarak, mutlu olun.

Verin. Sadece kendinizi değil, çevrenizdekileri de düşünün. Cömert olun.

Sesli gülün. Kendinizle ilgili olumlu hissetmenin yolu, gülmektir. Sadece gülümsemekle yetinmeyin, sesli gülün ve mutluluğunuzu başkalarına da bulaştırın.

Şarkı söyleyin. Müzik dinlemek ve şarkı söylemek, modunuzu yükseltmenize yardımcı olacak fizyolojik etkilere sahiptir.

Dans edin. Dans ederek, fiziksel ve ruhsal olarak iyi hissetmenin tadını çıkarın. Dans etmek, egzersiz yapmanın eğlenceli bir yolu olmasının yanı sıra, endorfin salgılamanızı sağlayarak keyfinizi yerine getirir.

Hata yapmaktan korkmayın. Bazen hata yapmak, rahatlamanıza ve eğlenmenize yardımcı olur. Hata yapmaktan korkmamak, endişelerinizden kurtulmanıza ve anın tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Seyahat edin. Dünyanın size sunduğu güzelliklerin tadını çıkarabilmek için, bol bol seyahat edin. Seyahat etmek ve farklı kültürleri keşfetmek, hayata olan bakışınızı değiştirir.

Kendinizi tanıyın. Kendinizi anlamak, değerlerinizin ve inançlarınızın farkına varmak ve sizi motive eden şeyleri keşfetmek; doğru seçimler yapmanıza ve hayatınızı istediğiniz yönde sürmenize yardımcı olur. Kendinizi tanımak, mutluluğunuzun devamlı olmasını sağlar.

Dirençli olun. Değişim, hepimizin deneyimlediği bir şey ve her zaman olumlu değil. Mutlu olabilmek için dirençli olmanız şart.

Özür dileyin. Çevrenizdekileri etkileyen, üzen ya da gurur duymadığınız bir şey yaptıysanız, özür dileyin. İçten bir özür, kendinizle barışmanıza yardımcı olur.

Teşekkür edin. Size verilen şeylere teşekkür edin. Teşekkür etmek size iyi hissettirirken, teşekkür ettiğiniz kişinin de hayatını değiştirebilir.

“Seni seviyorum” deyin. Duygularınızı saklamayın. Değer verdiğiniz kişilere onları sevdiğinizi söyleyin. Onlara kendilerini daha özel hissettirmekten çekinmeyin.

Yardım edin. Deneyimlerinizi paylaşarak çevrenizdekilere yardım edin. Çevrenizdekilerin de hayatını değiştirmenin yolu,  mutluluğunuzu ve birikiminizi paylaşmaktır.

Güneşi hissedin. Güneş, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacağı gibi, cildinize de iyi gelir. Vaktinizin tamamını evinizde geçirmeyin.

Cesur olun. Güvenli bölgenizin dışına çıkın. Risk almak, kendinize olan güveninizi arttırır ve başka türlü yaşayamayacağınız deneyimleri yaşamanızı sağlar.

Heyecanlı olun. Yapmanız gereken ya da yapmak istediğiniz şey her ne ise, heyecanlanın. Yeryüzündeki hiç kimse, sizin yaşadığınız hayat sahip değil, eşsiz bir hayat yaşadığınıza inanın ve mutlu olun.

Yaratıcı olun. Kendinizi ifade etmenin farklı yollarını bularak, yaratıcılığınızı ortaya çıkarın. Yaratıcılığınızı beslemek, keyfinizi yerine getirir.

Kendiniz olun. Mutlu bir hayat sürmenin yolu, başkalarının düşündüğü kişi değil, kendiniz olmaktır. Yapmak istediğiniz şeyleri yapın, kendiniz olun. Kendi düşüncelerinizin ve seçimlerinizin tadını çıkarın.

Tutkulu olun. Tutkularınızın farkına varın ve onları besleyin.

Amacınızı bulun. Hayattan beklentilerinizin ve amaçlarınızın farkına varın. Başarmak istediğiniz şey nedir ve geride ne bırakmak istiyorsunuz

Dünyayı değiştirin Dünyayı değiştirebilmek için, üzerinize düşeni yapın. Gülümseyin, başkalarına yardım edin.

İlginizi çekebilir: Mutluluğa dair inancınızı güçlendirin: Farklı isimlerden en etkili mutluluk sözleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!