Stresten arınmak için “Meditasyon”

Stresten arınmak için Meditasyon Yapın!
Stresten arınmak için Meditasyon Yapın!

Meditasyon, kişinin sakinlik, sessizlik, iç huzur ve farkındalığa ulaşmasını sağlayan deneyimlerin bütünüdür. Hayatla kurulan bağları güçlendiren meditasyon, aynı zamanda bağların koparılmasına da olanak verir.

Birçok kişi meditasyonun bir eğitmen eşliğinde belirli bir merkezde yapıldığına inanıyor olsa da, aslında kendinize dönmek; arabanızda, iş yerinde ya da toplu taşımada otururken nefesinize odaklanmak kadar kolay.

Meditasyon, etkisini hemen görebileceğiniz bir uygulama olduğu gibi, uzun vadeli iç huzura  ulaşmanızı da sağlar. Meditasyonla ilgili merak edilenleri, Uplifers olarak sizler için bir araya getirdik.

Neden meditasyon?

Meditasyonla geliştirilen farkındalık; hayatın tadını çıkarmanıza, alışkanlıklarını değiştirmenize, daha basit ve sakin yaşamanıza ve yaşadığınız her anda kendinizi bulunmanıza yardımcı olur. Farkındalığın yanı sıra, meditasyon;

  • Stresten arınmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olur.
  • Farkındalığınızı geliştirerek, günlük hayatınıza da katkı sağlar.
  • Odaklanma becerisi, mutluluk, hafıza, kontrol, akademik performans gibi zihinsel aktivitelerle de bağlantılıdır.
  • Metabolizma hızını arttırmak, kalp atışlarını düzenlemek, solunumu, kan dolaşımını düzenlemek gibi, fiziksel sağlığa da etkileri çok.

Ancak meditasyonun kişinin hayatına en büyük etkisi, aslında bu kadar somut şekilde anlatılamayacak olanlardır; kendinizi daha iyi algılamak ve daha önce bulunmadığınız bir öz-farkındalık seviyesine çıkma gibi.

Stresten arınmak için Meditasyon Yapın!
Stresten arınmak için Meditasyon Yapın!

Nasıl başlamalı?

Sadece oturmak ve dikkatinizi nefesinize vermek, başlangıç için yeterli ve önerilen bir farkındalık çalışması. Kafanızı boşaltıp, dikkatinizi sadece nefesinize vermek; odaklanma çalışmalarının da başlangıcı.

Farkındalığınızı geliştirmek için yapabileceğiniz egzersizler şöyle;

  • Stresli olduğunuzda, bir dakika boyunca nefesinize odaklanın ve sonra bulunduğunuzana geri dönün.
  • Yürüyüşe çıkın. Yapmanız gereken şeyleri düşünmek yerine, nefesinize, hislerinize ve etrafınızdaki şeylere odaklanın.
  • Yemek yiyorsanız, sadece yemek yiyin. Yalnızca yemeğinize ve size neler hissettirdiğine odaklanın.
  • Farkındalık çayı ritüelini deneyin. Çayı hazırlarkenki hareketlerinize, çayı koklayıp içerken çaya ve ritüel boyunca nefesinize odaklanın.
  • Bulaşıklarını yıkarken ve temizlik yaparken farkında olun.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!